EN ÇOK KONUŞULAN YENİLİK: BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe

BMW’nin 4 Serisi Coupe ise tartışma konusunda zirveye çıkan böbrek tasarımı M3 Sedan ve M4 Coupe’de son formuna ulaştı. Motor kaputu üstündeki çıkıntılarla böreklerin yeni tasarımını daha alamlı kılıyor.

BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe, 480 HP’lik sıralı altı silindirli motor, altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tercih edilebiliyor. BMW, M3 Sedan ve M4 Coupe’yi altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tasarlayarak aynı zamanda ağırlık tasarrufu da sağlamış oldu. Sekiz ileri otomatik şanzımandan 23 kilogram daha hafif olan manuel vites kutusu sayesinde, BMW’nin uzmanı olduğu önden arkaya ağırlık dağılımı daha da iyileştirildi. BMW M3 Competition Sedan ve M4 Competition Coupe’de ise aynı motorun 510 HP’lik versiyonu 8 ileri M Steptronic şanzımanla ve arkadan itişle geliyor. Her iki Competition modeli de dört tekerlekten çekiş sunan M xDrive seçeneği ile de satışa alınabilecek.

Yeni BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe, 0-100 km/s hıza 4,2 saniye ulaşabiliyor. Competition modelleri ise 0’dan 100 km/s hıza 3,9 saniyede ve 0’dan 200 km/s hıza ise 12,5 saniyede ulaşıyor.

Saf performanslı sürüş keyfini, üstün yol tutuş kabiliyeti ile birleştiren M3 Sedan ve M4 Coupe’de Adaptif M süspansiyon standart olarak yer alıyor. Yol tutuş performansını artıran diğer özellikler arasında M Servotronic direksiyon ve M Çekiş Kontrolü ile opsiyonel olarak tercih edilebilen M Drive Professional paketi bulunuyor. Tamamen yeni M Çekiş Kontrolü ile sürücüler aracın kontrollü bir şekilde kayması için müdahale eşiğini belirleyebiliyor. Yeni BMW M3 Sedan ve Yeni BMW M4 Coupe, güçlü fren sistemi sayesinde maksimum sürüş güvenliği sağlıyor. Önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler ile arkada 370 mm diskleri kavrayan tek pistonlu kaliperler güvenli bir duruş mesafesinin yakalanmasını sağlıyor.

M3 Sedan ve M4 Coupe’nin orta konsolundaki yer alan M Modu düğmesini ile mevcut durumuna en uygun sürüş deneyimi yaşamak için ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca, gösterge paneli ve Head-Up Display’deki ekranların tepki ve özelliklerini de bu düğme ile ayarlamak mümkün oluyor. ROAD ve SPORT modlarının yanı sıra, opsiyonel olarak M Drive Professional özelliğiyle TRACK modu da eklenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir