İZMİTLİ HYUNDAI İ20 YENİLENDİ

Türkiye’de üretilip Dünya’ya ihraç Edilen Hyundai i20’nin üretim versiyonunun ilk görselleri yayınlandı. Bu görsellerde otomobilin artık daha olgun ve sportif göründüğü fark ediliyor.

Hyundai’nin ilk kez 2008 yılında yollara çıkarttığı, bugün ise üçüncü nesliyle ilk detayları ortaya çıkan Yeni i20 modeli, markanın yeni “Sensuous Sportiness” yani “Duygusal Sportiflik” tasarım dilini takip eden bir model olarak tanımlanıyor.
Açıklanan bilgiler arasında yeni i20’nin 24 mm daha alçak, 30 mm daha geniş, 5 mm daha uzun ve dingil mesafesinin 10 mm arttırıldığı belirtiliyor.

Otomobilin dış tasarımı kadar içerisinde de modernliğe önem verilmiş. LED ambiyans aydınlatmaları sunulan iç mekan çizimlerinin üretim versiyonuna çok yakın olduğu belirtilirken teknolojiyi kullanma konusunda da yenilikçi olacağı açıklandı. Yeni i20’nin gösterge tablosundaki birleşik dijital ekranla sunulurken dokunmatik multimedya ekranında navigasyon sistemi de sunuyor. Her iki ekranın 10,25 inç boyutlarda olması hem uyumu hem de ergonomiyi güçlendiriyor. Yeni i20’de Hyundai SmartSense güvenlik paketi de sunulacağı açıklanan bilgiler arasında. Bu sayede hem araç içindekileri hem de yayaları korumaya öncelik veriliyor. Yaya ve bisikletli tespit sistemi ve navigasyon tabanlı “Akıllı Seyir Kontrolü-(NSCC)” sunan yeni nesil i20, ayrıca “İleri Çarpışma Önleme Yardımı (FCA)” da içeriyor.

Bir diğer önemli bilgi ise ilk kez i20 ile birlikte 48V Mildhybrid motorun sunulacağı. 7 DCT ya da 6 vitesli akıllı manuel (iMT) şanzımanla sunulacak olan 120 HP lik motorun bu sayede yüzde 3-4 oranında daha az tüketeceği belirtiliyor.

Modelin en dikkat çeken motor seçeneği olarak açıklanan 1.0 litrelik T-GDi ünitede 100 ve 120 beygirlik iki farklı güç seçeneği bulunuyor. Bu motorun haricinde 1.2 litrelik MPi, 4 silindirli benzinli ünite de seçenekler arasında yer alacak. Beş ileri vitesli şanzımanla sunulan bu motor, 84 beygir gücünde. Selefine göre yüzde 4 ağırlığı azaltılan Hyundai i20, sürüş keyfinden ödün vermeden daha ekonomik bir yakıt tüketimi iddiasında.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir