Citroen elektrikli otomobil atağı

Citroën, elektrikliye geçiş stratejisini hafif ticari araç pazarında da bütün hızıyla devam ettiriyor. Bataryayı hidrojen yakıt hücresiyle birleştiren Citroën ë-Jumpy Hydrogen, aracın kullanım özelliklerini kısıtlamadan elektrik modunda daha fazla menzil sağlıyor. Citroën ë-Jumpy Hydrogen, 400 km’nin üzerinde menzil ve üç dakikadan kısa sürede hidrojen yakıt ikmali ile geleceğin elektrikli hafif ticari aracına öncülük yapıyor. 2021 yılı sonuna kadar hafif ticari araç ailesinin tümünü elektriklendirme stratejisi izleyen Citroën, bu alanda ilk olarak  ë-Jumpy’yi yollarla buluşturmuştu. Marka yılın ikinci yarısında ise My Ami Cargo, ë-Berlingo Van, ë-Jumpy Hydrogen ve ë-Jumper modellerini satışa sunacak.

Post-production : Astuce Productions

Şirketlerin yüzde 8’i günde en az 300 km’nin üzerinde yolculuk yapmak zorunda veya gün içinde araçlarını şarj etmek için zamanı olmayan kullanıcı profilinden oluşuyor. Herkesin ihtiyacına uygun modern, teknolojik ve uygun maliyetli mobilite çözümleri sunan Citroën, bu noktadan hareketle elektrikli hafif ticari araç portföyünü hidrojen teknolojisiyle tamamlıyor. Citroën’in ilk yakıt hücresi ve şarj edilebilir bataryaya sahip elektrikli van modeli ë-Jumpy Hydrogen yılın ikinci yarısında yollarla buluşmaya hazırlanıyor. Yeni teknolojiyi bünyesinde barındırırken yükleme hacmi ve yükleme kapasitesi gibi kullanım özelliklerini koruyan ë-Jumpy Hydrogen, 400 km’nin üzerinde bir sürüş menzili sunuyor. Menzili bataryanın yanında ön koltukların altında bulunan üç adet 700 barlık karbon fiber hidrojen deposu desteklerken, depoları doldurmak için sadece 3 dakika yetiyor. Böylece, profesyoneller sıfır CO2 emisyon seviyesiyle emisyon kısıtlamalarının yaşandığı şehir merkezilerine de rahatlıkla girebiliyor.

Gücünü iki enerji kaynağından alıyor

Tamamen elektrikli bir araç olan ve iki farklı enerji kaynağından beslenen ë-Jumpy Hydrogen, gücünü üç adet 700 barlık depodaki hidrojeni tüketerek elektrik üreten 45 kW’lık yakıt hücresi ve 50 km’lik rezerv görevi gören ve hidrojen deposu boşaldığında devreye giren 10,5 kWsa’lik bir bataryadan alıyor. Hidrojen yakıt hücresi menzil sağlarken, batarya hızlanma veya ekstra güç gereksinimi olan durumlarda devreye giriyor. Bu iki enerji kaynağı, motora yakıt sağlamak ve aktarma organlarına güç sağlamak için birleşiyor. Yavaşlama anında enerjiyi geri kazanan batarya, hidrojen yakıt hücresi tarafından üretilen elektriği kullanılarak otomatik olarak şarj ediliyor. Batarya ayrıca kablo ile şarj noktalarında da şarj edilebiliyor. Fransa’daki SevelNord fabrikasında üretilen Jumpy, Stellantis Grubu’nun Almanya, Rüsselsheim’da bulunan hidrojen yakıt hücresi araştırma ve geliştirme merkezinde dönüştürülecek. M (4.95 m) ve XL (5.30 m) olmak üzere iki gövde uzunluğu ile sunulacak ë-Jumpy Hydrogen’in 2021 sonbaharında yollara çıkması hedefleniyor.

“Profesyonellerin gereksinimlerine yanıt veriyor”

Konuyla ilgili bilgiler veren Citroën Ürün ve Strateji Direktörü Laurence Hansen, “ë-Jumpy Hydrogen, hafif ticari araç ürün gamımızı tamamlıyor. Hidrojen yakıt hücresi ve bataryayı birleştiren mimarisiyle hafif ticari aracımız her iki teknolojinin en iyi özelliklerini bir arada sunuyor. Bileşenlerin zekice uygulanması sayesinde yükleme hacmi veya taşıma kapasitesinden ödün vermek gerekmiyor. Bu profesyoneller için çok önemli bir faktör. ë-Jumpy Hydrogen, 400 km’nin üzerinde menzil, dış sıcaklığın menzil üzerindeki azaltılmış etkisi, sadece üç dakikalık şarj süresi ve yavaşlama sırasında daha fazla enerji geri kazanma özelliği ile profesyonellerin gereksinimlerine yanıt veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Citroën, hafif ticari araç pazarında kapsamlı bir elektrikli araç hamlesi başlattı”

Stellantis Düşük Emisyonlu Araçlar İş Birimi Başkanı Anne-Lise Richard ise, “Citroën, 2021’de 2020 yılına kıyasla %26 artışla Avrupa hafif ticari araç pazarında kapsamlı bir elektrikli araç hamlesi başlattı. Citroën bununla da kalmıyor. Marka profesyonellerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tamamen batarya elektrikli hafif ticari araç ürün gamına ayrıca Citroën ë-Jumpy modelinin bir hidrojenli versiyonunu ekliyor. Bu yeni teknoloji, daha çok düzenli olarak uzun mesafe yol yapan veya daha hızlı şarja gereksinim duyan kullanıcılara hitap ediyor. Citroën, profesyonellere, kullanımlarına, çevresel sorunlara ve kentsel erişim kısıtlamalarına uygun ve faaliyetlerini sürdürülebilir bir şekilde güvence altına almalarını sağlayan çeşitli elektrikli hafif ticari araç çözümleri sunuyor” ifadelerini kullandı.

İdeal bir yok arkadaşı: My Ami Cargo

Citroën, 1928 yılından bu yana toplumdaki değişikliklere uyum sağlamak ve profesyonellere günlük işlerinde kullanım kolaylığı sağlamak için sürekli olarak yenilikçi çözümler geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Citroën, ë-Jumpy Hydrogen ile yeni enerji çözümleri ve My Ami Cargo ile yeni konseptler uyguluyor ve böylece pazardaki en kapsamlı elektrikli ürün çeşitliliğini sunuyor. Bu kapsamda marka, şehir içi kısıtlamalarına sıfır emisyonlu bir çözüm olarak mikro ulaşım ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Ami modelinin bir hafif ticari versiyonu olan My Ami Cargo’yu geliştirdi. My Ami Cargo fiyat, kullanım maliyeti açısından ulaşılabilir; elektrikli, kıvrak, pratik ve ekonomik bir çözüm olarak dikkat çekiyor. My Ami Cargo, teslimat dünyası dışında; ev kuaförleri ve kişisel bakıcılar ve hemşireler gibi serbest meslek sahipleri veya turistik tesis gibi büyük işletmelerde personelin tesis içi ulaşımı için de ideal bir yol arkadaşı olarak öne çıkıyor.

My Ami Cargo’nun iç mekanı, 400 litrenin üzerinde kullanım alanı sunuyor. 260 litrelik modüler depolama alanı, 140 kg’lık yük taşımak üzere yolcu koltuğunun yerine entegre edildi ve yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırmak için tasarlandı. Kapak olarak kullanılabilen, 40 kg ağırlığı taşıyan ve mobil ofis olarak kullanılabilen üst raf ek kullanım kolaylığı sağlıyor. Zemin ayrıca 1,20 m’nin üzerinde alan sunacak şekilde uyarlandı. My Ami Cargo, düşük enerji tüketim seviyesiyle maliyetleri düşürmeye de yardımcı oluyor. Küçük bir şehir otomobilinden yaklaşık dört kat daha az tüketiyor ve bakım maliyetleri yüzde 30 daha düşük. My Ami Cargo satın alma dışında uzun dönem kiralama çözümleriyle de satışa sunuluyor. Ayrıca, girişimciler çeşitli aksesuarlar arasından seçim yaparak, My Ami Cargo’nun dışını şirket renklerini gösterecek şekilde kişiselleştirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir