HaberPeugeot

Peugeot 308 Hakkında Her Şey

Tamamen yenilenen 308 hakkında tüm detayları burada bulabileceksiniz. Öncelikle en merak edilen “detay” fiyatı ile başlayalım. 775.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye pazarında satılmaya başlayan 308, Peugeot’nun yeni aslan logosunun ilk defa kullanıldığı model olma özelliğine de sahip. Peugeot 308, EAT8 otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu 130 HP’lik 3 silindirli turbo beslemeli 1.2 PureTech motor ile Active Prime, Allure ve GT adı verilen 3 ayrı farklı donanım seçeneğiyle tercih edilebiliyor.

Eylül ayı itibariyle ülkemiz yollarına çıkmaya başlayan yeni PEUGEOT 308 ile ilgili hedeflerini paylaşan PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Satışlarımızın yarısını oluşturan, SUV 2008, SUV 3008 ve SUV 5008 gibi SUVmodellerimiz ile süregelen atağımızı yeni PEUGEOT 308 ile bir üst seviyeye taşıyarak yeni bir rekor kıracağımıza inanıyoruz. Otomobil sevdalılarının merakla beklediği yeni aslan logosu, göz alıcı tasarımıve rakipsiz teknolojik donanımlarıyla segmentinde eşsiz bir deneyim sunacak Yeni PEUGEOT 308modelimizin de katkısıyla 2023 yılında daha yukarıları hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Tanıtıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi gören ve satışa sunulduğu pazarlarda çok sayıda sipariş alan PEUGEOT’nun hatchback sınıfındaki temsilcisi 308, yeni nesliyle Eylül ayından itibaren PEUGEOT showroomlarındaki yerini alarak ülkemizde de satışa sunuldu. Son nesil sürüş destek sistemleri, yeni PEUGEOT i-Cockpit ve i-Connect bilgi-eğlence sistemi gibi gelişmiş ve ergonomik teknolojileri bünyesinde barındıran yeni PEUGEOT 308, ülkemizde 775.000TL’den başlayan fiyatıyla dikkat çekerken, duyguları harekete geçiren ve heyecan verici tasarımıyla da ön plana çıkıyor.

 

Markanın yeni aslan logosunu taşıyan ilk model unvanınasahip olan yeni PEUGEOT 308’e özel veya üst sınıflardan aktarılan teknolojiler, kullanıcılarının günlük hayatını kolaylaştırıyor. Yeni PEUGEOT 308, EAT8 otomatik şanzımanla kombine edilen 130 HP’lik 1.2 PureTechbenzinli motoru ile aerodinamik tasarımı, verimliliği ve performansı en iyi şekilde birleştirerek olağanüstü bir sürüş konforu sunuyor. Yeni nesil PEUGEOT 308, ülkemizde Active Prime, Allure ve GT adı verilen 3 ayrı donanım paketiyle tercih edilebiliyor. Yeni PEUGEOT 308ülkemizde, Active Prime paketiyle 775.000 TL, Allurepaketiyle 830.000 TL ve GT donanım paketiyle 915.000 TL fiyat etiketiyle yollara çıkıyor.

Yeni PEUGEOT 308 ile hatchback segmentinde yeniden atılım içerisinde olacaklarını dile getiren PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Türkiye otomotiv pazarında, PEUGEOT olarak 2021’in üstünde bir satış adedine odaklanıyoruz. Satışlarımızın yarısını oluşturan, SUV 2008, SUV 3008 ve SUV 5008 gibi SUVmodellerimiz ile süregelen atağımızı yeni PEUGEOT 308 ile bir üst seviyeye taşıyarak önümüzdeki dönemde yeni bir rekor kıracağımıza inanıyoruz. Otomobil sevdalılarının merakla beklediği yeni aslan logosu, göz alıcı tasarımı ve rakipsiz teknolojik donanımlarıyla segmentinde eşsiz bir deneyim sunacak Yeni PEUGEOT 308 modelimizin de katkısıyla 2023 yılında daha yukarıları hedefliyoruz” dedi.

Yeni PEUGEOT 308 ile ilgili olarak C-Hatchbacksegmentinde sadece ana akım değil, özellikle segmentin üst sınıfını hedeflediklerini belirten Reyhanoğlu, “Yeni PEUGEOT 308, hem tasarımı hem konfor özellikleri hem de yenilikçi teknolojileriyle hatchback segmentinin en arzulanan seçeneklerinden biri konumunda olacak. Hayattan ne istediğini bilen, yaşamında bir üst aşamayı hedefleyen, bir otomobille eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenlere benzersiz bir teklif sunuyoruz. Günlük hayatı kolaylaştıran çok sayıda yeni teknolojisiyle yeni PEUGEOT 308, hem bugünün hem de yarının simge modeli olmaya aday” açıklamasında bulundu.

Yeni PEUGEOT 308, EMP2 (Verimli Modüler Platform) platformu üzerinde daha fazla verimlilik, güvenlik, sürüş keyfi ve konfor sunabiliyor. Yeni PEUGEOT 308, bir önceki jenerasyona göre 11 cm artan toplam uzunluğu ve 5,5 cm uzayan aks mesafesiyle arka koltuk yolcularına daha fazla alan sunuyor. Zarif tasarımıyla birlikte 1,6 cm azalan yükseklik ve uzatılmış motor kaputu görsel olarak etkileyiciliğini arttırıyor. Yan cephe boyunca uzanan yalın ve pürüzsüz yüzeyler, keskin tasarımlı ön ve arka tekerlek uzantıları ile birleşerek güçlü ve dinamik bir karakter oluşturuyor. Yeni PEUGEOT 308, tamamen özgün ön ızgarasında yeni PEUGEOT logosunu taşıyor. PEUGEOT, yeni logosuyla kişiliğini ve karakterini ortaya koyuyor. Yeni PEUGEOT 308, markanın ürün gamı içerisinde bu logoyu kullanan ilk model olarak öne çıkıyor. Fransız bilgi birikimi ve geleneklerini taşıyan marka, geçmişten günümüze sahip olduğu deneyim ve küresel bir kalite yaklaşımıyla tamamen yeni bir sayfa açıyor. Logonun konumu, kademe kademe logoya doğru yönelen yeni ön ızgara tasarımıyla vurgulanıyor. Bir tasarım ve teknolojik evrim olarak sürüş destek sistemlerine ait radar, armanın arkasına gizleniyor ve ızgaranın merkezi parçası haline geliyor. Yeni tasarımla birlikte plakalık ön tamponun daha alt bölgesinde konumlandırılıyor. 4367 mm uzunluk, 1852 mm genişlik, 1441 mm yükseklik ve 2675 mm’lik aks mesafesi ölçülerindeki Yeni PEUGEOT 308’nin, standart konumdayken 412 litre olan bagaj hacmi, asimetrik katlanabilen arka koltuk sayesinde 1323 litreye kadar genişletilebiliyor.

Yeni PEUGEOT 308, 0.28 Cx ve 0.62m² SCx sürtünme kat sayısı değerleri ile son derece gelişmiş bir aerodinamik performans sergiliyor. Dış tasarımdaki tüm yapı elemanları aerodinamik açıdan optimize edildi (Tamponlar, reflektörler, difüzör, direkler, aynalar, gövde altı panelleri, vb.). Aynı şekilde, jant tasarımı daha iyi bir aerodinamisağlıyor ve performansa katkıda bulunuyor. Yeni PEUGEOT 308, sınıf A ve A+ sürtünme verimliliğine ve 16 ile 18 inç arasında boyutlara sahip lastiklerle donatılıyor. Böylece markanın üstün yol tutuş ve sürüş özelliklerini karşılıyor. Yeni 308’in üstünde yükseldiği yeni platform, yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı oluyor ve yeni PEUGEOT 308’in CO₂ emisyonlarını azaltıyor.

Yeni PEUGEOT 308’in titreşim konforunu artırmak için, yapısal elemanların optimize edilerek gövde rijitliğininarttırılmış olması ön plana çıkıyor. Örnek yol tutuş özellikleri, sınıfının en iyisi sürüş konforu, 10,5 metre kaldırımlar arasında dönüş çapı ile şehir içinde üstün manevra kabiliyeti ve üst seviyede sürüş keyfi ile yeni PEUGEOT 308 her zamankinden fazlasını vadediyor.

Yeni PEUGEOT 308’in ön konsol yapısı “yüksek havalandırmalı” bir mimariye dayanıyor. Bu mimari, havalandırma ızgaralarını hem en verimli hem de sürücü / yolcu için en konforlu konuma yerleştiriyor. Bu düzen, dijital ön gösterge panelinden biraz daha aşağıda konumlandırılan standart 10 inçlik merkezi dokunmatik multimedya ekranını sürücüye daha yakın ve sürücünün elinin altında konumlandırma olanağı sunarken, ön konsola da daha doğal uyarlanabilmesini sağlıyor. Yeni PEUGEOT 308, GT donanım seviyesinde, fiziksel klima panelinin yerini alan tamamen kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggles ile donatılıyor. Merkezi ekranın hemen altında konumlandırılan i-Toggles, segmentte benzersiz bir görünüm ve ileri teknoloji düzeyi vadediyor. i-Toggles, kullanıcının tercihine göre klima ayarları, telefon rehberi, radyo istasyonu, uygulama başlatma gibi fonksiyonlara atanabilen dokunmatik bir kısayol ekranı olarak kullanılıyor. i-Toggles, daha da kişiselleştirilerek sık aranan bir kişiyi arama veya sık gidilen bir konum için rota oluşturmak üzere de kısayol oluşturma imkanı sunuyor. 

Yeni PEUGEOT 308, ilk aşamada, 130 HP’lik 3 silindirli ve turbo beslemeli benzinli motor ve 3 farklı donanım seviyesi ile satışa sunuluyor. İlerleyen dönemde %100elektrikli modellerinin de Türkiye pazarında satışa sunulması planlanıyor. PEUGEOT’nun performans ve yakıt verimliliğindeki ödüllü benzinli motoru 1.2 PureTech, Yeni 308’in güç ünitesini oluşturuyor. 5500 d/d’de 130 HP, 1750 d/d’de de 230 Nm üreten turbo benzinli ünite, EAT8 tam otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. 210 km/s maksimum hız ve 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 saniyede tamamlayan Yeni PEUGEOT 308’nin ortalama yakıt tüketimi donanıma bağlı olarak 5.8-5.9 lt/100 km olarak değişiyor.

Active Prime donanım seviyesinde; Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastıkları (Yolcu tarafı kapatılabilir), Sürücü ve Ön Yolcu Yan Hava Yastıkları, Perde Hava Yastıkları, CruiseControl / Hız Sabitleme ve Sınırlama,  Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı (3. seviye), Tam Otomatik Klima, Ön Koltuklar Arası Çift Kapaklı Kol Dayama & Bardaklık, Direksiyon Arkası Vites Değiştirme Pedalları, Parçalı Deri Kaplı Direksiyon, 10″ Dijital Ön Gösterge Paneli, Anahtarsız Çalıştırma, Arka Park Sensörü, Otomatik Silecekler (Magic Wash), Elektrikli ve Tek Dokunuşlu 4 Cam, 10″ Dokunmatik Multimedya Ekranı, 1 USB Bağlantısı (C Type), Mirror Screen (Kablosuz), LED Sinyalli Yan Aynalar ve LED ‘Aslan Pençesi’ Arka Stoplar gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Allure donanım seviyesinde, Active Prime’a ek olarak; Akıllı Far Sistemi (Aktif Uzun Far), Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni, Ambiyans aydınlatması, TEXA Kumaş Ön Panel ve Kapı Kaplamaları, 2. Sıra Havalandırma, Çerçevesiz Elektrokrom Dikiz Aynası, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, Ön Park Sensörü, 180° Geri Görüş Kamerası & 3 Görüntü Modu, Follow-Me Home, Welcome/Bye-Bye Lightining, 10″ Kapasitif Dokunmatik Ekran, 4 USB Bağlantısı (C Type), Parlak Krom Ön Izgara, Parlak Siyah Arka Tampon Eklentisi ve Krom Egzoz Çıkışları ve Karartılmış Arka Camlar gibi donanımlar sunuluyor. 

GT donanım seviyesinde, Allure’ye ek olarak; Dur & Kalk Fonksiyonlu Adaptif Cruise Control, Şerit Konumlama Asistanı, Kör Nokta Uyarı Sistemi (75m’yekadar algılama), Genişletilmiş Trafik Levhaları Tanıma Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, GT Logoluve Isıtmalı Deri Kaplı Direksiyon, i-Dome Aydınlatma (Ön/Arka LED lambalar), Adamite Yeşili Dikiş Detaylı Alüminyum Ön Panel ve Kapı Kaplamaları, Isıtmalı Ön Koltuklar, Açılır Cam Tavan, Siyah İç Tavan Kaplaması, 3D Ön Gösterge Paneli, i-Toggles, 3D Navigasyon sistemi, Kablosuz Şarj Sistemi, Spor Sürüş Paketi, Özel GTTasarımı Parlak Krom Ön Izgara, Yan Gövde PEUGEOT logosu, Gövde altı genişleticileri (Marşpiyeler), GTTasarımı 3D LED Arka Stoplar ve MATRIX Full LED Farlar gibi donanımlar sunuluyor.

Yeni PEUGEOT 308’de 7 farklı gövde rengi seçeneği sunuluyor.  Olivin Yeşil, Tekno Gri, İnci Siyah, Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı, Vertigo Mavi tüm donanım seviyelerinde sunuluyor. İç mekân kombinasyonları donanım seviyelerine göre değişiklik gösteriyor. 

 

Active Prime’da RENZE Kumaş Döşeme, Zephyr Gri Dikişli Koltuklar ile sunuluyor. Allure donanım seviyesinde FALGO Yarı Deri Kumaş Döşeme, MintYeşili Dikişli Koltuklar ile birleştiriliyor. GT’de ise Alcantara Yarı Deri Kumaş Döşeme, Adamite Yeşili Dikişli Koltuklar ile daha sportif ve üst seviyede bir iç mekân sunulabilmesini sağlıyor. 

 

Donanımlara göre lastik ve jantlarda da farklılıklar mevcut. Active Prime’da 205/55/R16 ölçüsündeki AUCKLAND alaşım jantlar sunuluyor. Alluredonanımında 225/45/R17 ölçüsünde lastikler ve CALGARY alaşım jantlar var. GT donanımındaysa 225/40/R18 ölçülerinde lastikler ve KAMAKURA jantlar ile kombine ediliyor.

 

Teknolojik ruh, PEUGEOT i-Connect

 

Yeni bilgi-eğlence sistemi, herkesin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere akıllı telefon dünyasının ve otomotiv dünyasının en güncel çözümlerini kullanıma sunuyor. Her bir sürücü (8 profile kadar) ergonomik ve günlük kullanıma uyumlu olacak şekilde ekranı, iklimlendirmeyi ve kısayol tercihlerini tanımlayabiliyor ve kaydedebiliyor. Artık kablosuz olan Mirror Screen işlevi aynı anda iki telefonu Bluetooth ile bağlama olanağı sunuyor. Merkezi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü ekran, çoklu pencere kullanımı ve kolayca kişiselleşebilir deneyim sunuyor. Soldan sağa farklı menüleri arama, yukarıdan aşağıya bildirimlere göz gezdirme ve üç parmakla basarak uygulama listesine bakma şeklinde son derece pratik bir kullanım sunuyor. Tıpkı bir akıllı telefonda olduğu gibi, dokunmatik “Ana Sayfa” düğmesine basarak kolayca ana sayfaya geri dönülebiliyor.

 

Sınıf standartlarının ötesinde sürüş destek sistemleri

 

Yeni PEUGEOT 308, en güncel sürüş destek sistemleriyle, markanın teknoloji anlamında tüm bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanıyor. Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Cruise Control (EAT8 otomatik şanzıman ile) ve Şerit Konumlandırma Asistanı ile yarı otonom sürüş imkânı sunuyor. Yeni PEUGEOT 308, standart veya isteğe bağlı olarak daha çok üst segmentlere özgü yeni özelliklerle donatılıyor:

 

• Uzun menzilli Kör Nokta Uyarı Sistemi (75 metre),

• Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (Geri manevra anında yakında bir tehlike olması halinde sürücü görsel ve sesli uyarılıyor),

• Yeni yüksek çözünürlüklü 180° açılı geri görüş kamerası,

• 4 kameralı (ön, arka ve yan) 360° park yardımcısı,

• Yakın mesafe dedektörlü anahtarsız giriş ve çalıştırma,

• Isıtmalı deri direksiyon simidi,

• “E-call” acil durum çağrısı,

• Otomatik Alçalan Yan Aynalar (Geri Vites ile).

• Güvenli takip mesafesini koruyan Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Cruise Control,

• Çarpışma uyarı sistemi ile Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni,

• Yön düzeltme özelliği ile Şerit Konumlama Asistanı,

• Uzun sürüş sürelerinde devreye giren Sürücü Dikkat Uyarısı (3. seviye),

• Genişletilmiş Trafik Levhaları Tanıma Sistemi (dur, tek yön, sollama yasak, sollama yasağının sonu, vs.),

• Tavan Perdesi ile donatılan açılır cam tavan,

• Tüm versiyonlarda elektrikli el freni.

• i-Toggles, kişiselleştirilebilir dokunmatik kısayollar

• Kişiselleştirilebilir 10” multimedya ekranı ve 10” 3Ddijital ön gösterge paneli

 

 

 

 

İ

8 ile

SÜSPANSİYON

 

Ön

Pseudo MacPherson

Arka

Burulma Kirişli

LASTİK ve JANTLAR

 

Lastik ve Jant Boyutu

205/55/R16, 225/45/R17, 225/40/R18

FRENLER VE DENGE KONTROLÜ

 

Ön

Hava soğutmalı disk

Arka

Disk

AĞIRLIK VE BOYUTLAR

 

Boş Ağırlık (kg)

1.291

Uzunluk (mm)

4.367

Genişlik (mm)

1.852

Genişlik (mm) (Aynalar Kapalı / Açık)

2.062

Yükseklik (mm)

1.441

Aks Mesafesi (mm)

2.675

Ön / Arka İz genişliği (mm)

1.554

İki kaldırım arası dönüş çapı (m)

10,51

Bagaj Hacmi (L) 

412/ 1323

Yakıt deposu (L)

52

PERFORMANS

 

Maksimum Hız (km/h)

210

0-100 km/h Hızlanma (s)

9,7

YAKIT TÜKETİMİ VE EMİSYON (WLTP)

 

Şehir Dışı (L/100km)

7,2-7,4

Şehir İçi (L/100km)

5-5,1

Karma (L/100km)

5,8-5,9

CO2 salımı Karma (g/km)

130-134

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir