HaberNissan

NİSSAN’IN %100 ELEKTRİKLİ CROSSOVER’I ARIYA

Sınıfında benzersiz olan tamamen yeni bir EV modeli olan Ariya Japonya’da Tochigi ve Çin’de Wuhan fabrikasında üretilecek. Tamamen yeni Nissan Ariya’nın 2021’in ortalarında Japonya’da satışa sunulması planlanıyor. Fiyatı yaklaşık 5 milyon yen olacak. Ariya’nın 2021 yılı sonunda Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de satışa çıkması planlanıyor.

%100 elektrikli güç aktarma organı ile Ariya, güçlü hızlanma, yumuşak ve sessiz bir çalışma vaat ediyor. Otonom sürüş teknolojisi, müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yardım, kesintisiz bağlantısallık, geniş, salon benzeri iç mekanı sayesinde sürücüler ve yolcular anın tadını çıkarabilir. Yaklaşık 610 kilometreye  kadar tahmini menzili ile ödün vermeyen Ariya, günlük seyahatler ve hafta sonu gezileri için uygun bir araç olduğu belirtiliyor.e-4ORCE dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, performansını tüm hava koşullarıyla dengeliyor. Sistemin ikiz elektrikli motorları, göz açıp kapayıncaya kadar spor otomobil seviyesinde güç ile dengeli, öngörülebilir bir sürüş sağlıyor.

CEO Makoto Uchida ve COO Ashwani Gupta, Yokohama’daki yeni Nissan Pavilion’da canlı yayınlanan bir etkinlik ile Ariya’yı global bir kitleye tanıttı. Gupta, “Nissan Ariya gerçekten güzel ve dikkat çekici bir otomobil. Daha ileri, daha kolay ve rahat bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlar. Ariya, müşterilerimizin hayatlarını daha iyi hale getirerek Nissan’ın ne için çaba gösterdiğini vurgulamak ve ifade etmek için tasarlanmıştır.” dedi.

Ariya’nın çarpıcı görünümü, Nissan’ın yeni tasarım dili olan Zamansız Japon Fütürizmini temsil ediyor. Basit ama güçlü bir şekilde modern bir şekilde yansıtılan farklı bir Japon yaklaşımı özelliğine sahip.

Nissan’ın tasarımcıları, Ariya’ya sınıfının en geniş kabinini kazandırmak için otomobilin düz bir zemine izin veren yeni EV platformundan ve kompakt klima kontrol bileşenlerinden faydalandı. Sıfır Yer çekimi koltuklarına sahip salon benzeri iç mekan, sürücü ve yolcular için sıcak ve rahat bir ortam sağlıyor.

Gupta, “Ariya sürüş heyecanını artırır, yüksek düzeyde konfor ve güven sağlar ve bağlanma keyfini yükseğe taşır. Müthiş bir EV crossoverdan fazlası, müthiş bir araç; gerçek bir merak gücüdür ve çok yakında bizimle olacak.” dedi.

Ariya’nın özellikleri:

  • 4 farklı powertrain ile 2 adet 2 çeker ve 2 adet 4 çeker versiyona sahip olacak.
  • 610 km tam şarj ve sadece 30 dakikada 130kw şarj ile 375 km kullanım mesafesine ulaşabiliyor.
  • Uzaktan yazılım güncellemesi sayesinde en güncel özellikler ve aynı zamanda yüksek performans sağlıyor.
  • Akıllı yol planlama asistanı sayesinde yol koşullarını denetleyerek alternatif rota oluşturabiliyor.
  • ProPILOT ve Navi-link sistemi ile yol bilgisine ilaveten ilerideki virajların tespiti sayesinde daha yumuşak bir sürüş sağlıyor.
  • Bazı pazarlarda 3 boyutlu HD harita datası kullanan ProPILOT2.0 sürüş destek sistemi, direksiyona dokunmadan güvenli otoban sürüş deneyimini 360 derece görüş açılı, sezgisel ve akıllı arayüzü sayesinde gerçekleştiriyor.
  • Amazon Alexa Auto entegrasyonu sayesinde on-board ve off-board concierge desteği verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir