HaberMaserati

Maserati MC20’nin lastikleri Bridgestone’dan

Bridgestone, Maserati’nin yeni süper spor otomobili MC20’nin özel lastik tedarikçisi olarak seçildi. Bridgestone, Maserati’nin yeni otomobili MC20’nin lastik ortağı olarak, Maserati için özel olarak Bridgestone Potenza lastikleri tasarlıyor. Süperspor otomobilinin performansını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla, yol tutuşunu, sürüş kontrolünü ve dinamiklerini gözettiği özel bir lastik üstünde çalışılıyor. Bridgestone’un sanal lastik geliştirme teknolojisi, lastiğin geliştirme sürecinin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırıyor.

Bridgestone, Maserati’nin özel talebi üzerine direksiyon hareketlerine lastik tarafından verilecek tepkiyi ve viraj alma dengesini asimetrik desen tasarımı sayesinde iyileştiren, yeni geliştirilen sırt karışımı ile yol tutuşunu artıran ve viraj alma sırasında lastiğin ayak izi basıncını eşit olarak dağıtabilecek içsel taç yapısı özellikleriyle tasarladığı Potenza lastikleriyle MC20’nin yüksek performans kapasitesini etkileyici bir biçimde geliştirecek belirleyici bir rol üstlendi. Tüm bu unsurlar bir araya getirildiğinde, süper otomobilin genel performansını artıran optimum kontrol, hız ve denge karışımı sunan yüksek performanslı bir lastik ortaya çıktı.

Bridgestone ve Maserati arasındaki uzun vadeli ortaklık, motor sporları yarışları tarihinde bulunan köklere sahip. Bridgestone’un Potenza lastikleri, Formula 1 yarışlarıyla uzun süre devam eden bir ilişkiden doğarken, MC20, Maserati’nin yarış kökenlerine bir dönüşü işaret ediyor. Hem pistte hem de pist dışında inanılmaz sonuçlar elde etmek, her iki şirketin de öncülük karakteri taşıyan DNA’larının bir parçası olarak dikkat çekiyor.

Bu ortaklık çerçevesinde hem Bridgestone hem de Maserati, yeni MC20’yi ve Maserati için özel tasarlanan Potenza lastiklerini geliştirmek ve test etmek için kurum içi Ar-Ge merkezlerini ve sanal geliştirme teknolojilerini kullandı. Bridgestone, tescilli sanal lastik modelleme teknolojisi sayesinde geliştirme sürecinin aldığı zamanı kısalttığı gibi, daha az kaynak kullanarak ve projenin pazara sunulma süresini daraltarak projenin genel anlamda çevreye yapmış olduğu etkiyi sınırladı. Bridgestone’un kullanmış olduğu bu teknolojiler, yaklaşık 24 ayda üretilen MC20 modelinin daha verimli bir süreç ile tasarlanmasına katkıda bulundu. Her iki endüstri lideri için de yenilikçi, sürdürülebilir teknolojileri bir araya getirmek en önemli önceliktir ve bu bağlamda MC20’nin elektrikli bir versiyonunun yakın bir gelecekte piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir