İncelemeRenault

EN UCUZ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL RENAULT ZOE

Elektrikli otomobillerin ulaşılabilir olmasında en önemli otomobillerden biri kuşkusuz Renault Zoe, artık yeni nesliyle satılıyor. Birinci nesil Renault Zoe’nin ana çizgileri korunarak modernleştirilmiş olarak karşımıza çıktı. Yeni far tasarımıyla artık daha genç görünen Zoe’de yeni LED gündüz farı tasarımıyla da güncel bir ışık imzası elde edilmiş. Yenilenen ön panjurda şarj girişi yine iri Renault logosu arkasında yer alırken bu kısım da yenilenmiş. Otomobilde artık yeni ön tampon kullanıldığı fark ediliyor.

ZOE E-TECH - 100% Elektrikli Otomobil - Renault

Zoe’nin yanına geçtiğimizde yeniden tasarlanan yan aynaları ve güncellenen jant tasarımını görüyoruz. Arka kapılar yine gizli tasarımına devam ediyor. Stopların tasarımı aynen korunurken beyaz şeffaf renk yerine koyu zeminli şeffaf bir tasarım kullanılmış. Otomobilin birinci nesildeki platformu değişmediği için genel olarak ölçüleri korunurken
tampon yenilikleriyle 3 mm daha uzun olduğunu görüyoruz.

Renault Zoe 2022 İçin Makyajlanacak - Sertaç KEMİKSİZ

Otomobilin içerisine geçtiğimizde artık ön konsol tasarımının tamamen yenilendiğini görüyoruz. Yeni tasarım
ve malzemelerle daha yüksek bir kalite bizi karşıladı. Detaylarla farklılaşsa da bu tasarımın genel olarak Renault Captur ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Bu değişimle artık çok daha ergonomik ve anlaşılır bir konsola kavuşmuş Zoe. Arka koltuklarında iki yetişkin rahat ederken 338 litrelik bagaja sahip Zoe’de koltuk sırtlıkları yatırılıp 1225 litrelik yükleme alanı elde edilebiliyor.

Renault Zoe E-Tech 100% elektrisch an der Ladestation

Tasarımdan daha önemli olan değişim motor sisteminde. Birinci neslinde 41 kWh batarya kapasitesine sahip olan Zoe’nin teorik olarak maksimum menzili 400 km olarak belirtiliyordu. Kış mevsiminde 200 km, yazın ise
300 km elektrikli sürüş menzili vaat ediliyordu. Yeni neslinde batarya kapasitesi 52 kWh olan Zoe’nin WLTP’ye göre menzili 395 km olarak açıklanıyor. Şarj konusunda ise DC 50 kW hızlı şarj istasyonunda yüzde sıfır doluluktan yüzde 80’e ulaşması sadece 65 dakika sürüyor. AC 22 kW şarj istasyonunda benzer doluluğa 135 dk sürdüğü belirtiliyor. DC’yi destekleyen yeni şarj altyapısı sayesinde uzun yolculukları yeni nesilde destekleyen bir hale bürünmüş.50 kW DC akımla 30 dk şarj edildiğinde ise 157 km’lik menzil elde edildiği belirtiliyor. Zoe’nin şarj girişi ön logo arkasında yer alıyor.

Yeni nesil Zoe’de kullanılan yeni R110 elektrik motoru ile 80 kW, 108 beygir güç ürettiği belirtiliyor. Maksimum tork 225 Nm’ye ulaşırken, 1577 kg’lık boş ağırlığa rağmen keyifli bir hızlanma sunuyor. Yeni nesilde 0-100 km/s hızlanma 11,4 saniye gibi bir fabrika verisiyle artık çok daha başarılı bir seviyeye gelmiş.

Zoe, artık çok daha keyifli bir hızlanma tecrübesi yaşatan ve elektrikli motorun enerji geri dönüşündeki çok daha verimli olan, menzilini koruyan bir elektrikli otomobil haline gelmiş. Sürüş özelliklerine
baktığımızda yeni nesilde makul derecede konfor sağladığını, tam bir şehir otomobili olduğunu söyleyebiliriz. Elektrikli bir otomobil isteniyorsa satın alma listesinin başında Zoe yer bulması mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir