Haber

BORUSAN VE SIMENS İŞBİRLİĞİ

Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji ve Siemens Türkiye, elektrikli araç ve şarj istasyonları alanında sürdürülebilir ulaşımın geleceğini şekillendirmek için bir araya geliyor. İş birliği kapsamında Türkiye’nin şarj altyapısında öncü uygulamaların hayata geçirilmesi, sürdürülebilirlik ve temiz enerji konularında önemli adımlar atılması hedefleniyor.

Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji ve Siemens Türkiye, sürdürülebilir ulaşımın geleceğini şekillendirmek üzere yapılacak ortak çalışmalar için bir araya geliyor.

İki kurum arasında gerçekleşen iş birliği, elektrikli araç ve şarj istasyonları ekosistemi konusunda teknik kapasite geliştirilmesi, yeni teknolojilerin takibi, karşılıklı eğitimler ve karma ekiplerle proje çalışmaları gibi çeşitli alanları kapsıyor. Bu stratejik ortaklık kapsamında, elektrikli araç filoları için ortak iş geliştirme faaliyetleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrikli araç filolarına enerji tedariği gibi önemli konular da ele alınacak.

Borusan EnBW Enerji, Türkiye’nin şarj altyapısında müşteri deneyimini önceliklendiren örnek uygulamalar kurmak için iş birlikleri kurma stratejisini sürdürüyor. Bu yeni iş birliği kapsamında, Borusan EnBW Enerji’nin sahip olduğu %100 yenilenebilir enerji portföyü, sürdürülebilirlik ve temiz enerji şarj uygulamalarında önemli bir rol oynayacak.

Enis Amasyalı: “Yeşil enerji dönüşümünün odak noktası olduğu iş birliklerine imza atmayı sürdüreceğiz.”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Borusan EnBW Enerji olarak yenilenebilir enerji alanında öncü çalışmalar gerçekleştirirken sektörün önde gelen kurumlarıyla iş birliklerimize de devam ediyoruz. Bu kapsamda Siemens ile imzaladığımız niyet mektubu, elektrikli araç şarj istasyonları özelinde sektöre ivme kazandıracak bir adım oldu. Sektörünün önemli bir oyuncusu olan Siemens Türkiye ile elektrikli araç kullanıcılarına güvenilir şarj deneyimi sunarken, teknolojinin gücünden faydalanıyor, şarj altyapısını sağlamlaştırıyoruz. Borusan EnBW Enerji olarak yeşil enerji dönüşümünün odak noktası olduğu iş birliklerine imza atmayı sürdüreceğiz.

Levent Özcan Caner: “Ülkemizin e-mobilite yolculuğuna destek verecek yeni bir alan olan elektrikli araç şarj istasyonları ağı çalışmalarımızı güçlü iş birlikleri kurarak genişletiyoruz.”

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren İş Geliştirme Satış ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Levent Özcan Caner “Sürdürülebilirlik Borusan EnBW Enerji’nin öncelikli başlıklarından biri. Bu doğrultuda, şirket stratejimiz kapsamında ana iş alanımız olan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ve satışı çalışmalarımızı tamamlayacak, iklim kriziyle mücadele sürecine ülkemizin e-mobilite yolculuğuna destek verecek yeni bir alan olan elektrikli araç şarj istasyonları ağı çalışmalarımızı güçlü iş birlikleri kurarak genişletiyoruz. Siemens Türkiye ile yaptığımız iş birliği kapsamında elektrikli araç şarj istasyonları odağında önemli bir adım atarken bu ortaklığın sektörümüze ilham vermesini diliyorum” dedi.

Hüseyin Gelis: “Yatırım ve iş birliklerimizle elektrikli araçların geleceğine enerji katıyoruz.” 

İş birliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye olarak dijital dönüşüm odaklı katma değer oluşturduklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Siemens Türkiye olarak sürdürülebilirlik, yeni teknolojiler ve enerji verimliliği projelerimiz ile ülkemizde ve dünyada örnek konumda bulunan şirketler arasında yer alıyoruz. Dünyanın geleceği için gerçek dünya ile dijital dünya arasında bağlantı kuruyor; yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunuyoruz. Elektromobilite, dünyamızda bir standart halini alıyor ve hem Türkiye’de hem de dünyada odak konulardan biri konumunda bulunuyor. Bu alanda ciddi yatırımlar var ve bu yatırımlar gelecekte daha da artacak. Biz de globalde ve Türkiye’de e-mobiliteye sadece ürünlerimizle değil, uzun yıllara dayanan bilgi birikimimizi, yenilikçi yazılımlarımızı ve yüksek performanslı ürünlerimizi birleştiren çözümlerimizle katkıda bulunuyoruz. Yatırım ve iş birliklerimizle başta ülkemiz olmak üzere global alanda elektrikli araçların geleceğine enerji katıyoruz.” 

Rıfkı Çolak: “Şarj istasyonlarımız IOT tabanlı olduğu için cihazı kurduktan sonra sahaya inmeden servis hizmeti sağlayabiliyoruz.”  

Siemens Türkiye E-mobility Birimi Ülke Yöneticisi Rıfkı Çolak ise iş birliğine ilişkin, “Siemens Türkiye olarak ihtiyaç duyan her bir kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığımız uçtan uca ürün ve hizmetlerimiz ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada Borusan EnBW Enerji ile iş birliğimiz ayrı bir öneme sahip. Şarj istasyonlarımız IOT tabanlı olduğu için cihazı kurduktan sonra sahaya inmeden servis hizmeti sağlayabiliyoruz, data analitiği ile sürekli müdahalelerde bulunabiliyoruz. Bu sayede Borenco gibi Türkiye’de geniş ağ kuran iş ortaklarımızın operasyonlarını sürekli hale getirebiliyoruz. Öte yandan uzaktan servis stratejimiz ile karbon ayak izimizi düşürüyoruz. İş ortaklarımız da kendi süreçlerini mükemmelleştirerek, Türkiye’de elektrikli araç kullanmanın önündeki engelleri yıkmış oluyor” dedi.

Borusan EnBW Enerji hakkında

Borusan EnBW Enerji, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin kaynaklarının geliştirilmesini desteklemek üzere 2009 yılında Borusan Holding ve Almanya’nın önde gelen enerji şirketlerinden EnBW AG’nin ortaklığıyla kuruldu. %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan portföyüyle ülkemizin yeşil enerji dönüşümünde etkin rol alan Borusan EnBW Enerji, bugün ve gelecek için doğal ve sosyal çevreyle ahenk içinde yerli, temiz ve yenilenebilir enerji üretiyor. Yatırımdan işletme aşamasına, faaliyetlerinin tümünde verimlilik ile doğal ve sosyal çevreye uyumun ön planda olduğu Borusan EnBW Enerji, sürdürülebilirlik alanında da dikkat çekici çalışmalara imza atıyor.

Siemens AG hakkında

Siemens AG (Berlin ve Münih) endüstri, altyapı, ulaşım ve sağlık hizmetlerine odaklanan öncü bir teknoloji şirketidir. Şirket, müşterilerin hayatına gerçek değer katma amacıyla kaynakları daha verimli kullanan fabrikalar, esnek tedarik zincirleri, daha akıllı binalar ve şebekelerden daha temiz ve konforlu ulaşıma ve gelişmiş sağlık hizmetlerine kadar pek çok alanda teknoloji üretmektedir. Siemens, gerçek ve dijital dünyaları bir araya getirerek müşterilerini sektörlerini ve pazarlarını dönüştürmeleri için güçlendirmekte ve müşterilerinin, milyarlarca insanın gündelik hayatını dönüştürmesine yardımcı olmaktadır. Siemens, ayrıca, sağlık hizmetlerinin geleceğini şekillendiren dünya çapında lider bir tıp teknolojileri sağlayıcısı olan halka açık Siemens Healthineers şirketinin çoğunluk hissesine sahiptir. Şirketin 30 Eylül 2023 itibarıyla dünya çapında yaklaşık 320.000 çalışanı bulunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir