Nedir?

Acil Frenleme Sistemi

Sistem, arkadan çarpmaları önlemede ve  etkilerini en aza indirgemede yardımcı olur.

Kısa süreli bir dikkat dağılması veya konsantrasyon eksikliği arkadan çarpma için yeterli bir sebep olabilir. 80 km/s hızla seyahat eden bir sürücü yalnızca bir saniyelik dikkat dağınıklığında, yaklaşık 22 metre yol kat eder. Kritik durumlarda saniyeler, sürücünün arkadan çarpmadan kaçınıp kaçınamayacağını belirlemede önemli bir rol oynar.

Kaza araştırmaları sonuçlarına göre arkadan çarpmalarda en önemli sebep, sürücünün fren pedalına yeterince güçlü basamaması veya hiç basmaması. Bosch’un Otonom Acil Frenleme Sistemi’ni geliştirmesinin sebebi de tam olarak bu.

Bu sistem, arkadan çarpmaları önlemede ve sonuçlarını azaltmada yardımcı olmaktadır. Elektronik Denge Programı (ESP®) ile radar sensörleri bağlantısı üzerine kurulu olan bu sistem, sürekli olarak öndeki trafiği analiz eder.

Otonom Acil Frenleme Sistemi, araç çalışır çalışmaz devreye girer, gece ve gündüz tüm hızlarda aktiftir. Yine de her an dikkatli olma ve dikkatli sürme sorumluluğunun sürücüye ait olduğu unutulmamalıdır.

Otonom Acil Frenleme Sistemi (AEB) /Şehir içi – 30 Km/s altındaki hızlar

Birçok kaza 30Km/s altındaki hızlarda şehir içi kullanımda ya da yavaş ilerleyen trafikte meydana gelir. Bu hız diliminde meydana gelen trafik kazalarında ölüm çok olası değildir, genelde maddi hasarlı ve yaralanmalı kazalar olarak nitelendirilebilir. Sistem öndeki hareketli veya duran araca kritik yaklaşımı tespit eder, aracın fren sistemini tam fren yapmak üzere hazırlar. Böylece tam güç frenleme, AEB olmayan araçlara göre saniyeler öncesinden ulaşılabilir olur. Eğer sürücü kritik duruma tepki vermekte geç kalırsa sistem aracı sürücü etkisi olmadan tam frenleme moduna geçirerek fren işlemini gerçekleştirir. AEB sistemi ya trafik kazasını tam önlemeyi başarır, ya da kazaya karışan her iki araçtaki yaralanma riskini en aza indirgeyecek düşük hıza çarpışma gerçekleşmeden önce ulaşılmasını sağlar.

Otonom Acil Frenleme Sistemi (AEB) / Şehirlerarası – 30 Km/s üzerimdeki hızlar

AEB Şehirlerarası olarak tanımlanan sistem 30Km/s üzerindeki hızlarda devreye girer. Çalışma prensibi 30Km/s hızların altındaki AEB sistemi ile aynıdır, ancak sürücü uyarıları farklılık gösterir. Bu sistem çarpışma riski olması durumunda sürücüyü önceden uyarır ve aktif frenleme desteği sağlar. Böylece ya trafik kazasının olması önlenir ya da trafik kazasının zararlı etkilerini en aza indirger.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir