BMWİnceleme

TEST SÜRÜŞÜ: BMW 2 Serisi Gran Coupe

Artık coupe kavramı iyice genişledi, SUV segmentinde bile coupe karoserlerden bahsedilirken, 2 Gran Coupe ile BMW’nin de kompakt sınıfta dört kapılı bir coupesi var.

Coupe olması için birinci şart çerçevesiz kapı camları ve arkaya doğru alçalarak ilerleyen bir tavan. Bu da 2 Gran Coupe’ye sportif bir duruş kazandırıyor. Aslında bu model için sportif bir sedan tanımlaması bile yapmak mümkün. Geniş ön panjur ve ince far tasarımını 1 Serisi ve 8 Serisi modellerinden tanıyoruz. Uzun bir motor kaputu tasarımı kullanılarak sportif bir yüz elde edilmiş. Otomobilin profilinde de sportif duruş elde edilmiş. Yüksek omuz çizgisi ve arkaya doğru alçalan tavan çizgisi ile sporiflik elde edilmiş.

2 Gran Coupe, coupe karoserin de bazı dezavanajlarını taşıyor. Öncelikle arka koltuklara geçiş ve bu koltuklardaki yaşam alanı otomobilin coupe sınıfında olduğunu bizlere hissettiriyor. Dar bagaj ağzı da yine bir diğer ergonomi sorunu.

Ön koltuklara geçtiğimizde spor bir otomobilin içinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Sürücü ve öndeki yolcuyu iyi saran koltuklar, alçak sürüş pozisyonuyla sportiflik algısı iç mekanda sizi sarıyor. Sürücüye yönelik konsol tasarımı da bir BMW geleneği. Dijital gösterge grubu gündüz de net bir şekilde izlenebiliyor. Yansıma sorunu yok. Multimedya ekranı da gösterge grubuyla aynı hizaya konumlandırılarak rahat bir şekilde izlenmesi sağlanmış.

Test aracımız 1,5 litrelik turbo benzinli motora sahip. TwinPower turbo motor 140 HP gücünde. 220 Nm’lik makismum torka 1480 d/d ile 4200 d/d arasında ulaşıyor. Önden çekişli olan otomobilde 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanın da akıcı ve hızlı çalışma karakteriyle 8,7 saniyede ulaşabiliyor. Sürüş sırasında da akıcı bir şekilde hızlanabildiğini gözlemlediğimiz 218i Gran Coupe’nin akıcı bir ilerleme yapısı var. Yakıt tüketimi konusunda da iddialı olan otomobilin fabirka verilerine göre 5,1 lt/100 km olan tüketimi bizim sürüşümüz sırasında ortalama 7,0 lt/100 km olarak kayda geçti.

Sürüş dinamiklerine baktığımızda otomobilin dinamik bir sürüş karakteri olduğunu görüyoruz. Önden çekişli otomobil sınırlar zorlandığında önden kayma eğilimi gösterse de izine sokulması kolay bir şekilde mümkün oluyor. Sürücüyle iletişimi başarılı olan 218i Gran Coupe genel olarak keyifli bir otomobil olarak aklımızda yer etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir