Ford

Mobilitede Yerli Atak

Bugünün dünyasında hepimizin ortak derdi hem sürdürülebilirlik hem zamanı verimli kullanmak. Tüm sektörlerde yaşanan dijital dönüşüm sayesinde akıllı mobilite çözümleri ve çevre dostu teknolojiler önem kazanıyor. Müşterilerin beklentileri de bu yönde gelişiyor. Ford Otosan da Ford’un stratejisi ve Avrupa Birliği (AB) Yeşil Mutabakatı ile uyumlu olarak iklim krizi ile mücadele etmek için sürdürülebilirlik bakış açısıyla üretime odaklandı. BM’ye göre 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağı ve yüzde 70’inin de şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. 97 milyon civarında olacak Türkiye nüfusunun da %80’den fazlasının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor.

Dünya genelinde tüm araba yolculuklarının yaklaşık yüzde 40’ı, 5 km. altı mesafeler için yapılıyor. Araçlar ile yapılan yolculuklarda harcanan yakıtın ortalamada sadece yüzde 2’si yolcuları taşımak için kullanılıyor.

Trafik, şu anda bile özellikle metropollerde önemli bir sorun. Bugün sürücüler, 20. yüzyılın sonlarına nazaran trafikte 3 kat daha fazla zaman harcıyorlar. Böylece yakın gelecekte şehir içi yolculuk mesafeleri uzayacak, trafikte geçecek sürenin artmasına bağlı olarak araç sürmeninmaliyeti de yükselecek. Bu etkenler beraberinde trafik sıkışıklığı, emisyon salımları ve hava kirliliği ile ilgili sorunları getirecek.

İklim krizi ile ilgili taahhütler düşünüldüğünde bu alanda kullanılan araçların da gerekli teknolojiye ve çevresel faktörlere uyumlu olması gerekiyor.

o Ticaretin şekli değişiyor, eskiden alışveriş yapmak için dükkanlara, mağazalara gidiyorduk. Daha sonra dijitalleşme ve e-ticaretin artması ile uzaktan sipariş dönemine geçtik. 

o Sipariş ettiğimiz ürünler 2-3 günde kapınıza geliyordu. Şimdi ise ticarette yepyeni bir dönemi yaşıyoruz. Gönderim teslimat süreleri dakikalara indi. 

o Bunu rakamlar da oldukça net bir biçimde gösteriyor; 2021’de dünya genelinde e-ticaret kullanıcı sayısı 3 milyara, e-ticaret hacmi ise 4.9 trilyon dolara ulaştı. 2023 yılında küresel e-ticaret hacminin 6.5 trilyon dolara yükselmesi beklenirken, 2024’te dünyada toplam ticaretin yüzde 22’sinin e-ticaret üzerinden gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 

o 2021 yılında ülkemizde e-ticaret hacmi %69 artarak 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş adetleri ise yüzde 46 artarak 2 milyar 297 milyon adetten 3 milyar 347 milyon adede yükseldi.

o Güvenli ve sağlam teslimatı önce yapanın kazandığı bir dönemdeyiz. Bu da dayanıklı ve verimli araçları öne çıkarıyor. 

 

Rakun Mobilite A.Ş.

 

• Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan’ın geçtiğimiz kasım ayında duyurduğu yeni girişimi Rakun Mobilite Teknoloji ve Ticaret A.Ş. ile yenilikçi ve hafif mobilite çözümleri arayan tüm kullanıcılar için farklı iş modelleri ile hizmet sunmayı hedefliyor.

• Ford Otosan, Rakun Mobilite şirketiyle mobilite alanındaki faaliyetlerini ürün geliştirme, inovasyon ve üretim kabiliyeti ile entegre ederek bir üst seviyeye taşıyor. 

• 100% Ford Otosan iştiraki olan Rakun Mobilite şirketiyle müşterilerin mobilite alanındaki ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürün ve teknolojiler geliştirmeye devam edilecek. 

• Ford Otosan’ın müşterilerinden aldığı ilhamla, elektrikli araç üretiminde ve ticari araç üretiminde sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde 4’ten az tekeri olan çevreci, elektrikli bir araç üretme hayali ile Rakun doğdu. 

• Motosiklet-moped olarak Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda üretilen Rakun Pro2 ve Rakun Pro3’ün satış, pazarlama ve satış sonrası operasyonlarından Rakun Mobilite Teknoloji ve Ticaret A.Ş. sorumlu olacak.

• Rakun Pro2 ve Pro3 ile ortaya koyduğumuz akıllı mobilite çözümlerimiz elbette sadece moped araçlarla sınırlı kalmayacak. Gelecekte de ortaya koyacağımız inovatif çözümlerle gerek ağır ticari araçlarımız gerekse orta ve hafif ticari araçlarımız ile müşterilerimizin beklentilerine uygun çözümler geliştirmeye devam edeceğiz. 

Rakun araçlar ve sunduğu avantajlar

 

• Ticari müşterilerin ihtiyacı üzerinden oluşan hayalle bir inovasyon projesi olarak doğdu. İlk prototipler market ve yemek sektörünün önde gelen markalarından alınan görüşler ile geliştirildi. Daha sonra kargo şirketleri, belediyeler, yemek firmaları dahil 20’den fazla kurumsal müşterilerinden geri bildirimler alınarak daha son şekline kavuştu.

• Bir yemek veya market kuryesinin günlük yaptığı mesafeye göre hem pilimizi hem de performansımızı optimize ederek tüm gün boyunca ihtiyaçlarını Rakun Pro2 ve Pro3 ile rahatça karşılamasını sağlamayı hedefledik.

• İlk etapta kurumsal/ ticari müşterilerle kiralama ve satış yöntemi ile buluşturulan Rakun araçlar İlerleyen dönemlerde ise bireysel müşterilere satış ve kiralama imkanı ile sunulacak.

• Diğer yandan bu sektörde en önemli noktalardan biri de araçların sürekli çalışır halde olması ve hızlı servis hizmeti. Bu nedenle satış sonrası servis en çok önem verilen alanların başında geliyor. Seçili Ford binek ve hafif ticari servislerinde, hem de mobil servis hizmeti ile yerinde servis hizmeti sunulacak. 

• Rakun Pro 2 ve Pro 3 ile işletmeler verilen siparişlerinin teslimatını güvenilir, dayanıklı ve en önemlisi %100 elektrikli- dolayısıyla ses çıkarmayan, çevreye duyarlı bir şekilde yapabilme imkanı buluyor. 

• Yokuş çıkma yeteneğinin özellikle elektrikli motorlarda önemli bir konu olduğu göz önüne alınarak geliştirilen Rakun Pro2 ve Pro3 için yokuş çıkabilme kapasitesi en kritik önceliklerden biri oldu. 

• Dayanıklı olması ve uzun süre servis ihtiyacı duymaması, yakıt masrafının olmaması gibi nedenlerden de hem toplam satın alma maliyeti hem de yatırımın geri dönüşü açısından büyük avantaj sunuyor.

o A sınıfı motor ehliyetine ihtiyaç duyulmadan kullanılan araçlar tam şarjla 100 km’den fazla mesafe kat edebiliyor.

o Rakun Pro2 sürücü dahil 155 kg, Rakun Pro3 ise 179 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Bu yüklerin hem düz yolda hem de şu anda pazarda bulunan elektrikli motosikletlerden daha üstün bir yokuş tırmanma performansı ile rahatça ve güvenli bir şekilde taşınmasını sağlıyor.

o Yenilikçi ve üstün elektrikli motor teknolojisiyle gücü doğru şekilde tekerleklere ileterek, özellikle İstanbul’un dik yokuşlarından zorlanmadan yol alabiliyor. 3 tekerlekli Pro3 versiyonu ise yükleri daha rahat taşımaya yardımcı olurken, arka iki teker bağımsız süspansiyonu sayesinde virajlarda normal 2 teker gibi manevra kabiliyetine sahip bulunuyor.

o Pro2 ve Pro3’te bulunan 5 kW/h’lik batarya normal şebeke elektriği üzerinden kablosunun prize takılması ile rahat ve kolay bir şekilde şarj edilebiliyor.

o Rakun Pro2 sürücü dahil 155 kg, Rakun Pro3 ise 179 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Bu yüklerin hem düz yolda hem de şu anda pazarda bulunan elektrikli motosikletlerden daha üstün bir yokuş tırmanma performansı ile rahatça ve güvenli bir şekilde taşınmasını sağlıyor.

• Rakun, satış ve kiralamada “dayanıklılık/sağlamlık”, “yokuş performansı”, “yük taşıma performansı”, “uzun bakım aralığı” gibi konularda rakiplerinden farklılaşıyor. 75000 km ya da 3 yıla kadar bakım gerektirmiyor.

• Rakun içten yanmalı motora göre yaklaşık 1,5 yılda başa baş noktasına gelirken, 3. Yılın sonunda 64 K TL fiyat avantajı sağlıyor. Rakun, kârlı abonelik modelleri ile düşük satın alma maliyeti sunuyor.

• Rakun’u tasarlarken en önemli konulardan biri “toplam sahip olma maliyetinin” rekabetçi olmasıydı. Müşteri beklentilerine baktığımızda sektördeki en önemli noktalardan biri araçların dayanıklı, sağlam ve dolayısıyla sürekli çalışır durumda olmasıdır.

o Bu kapsamda yaptığımız çalışmalara göre filosunda 1000 Rakun olan bir işletmenin motorlu kuryelerinin 120-150 km/gün seyahat ettiğini varsaydığımızda 901.920 Euro (13.04.22 ≌14 milyon TL) tasarruf sağlıyor. (1.20 euro/L). 

• Çevresel etkiler ve maliyet açısından geleneksel benzinli araçlarla karşılaştırdığımızda şu sonuçları elde ediyoruz: 

o Kişinin bireysel kullanımlar için günde yaklaşık 30-35 km yol kat ettiğini varsayarsak; Rakun, 32 yetişkin ağacın bir yılda nötralize edeceği emisyon değeri olan 660 kg CO2 salınımını bir yıl sonunda engellemektedir. Ayrıca 265 Euro tasarruf sağlıyor (≌ 4173 TL – 13.04.22). (1.20 euro/L). 

o Motorlu kurye kullanımında sürücünün günde yaklaşık 120-150 km yol kat ettiğini varsayarsak; Rakun’un kullanıldığı bir yılın sonunda 3 ton CO2 salınımı engelleniyor; bu da 142 yetişkin ağacın bir yılda nötralize edeceği emisyon değerine eşit. Bunlara ek olarak 901,92 Euro (≌ 14250 TL – 13.04.22) yakıt tasarrufu sağlıyor. (1.20 euro/L)

Öne çıkan özellikler

• Yüksek Taşıma Kapasitesi:300 kg’a kadar yük taşıma kapasitesi

• Keskin Gösterge Paneli: Yüksek Kalite 5 ” TFT LCD Ekran

• Uzun Batarya Ömrü: Şarj Süresi: 4.5 saat / 5 kW saatlik kapasiteye sahip Li-ion Batarya

• Yüksek Yokuş Performansı: %35 e kadar

• Maksimum Hız: 45 km/s

• Güvenli Fren Sistemi: Kombine Hidrolik Disk Frenler

• Yüksek Manevra Kabiliyeti: Bağımsız Süspansiyon Sistemi

• Yüksek Menzil: +100 km

• Motor Gücü 4 kW

• Kolay Park:Tek Tuş ile Geri Vites

• Geniş Açılı Aydınlatma: Led Far

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir