HaberİncelemeVolkswagen

TEST SÜRÜŞÜ: VW Tiguan

Makyajlı Tiguan’ın küçük dokunuşlarla yenilenen yüzünde daha modern görünen yeni bir ön ızgara kullanılıyor. Izgaranın ortasında daha küçük görünen yeni VW logosu hemen fark ediliyor. Motor kaputunun ucu değiştirilen otomobilde daha küt bir çizgi kullanılarak panjurla birleştirilmiş. Tiguan’da kullanılan yeni LED farlar artık daha modern görünüyor. 24 LED’den oluşan IQ. Light-LED Matrix farların aydınlatması da daha iyi olduğu belirtiliyor. Yeni LED gündüz farlarının da artık farklı bir ışık imzasına sahip olduğunu görüyoruz. Makyaj sonrasında ön tamponda da daha sportif bir tasarım dili kullanılmış. Yenilenen arka tampon kullanılan otomobilde stoplarda da yeni aydınlatma grafiklerine yer verilmiş. Bagaj kapağı üstündeki yeni logo altında da model ismi bulunuyor.

Tiguan’ın içerisinde de ergonomisi iyileştirilen yeni bir direksiyon simidini olduğunu görüyoruz. Direksiyon üzerindeki düğme grupları da dokunmatik olanlarla değiştirilmiş. Artık daha şık görünen yeni düğmeler “dokunmatik” tasarıma sebebiyle fonksiyonlar arasında seçim yapmak için göz ucuyla bakmayı gerektiriyor. 10,25 inçlik TFT dijital gösterge grubu da yenilendi. Bununla birlikte yeni 9,2 inçlik multimedya ekranıyla kabindeki modernlik  arttırılmış. El hareketleriyle de kontrol edilebilen multimedya sisteme kablosuz olarak Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları yapılabilmesi kullanımı kolaylaştırıyor. Yenilenen vites topuzu da makyaj sonrasında değiştirilenler arasında.

 

Tiguan’ın arka koltukları kızaklı tasarımı sayesinde yükleme alanı ve yaşam alanı arasında seçim yapılmasına izin veriyor. Sırtlık eğim ayarı olması konforu arttırıyor. Arkadaki geniş cam yüzeyler ve panoramik cam tavanla birlikte iç mekan aydınlığı arttırılmış. Ön koltuklara da yüksek sürüş pozisyonu sayesinde trafiğe hakimiyetin kolay olduğunu söyleyebiliriz.

VW Tiguan’ın fiyat listesinde iki motor seçeneği sunuluyor. Dizel motor isteyenler için 2.0 TDI 150 HP DSG 4Motion bulunurken 1.5 TSI ACT 150 HP DSG fiyat listesinin de başlangıç seviyesini oluşturuyor. Test aracımızdaki 150 HP’lik 1.5 TSI ACT DSG motor ve şanzıman ikilisi makul hızlanma ve tüketim iddiasında. Motordaki ACT ismi motorun aktif silindir kontrolüyle gerektiği durumlarda iki silindiri devre dışı bırakarak yakıt ekonomisi yapılmasını sağlıyor.

İlk kalkış anından itibaren akıcı şekilde ilerleyebilen otomobil şanzımanın S moduyla biraz daha dinamik bir ivmelenme sunuyor. Tiguan’ın geri bildirimleri başarılı olan direksiyon sistemi yönlendirme isteklerine yeteri kadar hızlı cevap verebiliyor. Süspansiyon sisteminin sert ayarları, 19 inçlik jantlar ve ince yanaklı lastiklerle yolda pürüzler hissediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir