İncelemeRenault

TEST SÜRÜŞÜ – Renault Kadjar 1.5 dCi EDC

Ailelerin ihtiyacı olan, geniş kabin ve bagaj alanı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan Renault’un kompakt SUV temsilcisi Kadjar, motor ve şanzımanlarıyla da tatminkar paket sunuyor. 

Crossoverlar her ne kadar SUV sınıfına yakın olsa da SUV’lar gibi dört tekerlekten çekiş sistemi en çok aranan özellik değil. Önemli olan güçlü ve sportif görünmesi ve yerden yüksek karoser. Kadjar’ın yerden 200 mm yüksek olması arazi koşullarında zorlanmadan ilerlemesini sağlarken yüksek bir oturma pozisyonu sunarak da yola hakimiyeti arttırıyor.

Renault Kadjar’ın en avantajlı motor ve şanzıman ikilisi bizimleydi. Modern görünen Kadjar’ın büyük jantlarıyla da SUV havasını başarıyla taşıdığını söyleyebiliriz. Geniş cam yüzeyleriyle aydınlık bir yaşam alanı sunarken görüş açılarının da sorunsuz olmasını sağlıyor. İçerisinde 5 yetişkinin sığabileceği bir alanı olan Kadjar’ın 472 litrelik bagaj hacmi de bir aile kullanımı için bile cömert. Bu alana dört adet kabin boy ya da iki adet büyük boy valiz koyulabiliyor.

Kadjar’ın güçlü görüntüsünde etkili olan uzun motor kaputu altında, 110 HP’lik 1.5 dCi turbo dizel motor bulunuyor. Bu motorun Renault ve Nissan markalarında birçok karoserde kullanılıp tatminkar sonuçlar ortaya koyduğunu biliyoruz. Benzer başarının Kadjar’da da ortaya çıkmasını bekliyorduk. Sürüşümüz boyunca elde ettiğimiz 6,0 lt/100 km’lik ortalama tüketimin ekonomik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hızlanma konusunda ise şehir içi kullanımında yeterli olan 1.5 dCi EDC’nin araç sollamalarında makul olabildiğini gördük. EDC isimli 6 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman yeteri kadar hızlı vites değiştiriyor. Bu motor ve şanzıman ikilisinin  yakıt tüketiminde ekonomi öncelikli olması hızlanma konusunda iddialı olmamasını sağlamış. 1.5 dCi motorun 110 HP güç ve 250 Nm’lik maksimum torkun hızlanma konusunda limitleri sınırlı.

Konforu sağlayan sadece EDC şanzıman değil. Aracın sürüş özellikleri de konforu destekliyor. Yumuşak ayarlara sahip süspansiyon sistemi yoldaki bozuklukları, hız tümseklerini başarıyla karşılıyor. Benzer yapıdaki direksiyon sistemi de manevralarda büyük avantaj sağlıyor. Karoserin yerden yüksek olması bile ani dönüşlerde aşırı derecede salınımlarına yol açmıyor.

Sonuç olarak Kadjar’ın, kompakt crossover modeller arasında beklentileri karşılayabilen rekabetçi bir model olduğu ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir