FerrariHaber

Ferrari’den “normal” model!

Ferrari bu sefer hızlanma konusunda saldırgan bir model yerine, teknoloji ve tarzıyla öne çıkan bir otomobille karşımıza çıktı.

Ferrari Roma ismindeki, ön, ortaya yerleştirilen motora sahip olan otomobilin üretilme amacı uzun yolculukları keyifli ve kaliteli hale getirmek. Grand tourer sınıfında yer alan Ferrari Roma, 272/345 litrelik yükleme alanına sahip.

Otomobilin direksiyon simidi üstünde dokunmatik kontrol ünitesi sunuluyor. Tüm göstergeler dijital olarak tasarlanmış. Araç çalışmıyorken tamamen siyah olan göstergeler ile minimalist tasarım felsefesi desteklenmiş. 16 inçlik, kıvrımlı HD gösterge grubu kişiselleştirilebiliyor. İstenildiğinde navigasyonun tamamı yansıtılabiliyor. Orta konsolda 8,4 inçlik HD ekran bulunurken yolcu tarafında, renkli, dokunmatik, 8,8 inçlik ekran bulunuyor. Bu ekran üstünde müzik sistemi, klima kontrolleri gibi bir çok ayar da yapılarak ön yolcuya adeta Co-pilot hissi yaşatılıyor.

Motoru çalıştırma düğmesi direksiyon üstünde yer alıyor. Önde yer alan V8 motor 620 HP gücünde. Euro 6D standartlarına uygun üretilen motorda benzin partikül filtresi bulunuyor. Turbo destekli V8 motor ile 0-100 km/s hızlanması 3.4 saniye maksimum hızı ise 320 km/s olarak belirtilmiş.

Bu motorla birlikte 8 ileri vitesli otomatik şanzıman görev yapıyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman daha önce Ferrari SF90 Stradale’de görev yapmıştı. Roma için elden geçirilen şanzımanın konfor için daha uzun vites aralıkları bulunuyor. SF90 Stradale’de geri vites gerine elektrikli motor kullanılırken Roma’ya mekanik bir geri vites dişlisi eklenmiş. Yeni, yüzde 20 daha küçük bir debriyaj kutusu kullanılırken genel olarak daha yumuşak ve tutarlı vites geçişleri elde edildiği belirtiliyor.

Aynı zamanda müşteri programını da geliştiren Ferrari bu otomobilde de 7 yıl boyunca tam performansı alınabileceği garantisini sunuyor. Bakım zamanları ise 20.000 km ya da yılda 1 kez olarak belirtiliyor. Bu rakamlar bu seviyede performansa sahip bir otomobil için çok iddialı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir