HaberHonda

DİZELİ ALT EDECEK Mİ?

Honda CR-V, Türkiye’deki fiyat listesinde 1.5 litre 193 HP turbo benzinli ve 2.0 litre i-MMD Hybrid seçenekleri bulunuyor. Test konuğumuz CR-V’nin hibrit seçeneği.

CR-V’nin iki motor seçeneğinde de elektronik kontrollü, gerçek zamanlı, dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak geliyor. Turbo benzinli motorla CVT, hibrit ile e-CVT şanzıman sunuluyor. Test aracımızda bulunan hibrit sistem, i-MMD, Akıllı Çok Modlu Sürüş anlamına geliyor. Bu sistem alışıldık hibritlerden farklı bir çalışma yapısı sunuyor. Atkinson çevrimiyle çalışan 145 HP’lik 2,0 litrelik benzinli atmosferik motorla birlikte gücü 184 HP olan iki adet elektrikli motor kullanılıyor. Motorlardan biri jeneratör görevindeyken, diğeri tekerlekleri döndürüyor.

Hibrit sistemi yönetmesi karışık olmayan CR-V i-MMD Hybrid’de üç sürüş modu sunuluyor. Otomatik olarak devreye giren sürüş modlarından Elektrikli Sürüş’te benzinli motor çalışmıyor. Bataryadan gücünü alan elektrikli motor aracı, bataryaların doluluğuna göre 2 km mesafeye kadar hareket ettiriyor.

Hybrid Sürüş modunda ise elektrikli motorla içten yanmalı motor birlikte çalışıyor. Bu durumda benzinli motor tekerleklere güç sağlamıyor. Jeneratör görevindeki elektrikli motoru çalıştırmak için güç sağlıyor. Bu jeneratör de tekerleklere güç ileten elektrikli motora enerji veriyor. Tekerlekleri elektrikli motor hareket ettiriyor.

Üçüncü mod olan Benzinli Sürüş’te ise performans odaklı sürüşler için tasarlanmış. Benzinli motor tek başına aracı hareket ettiriyor.

CR-V Hybrid, 5,5 lt/100 km’lik fabrika verisine göre bizim kullanımımızda 6,6 lt/100 km’lik ortalama tüketim sağladı. Bu verinin dizel motora gerek kalmadığını gösteriyor. CR-V Hybrid, hedeflediği yakıt ekonomisini sunmasının yanında, atak bir hızlanma karakteriyle de tatminkar hızlanma sonuçları ortaya koyabiliyor. Fabrika verilerine göre 9,2 saniyede 0-100 km/s hızlanma sunan otomobil şehir içi ve şehirler arası yollarda tatminkar bir hızlanma tecrübesi yaşatıyor. CR-V Hybrid’in dezavantajı ise 2,0 litrelik içten yanmalı motorun yüksek MTV vergi dilimine giriyor oluşu maliyetlerini arttırırken, yüksek seviyedeki baz fiyatına sahip olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir