BMWHaberİnceleme

TEST SÜRÜŞÜ: BMW 116d

BMW 1 Serisi önceki iki neslinden farklı olarak arkadan itişli değil önden çekişli olarak geliyor. Motor seçeneğine göre dört tekerlekten çekiş ile de üretim bantlarından iniyor. Önceki nesillere göre değişen sadece platform ve çekiş yapısı değil bunla birlikte tasarım dilinde de büyük değişim var. Çift hava girişli ön panjur, yani BMW’nin deyişiyle böbrekler tek parça olarak üretilen, iri tasarıma sahip. İnce far yapısını LED teknolojisine borçlu. Motor kaputu eğimli tasarımıyla BMW’nın SUV’larını anımsatıyor. Bu sebeple silüetine baktığımızda da bunu net bir şekilde görüyoruz.

4319 mm uzunluğundaki otomobilin dingil mesafesi 2670 mm. 380 litre bagaj hacmi arka koltuklar yatırıldığında 1200 litreye ulaşıyor.

Otomobilin içerisine geçtiğimiz arka koltuklarda uzun boylu yetişkinler için kısıtlı alan sunulduğu görülüyor. Ön koltuklarda ise geniş ve ferah bir yaşam alanı sunuluyor. M Sport donanım paketine sahip olan test otomobilimize özel koltuklar hem rahat hem de sportif destekleriyle de türünün iyi örneklerinden biri. Vücudu iyi saran ön koltuklarda baldır desteği de sunuluyor.

Otomobilin ön kapıları açıldığında yan aynaları altında BMW logosu zemine yansıyor. Benzer çizgili grafikleri otomobilin kapı içlerindeki ambiyans aydınlatmalarında da görüyoruz. Ambiyans aydınlatmalarının renk çeşitliliği ile de kişiselleştirmeye izin veriyor. Bu aydınlatmalarla karanlıkta araç içerisinde erişmek istediğiniz noktaları bulmakta zorlanmıyoruz.

Üç kollu spor tipteki direksiyon simidinin tasarımı ve el ile uyumu başarılı. Üzerindeki düğmelere erişmekte zorluk yaşanmıyor. Direksiyon arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarının ergonomisi sorunsuz.

Alman üreticinin kompakt sınıftaki temsilcisi BMW 1 Serisi fiyat listesinde 118i ve 116d olmak üzere 1,5 litrelik turbo benzinli ve turbo dizel motor seçenekleriyle, 401.300 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Test konuğumuz olan 116d, 1.5 litrelik dizel motoruyla 116 HP güç üretiyor. 1750 d/d ile 2250 d/d arasında 270 Nm’lik maksimum torka ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanması 10.1 sn, ortalama tüketim 5.3 sn olarak belirtiliyor. Motor kaputu altında yüksek güç olmasa da keyifli ir hızlanma tecrübesi yaşattığını söyleyebiliriz. Yakıt ekonomisi odaklı olan motor makul hızlanma tecrübesi yaşatırken bizimle olduğu süre sonunda ortalama 6,5 lt/100 km’lik tüketimiyle ekonomik olabildiğini de gösterdi.

Önden çekişli 116d, 7 ileri vitesli otomatik şanzımanla geliyor. Vites geçişleri hızlı ve vites değişim zamanlaması da sorunsuz. Manuel olarak vites değişimine gerek bırakmasa da manuel olarak da kullanmak sürüş keyfini arttırıyor.

Önden çekişli aktarmanın MINI Countryman’de kullanılan platformdan taşınması benzer dinamik bir sürüş karakteri sunmasını sağlıyor. Kolay yönlendirilebilen otomobilin dönüş ve yüksek hızlardaki oturaklı yapısı güven veriyor.

Sonuç olarak BMW 116d sportif temelli yapısını yansıtan, makul hızlanma ve başarılı akıt ekonomisiyle göz dolduran bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir