HaberHaftanın OtomobiliRenault

PAYLAŞILABİLİR OTOMOBİL RENAULT MORPHOZ!

Otomobil kültürünün geliştiği dönemde Renault’dan paylaşılabilir bir otomobil ortaya çıktı. Renault’nun 2025 yılı sonrasına yönelik elektrikli mobilite vizyonunu yansıtan konsepti Morphoz’un detayları ortaya çıktı.  

Herkes için sürdürülebilir mobilite vizyonu çerçevesinde Renault Grubu, farklı kullanım amaçları için farklı boyut, ağırlık, güç ve menzillere sahip olan ve hem şehir içinde hem de şehir dışında müşterilerinin her tür ihtiyacını karşılayan modeller sunmayı hedefliyor. Elektrikli mobiliteye yatırımlarını hız kesmeden devam ettiren Renault, 10 yılda 8 elektrikli araç lansmanı gerçekleştirdi. Daha fazla çok yönlülük ve uzun menzil için lokomotif modeli ZOE’yi geliştirirken şehir içi kullanıma uygun bir menzil sunan Twingo Z.E. modelini de geliştirmeye devam ediyor. Renault’nun elektrikli modelleri arasında, Çin’de pazara sunulan küçük şehir içi SUV’u Renault City K-ZE ile Avrupa’nın en önemli elektrikli hafif ticari araç gamı da yer alıyor.

Yeni modüler CMF-EV elektrik platformundan yükselen otomobil, güç, kapasite ve menzili kadar kullanıcı seçenekleri ve bagaj hacmi gibi konularda da farklı konfigürasyonlar sunuyor. MORPHOZ, tasarımı, iç mekanı ve ayrıntıları ile Renault’nun yeni elektrikli model ailesine ait ipuçları veriyor. Renault MORPHOZ, ihtiyaçlara göre kişiselleştirilebilen modüler bir otomobil. MORPHOZ “Şehir” modundan “Seyahat” moduna geçirilince, arka yolcu koltukları otomatik olarak geriye doğru hareket ediyor ve iç mekanda ek alan yaratılıyor. Bu sayede yolcular daha fazla bacak mesafesi elde ediyor.

Sürüş halindeyken bile indüksiyon yöntemi ile şarj edilen, %100 elektrikli uyarlanabilir bir crossover konsept modeli. 3. seviye otonom sürüş ile donatılan; 2017 yılında tanıtılan SYMBIOZ konsepti gibi, özel paylaşım işlevleri sunan kişisel kullanıma yönelik bir otomobil. Renault MORPHOZ konsepti, SAE International kurumunun yaptığı tanıma göre 3. seviye otonom sürüş sunuyor. “Ellere ve Gözlere İhtiyaç Yok” olarak da bilinen bu seviye, izin verilen yollardaki otoyol sürüşleri veya sıkışık trafik gibi bazı tanımlanmış durumlarda sürücünün direksiyon başından ayrılabilmesine ve sürüş yetkisini tamamen araca verebilmesine imkan tanıyor. Araç önündeki araçla olan mesafeyi ayarlayabiliyor, virajlarda şeridini koruyabiliyor ve sıkış trafikte hareket edebiliyor.

Renault MORPHOZ “Şehir” versiyonu, 40 kWh akü kapasitesiyle, günlük kullanımlar için yeterli olan 400 km menzile sahip. Bu akü kapasitesi, kullanıcı ihtiyaçlarının %90’ından fazlasını karşılayacak belli bir esneklik de sunuyor. Daha uzun mesafeler söz konusu olduğunda karşılanamayan %10’luk kısım için, MORPHOZ ek bir Seyahat Menzili Artırma akü paketiyle donatılabiliyor. Araç özel bir istasyonda “Seyahat” moduna dönüştürülüyor ve sadece birkaç saniye içinde otomobile 50 kWh kapasiteli pil takılarak menzili 700 km’ye çıkıyor.

Renault Grubu Tasarım Direktörü Laurens Van den Acker: “MORPHOZ konsept modeli, cesur modülaritesi, yenilikçi tasarımı, paylaşım ve değişimi kolaylaştıran kullanıcı merkezli yapısıyla, Renault tasarımının yeni LIVINGTECH felsefesini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Teknoloji, tüm biçimleriyle (tasarım, araç üstü sistemler, bağlanabilirlik, iç mekan düzeni) araç kullanıcılarına yeni bir yolculuk deneyimi sunuyor. MORPHOZ konsepti gerçek bir yaşam deneyimi.” açıklamasıyla MORPHOZ’un felsefesini özetledi.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir