HaberHyundai

HYUNDAI BAYON YOLLARDA

Hyundai’ın Türkiye’de üretim bantlarından i10 ve i20’den sonra indirdiği üçüncü model Bayon oldu. B Crossover sınıfında mücadele eden Hyundai Bayon ile Türkiye yollarında buluştuk. İlk buluşmamızda Bayon’un modern ve cesur tasarım çizgilerini fark ettik. Otomobilin uzunluğu 4.180 mm, genişliği 1.775 mm ve yüksekliği de 1.500 mm. BAYON, 2.580 mm dingil mesafesine sahip ve ideal bir diz mesafesi sunuyor.

Ön tarafta geniş bir ızgara ile güçlü görünüm elde edilirken, üç parçadan oluşan aydınlatma grubu, gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere araca modern bir ambiyans kazandırıyor. Genişlik hissini vurgulayan LED gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılmış. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise Crossover imajını güçlendiriyor. Burada yine Hyundai’ın B Crossover sınıfındaki temsilcisi Kona’dan dış tasarım detaylarının benzerine rastlıyoruz. Kona’dan farklı olarak daha büyük bir bagaj hacmi sunuluyor. Aydınlık ve geniş yaşam alanı sunulan iç mekanda donanım seviyesine bağlı olarak 10,25 inç dijital göstergeye ve yine 10,25 inç bilgi eğlence ekranı var. Ayrıca, otomobilde yine donanım seviyesine bağlı olarak 8 inçlik bir ekran daha bulunuyor. Sıra dışı tasarıma sahip otomobilin kokpitinde, kapı kollarında ve saklama ceplerinde iç mekanı şıklaştıran LED ortam aydınlatması da bulunuyor. Gövdesinde 9 farklı renk seçeneği bulunan yeni otomobilin kabininde de iki farklı iç mekan rengi mevcut. Tamamen siyah ve bej döşemelerle beraber sürücünün iç mekana odaklanmasını sağlayacak sakin bir atmosfer sunuluyor.

Bayon, Kona’dan farklı olarak konfor odaklı bir kullanım sunma iddiasıyla geldi. Bandırma limanında başlayan yolculuğumda şehir için parke taşlı yollarda ilerleyerek yol aldık. Bu koşullarda bile karoser içerisindeki salınımlar kontrol altında tutulabiliyor. Bunda zeminden yüksek ve yumuşak süspansiyon sisteminin etkisi büyük. Bu yumuşak yapı hızlı dönüşlerde ve virajlarda karoser salınımı olarak geri dönüyor. Direksiyon ayarları da konfor odaklı yapıda.

Bayon’da sunulan 48V hafif hibrit teknolojisi, 7DCT otomatik şanzıman ve 120 beygir gücüyle sunuluyor. 1.0 litrelik T-GDi motorun 100 beygirlik versiyonu ise 48V hafif hibrit teknolojisi olmadan da tercih edilebiliyor. 7DCT ile kombine edilen bu seçenek, 100 PS gücünde. Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip bu etkili seçenek haricinde 6 ileri manuel veya 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 PS atmosferik bir motor da var. Bayon’daki 1.4 litrelik 100 PS gücündeki atmosferik motor, ülkemizdeki en çok talep edilen ve en çok satış adetlerine ulaşması beklenen seçenek olarak lanse ediliyor.

Bayon, genellikle Hyundai’nin yüksek performanslı N modelleri için geliştirilen Rev Matching yani senkronize vites devir eşleştirme sistemi ile donatılmış ilk Hyundai SUV. DCT şanzımandaki bu sistem, motoru şafta senkronize ederek daha yumuşak veya daha sportif vites küçültmelerine olanak tanıyor. Böylelikle, vites küçültürken devir yüksek tutularak olası gecikmeler veya kayıplar önlenmiş oluyor.

Sangsu Kim; “Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”.

Hyundai Assan başkanı Sangsu Kim,” Geçtiğimiz yıl yeni i10 ve i20 projelerimizi gecikmeden tamamladık. Bu yıl da birçok zorlu süreci geride bırakarak BAYON’un seri üretimine tam planladığımız tarihte başladık. BAYON üretimimizle birlikte 170 milyon Euro’nun üzerindeki yatırımımızı tamamlamış bulunuyoruz. Bu katma değeri yüksek olan otomobilimiz Hyundai Assan’ın kardeş ülkemiz Türkiye’deki geleceği için kilit bir rol oynayacak.Her zaman olduğu gibi Türkiye ekonomisine ve istihdamına önümüzdeki yıllarda da katkı vermeye devam edeceğiz” dedi.

Murat Berkel; “BAYON tüm dikkatleri üzerinde toplayacak”.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, şunları söyledi. “KONA ve TUCSON ile dünya çapında büyük başarılar elde ederek SUV pazarına damga vuran Hyundai, bu başarısını değişen tüketici beklentileri doğrultusunda hazırlanan kompakt B-SUV modeli BAYON ile devam ettirmeyi amaçlıyor. BAYON’un Türkiye pazarında da tüm dikkatleri üzerine toplayacağına yürekten inanıyoruz. Farklı segmentlerin en avantajlı özelliklerini bünyesinde toplayan BAYON’un, hem Türk aile yapısına uyumlu olduğunu hem de gençlerin ve kendini genç hissedenlerin beklentilerini karşılayacağını düşünüyoruz”.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın Üçüncü Modeli

Türkiye’de 1997 yılından bu yana üretimini sürdüren Hyundai Assan, şu an bantlarından indirdiği yeni nesil i10 ve i20 modellerinin yanına BAYON’u da ekledi. 50 milyon Euro’dan fazla ek yatırımla devreye alınan BAYON sayesinde, geçtiğimiz yıl başında üretimine başlanan Yeni i10 ve Ağustos ayı itibariyle bantlardan inen Yeni i20 ile toplam 170 milyon Euro’nun üstündeki yatırım da tamamlanmış oldu. Hyundai’nin SUV ailesini tamamlayan kompakt boyutlardaki BAYON, yıllık 230.000 adetlik üretim kapasitesine sahip Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda i10 ve i20’de olduğu gibi 40’tan fazla dünya ülkesine sadece Türkiye’den ihraç edilecek.

021 Model YılTavsiye Edilen Liste FiyatıTavsiye Edilen Nakit İndirimli Satış Fiyatı
BAYON 1.4MPI 6 MT Jump (Benzinli)201.900 TL201.900 TL
BAYON 1.4MPI 6 AT Style (Benzinli)223.400 TL223.400 TL
BAYON 1.4MPI 6 AT Style Design (Benzinli)225.400 TL225.400 TL
BAYON 1.4MPI 6 AT Elite (Benzinli)282.000 TL282.000 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir