MotorsporlarıPeugeot

PEUGEOT’NUN HYPER OTOMOBİLİNİ GELİŞTİRECEK PİLOTLAR KİM?

Peugeot’nun 2021 yılında tanıtılması planlanan Le-Mans Hyper otomobilinin geliştirilmesinde yer alacak ve yarış takımında yer alacak pilotlar belli oldu.

Takımdaki her pilotun Formula 1 ile dünya dayanıklılık yarışlarında deneyimi bulunuyor. Pilotlardan bazıları eski takım arkadaşı ve bazıları ise günlük yaşamlarında yakın bağlara sahip ya da birlikte antrenman yapıyor. Dayanıklılık yarışları, insan unsurunun ve daha da önemlisi takım ruhunun sadece kazanmak için değil aynı zamanda bitiş çizgisine ulaşmak için de hayati önem taşıdığı ve yoğun çaba gerektiren dünyanın en zorlu motorsporları türü olarak haklı bir üne sahip. Seçilen altı pilot ve yedek veya simülatör pilotu olarak 2021 yılı boyunca yeni Hypercar’ın gelişimine aktif olarak katkıda bulunacak ve program şekillenirken PEUGEOT Sport personeli ile birlikte çalışacak.

 

Stellantis Motorsport Direktörü Jean-Marc Finot :

“Projeye dahil olan herkesin birbiriyle olan ilişkinin kalitesi çok önemli. Bireysel yarış becerilerinin yanı sıra, pilotları değerlendirirken ve onlarla konuşurken göz önünde bulundurduğumuz ana kriterlerden biri, onların birbirleriyle olan bağları, ekip yaklaşımları ve takımı motive etmek, ileriye götürmeye yardımcı olmak için birlikte çalışma becerileriydi. Sonuç olarak insan faktörü dayanıklılık yarışlarında çok büyük öneme sahip. Ayrıca, bizimle olan bağlılıklarını sadece özgeçmişlerinde bir satır olarak değil, bir öncelik olarak gördüklerinden emin olmak istedik. ”Pilot değerlendirme sürecinde aynı zamanda FIA WEC, ELMS ve IMSA yarışlarındaki performanslar da dikkate alındı. “Son beş yılda düzenlenen tüm dayanıklılık yarışlarının kayıtlarına ve sonuçlarına baktık.” diyen Peugeot Sport WEC Teknik Direktörü Olivier Jansonnie sözlerine şöyle devam etti: “Sadece bireysel sonuçları dikkate almadık. Pilotlardan oluşan son derece uzun listede; hız, istikrar ve güvenilirlik gibi kriterleri de dikkate aldık. Çünkü birbiriyle uyumlu, ama aynı zamanda çok yönlü becerileri olan ve özellikle hibrit başta olmak üzere ürün geliştirme sürecine de katkı sağlayabilecek bir ekibi bir araya getirmek istedik.”

Peugeot’nun yeni Hyper yarış otomobilinin geliştirilmesinde görev alacak ve yarış takımında yer alacak olan 7 sürücünün isimleri şöyle:

— Loïc DUVAL_Fransa (38 yaşında)
−FIA WEC Dünya Şampiyonu ve Le Mans şampiyonu/ Former Formula Nippon  ve Formula Campus Şampiyonu
— Kevin MAGNUSSEN_Danimarka (28 yaşında)
−119  Formula 1 startı var/ Eski Formula Ford Danimarka ve Formula Renault 3.5 Şampiyonu
— Jean-Eric VERGNE_Fransa (30 yaşında)
−58  Formula 1 startı var/ 2 kere Formula E Şampiyonu/ Eski British Formula 3 ve Formula Campus Şampiyonu
— Paul di RESTA_İskoçya (34 yaşında)
−59 Formula 1 startı var/ Le Mans birinciliği(LMP2) / Eski Formula 3 Euro Series ve DTM Şampiyonu
— Mikkel JENSEN_Danimarka (26 yaşında)
−Eski ADAC Formel Masters ve ELMS (LMP3) Şampiyonu
— Gustavo MENEZES_Amerika (26 yaşında)
−FIA WEC Dünya Şampiyonu (LMP2) ve Le Mans birincisi (LMP2)
— James ROSSITER_İngiltere (37 yaşında)
−Yedek ve simulator sürücüsü
−Single-seater racing (Super Formula, vb.) ve endurance yarışçısı (Super GT, LMP1 ,  LMP2, vb.) / Formula 1 test ve yedek sürücüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir