YENİ HONDA CIVIC SEDAN

Artık Türkiye’de değil, Tayland’da üretilen edilen Civic Sedan tamamen yenilenen karoseriyle yollara çıktı. Yeni tasarımıyla önceki nesline göre bambaşka bir görünüme sahip olan otomobilde motor değişikliği LGP ile geldi.

Tarihçesine baktığımızda Honda Civic ilk kez üç kapılı hatchback karoserle 1972 yılında yollara çıktı. 1979’da ikinci nesilde sedan karoser ile satılan otomobil, son nesil olan 10’uncu nesil sedan ile Türkiye’de Şekerpınar Honda fabrikasında veda etti. Artık 11’inci nesil ile yoluna İthal bir otomobil olarak devam Civic Sedan Tayland bizlere ulaşmaya başladı.

Yeni nesilde en tasarımda radikal değişim ile farların arasında üstteki hava girişinden vazgeçilip, gövde renginde bir uzantı kullanılırken farların da alt hizasında altında ince bir hava girişi kullanılmış. Bu sayede bir ortak marka yüzü elde etmek Honda’nın diğer sedanları City ve Accord ile de farklılaşmasını sağlamış.

Yeni ince formdaki far tasarımıyla sportif bir görünüm elde edilirken, Elegance donanım ile gelen LED farlarda çift parçadan oluşan aydınlatma kullanılmış. Stop tasarımında radikal değişikliğe gidilerek dikey yerleşimden, daha iri ve yatay çift parçalı olana geçilmiş. Burada ise standart olarak LED aydınlatma yer alıyor.

Önceki Civic Sedan’da 519 litre olan bagaj hacmi yeni nesilde yeni tasarım ve düzenleme ile biraz hacim kaybederek 512 litre olarak açıklanıyor. Yeni Civic Sedan’ın genişliği 3 mm, arka iz genişliği 12 mm arttırılırken, dingil mesafesi 35 mm arttırılmış. Otomobili toplam uzunluğu 19 mm arttırılırken yüksekliği ise aynı kalmış. Tasarımda da etkili fark oluşturan yeni A sütunları selefine göre 50 mm daha geriye konumlandırılmış. Bu sayede daha uzun bir motor kaputu kullanılmasını sağlayarak siluetinde de önemli bir değişiklik oluşmasını sağlamış. Yan aynalar da artık A sütunlarında değil, kapı üstlerinde kullanılarak ön çapraz görüş açılarında avantaj elde edilmiş. Bir diğer görüş için fayda sağlayan yenilik, sağ ayna altındaki kamera olmuş. Sağa sinyal verildiğinde araç hareket halinde ya da duruyorken de devreye giren bu kamera görüntüsünü multimedya ekranına aktararak görüş avantajı sağlıyor.

Executive+ donanımı ile 10,2 inçlik dijital gösterge grubu ve 9 inçlik multimedya ekranı sunulurken bir alt seviye olan Elegance ve baz seviye olan Premium’da ise 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ve 7 inçlik dijital gösterge grubu standart olarak geliyor. Yeni Civic Sedan’ın konsolunda da sade bir tasarım kullanılmış. Gözü yormayan modern çizgilere yer verilirken, tasarımla bütünlüğü bozmayan havalandırma çıkışları gibi detaylarla da modern görünmesi sağlanmış. Malzeme ve işçilik kalitesinde de selefine göre ilerleme kaydedildiği fark ediliyor.

Fiyat listesine baktığımızda Aralık 2021’de 522.400 TL’lik başlangıç fiyatını 1.5 Vtec Turbo Eco’nun oluşturduğunu görüyoruz. 129 HP’lik bu motor Tayland fabrikasında, Honda Türkiye’nin talebi üzerine üretiliyor.1.5 Vtec Turbo 182 HP’lik ünitenin yazılımı ve CVT şanzımanı farklılaştırılarak LPG ile uyumlu hale getirilmesi sağlanmış. LPG montajı ise Türkiye’de BRC işbirliğiyle gerçekleştirilip, otomobilin yol bilgisayarından tüm verilerin takip edilebilmesi sağlanıyor. 

Civic Sedan’ın önceki nesilden tanıdığımız 182 HP’lik turbo benzinli olan motoru için belirlenen başlangıç fiyatı 561.500 TL. Executive+ donanımıyla 607.500 TL fiyata sahip.

Turbo benzinli motorla hızlanma konusunda alıştığımız, 10’uncu nesildeki gibi atak bir karaktere sahip olan otomobil göz dolduruyor. Otomatik şanzıman olarak sunulan CVT tipi şanzıman 182 HP’lik motorun sportiflik potansiyelini gölgelese de konforu sağlama konusunda başarılı. Sarsıntısı olmayan bu şanzıman istenildiğinde sanal olarak 7 ileri oran ile vites değişimi sunarak manuel keyfi sağlıyor. Hızlanma konusunda aynı motor 10’uncu nesilde 8,2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma sunarken yeni nesilde de neredeyse aynı olan 8,1 saniyelik veri sağlıyor.

Yeni Civic Sedan öncekine göre çok daha sessiz ve konforlu hissettiriyor. Bunda yüzde 20 oranında daha gürültüsüz olan şasi iyileştirmesinin etkili olduğu söylenebilir. Ön süspansiyon ve fren sisteminde sürtünme azaltılırken, direksiyon stabilitesinde de iyileştirme yapıldığı belirtiliyor. Burulma direncinden yüzde 8, eğilme direncinde yüzde 13 oranında iyileştirilmiş. Artık daha oturaklı yol alan Civic Sedan’da yeni neslin getirdiği değişim fark ediliyor. Yönlendirme hassasiyeti de oldukça başarılı olan Civic Sedan’ın genel olarak geri bildirimleriyle sürücüyle iletişimi başarılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir