Nedir?

Adaptif Uzun Far 

 Adaptif Uzun Far Kontrolü, yolun yeterli miktarda aydınlatılmasını sağlar. Daha gelişmiş bir görüş, gece sürüşünü daha güvenli ve rahat bir hale getirir. Sistem, ortam parlaklığını algılamak, öndeki veya karşıdan gelen araç ile aradaki mesafeyi tahmin edebilmek için bir video kamera kullanır.

Uzun far aktivasyon fonksiyonu, sürücüye uzun farları sürekli manuel olarak açıp kapatmadan kullanma imkanı verir. Eğer sistem başka bir araç tespit etmezse uzun farları aktifleştirir. Ancak bir araç tespit edilirse uzun farlar tekrar kapatılır. 

Adaptif Uzun Far kontrol fonksiyonu, uzun farların uzun ve kısa far arasında ayarlanmasına olanak verir. Öndeki veya karşıdan gelen araç ile aradaki mesafeye göre uzun far konisi ayarlanarak bu mesafenin daha iyi şekilde aydınlatılması sağlanır. Karşıdan gelen bir aracın ön farları 800 m’lik bir mesafeden, diğer aracın arka farları da 400m’lik bir mesafeden algılanabilir.

Sürekli Uzun Far Kontrolü fonksiyonu ile sürücü devamlı olarak uzun farlarla seyahat edebilir. Eğer kamera bir araç tespit ederse farlar yatay veya dikey istikamette ya da gerekirse birbirinden bağımsız olarak yönelebilir. Bu yoldaki diğer araçları içine almayan ışık konileri üretir. Sürücünün görüş menzili arttığında uzun farlardaki bu ışık dağılımı sabit kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir