İncelemeRenault

TEST SÜRÜŞÜ: Renault Megane Sedan 1.5 dCi EDC

Türkiye’de üretilen Renault Megane Sedan kompakt sınıf sedanlar arasındaki dizel motor ve otomatik şanzıman alternatifi sunuyor. Megane Sedan’da sportiflik iddiasında, cesur bir tasarım kullanılmaması ergonomi konusunda soru işaretleri oluşmasını engellemiş. Diz ve baş mesafelerinde sorun yaşanmadığı gibi kabin içi aydınlığı ve oturma pozisyonları da beklenildiği gibi başarılı.

Megane Sedan’da daha fazla genel kullanıcı beğenisine hitap eden, yola hakimiyete alışkanlık gerektirmeyen, ergonomik bir sürüş pozisyonu sunuluyor. Görüş açıları konusunda Megane Sedan’da sorun yaşanmadığını söyleyebiliriz.

Megane Sedan’ın sade tasarlanan konsolu gözü yormuyor. Dik konumlandırılan 8,7 inçlik multimedya ekranı rahat izleniyor. Dokunmatik kontrolleri daha rahat yönetilirken menüsün de rahat anlaşıldığı görülüyor. İç mekanda kullanılan malzeme ile tok hissettirdiğini söyleyebiliriz. 

Otomobilin güvenlik donanımlarına baktığımızda konfor paketi alındığında acil durum fren sistemi, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarısı geldiğini görüyoruz.

Sürüş özelliklerini kişiselleştirme konusunda Multisense modu sunuluyor. Bunun içerisinde direksiyon sertliği, motor sesi, motor tepkisi, ısı konforu, ekran stilleri ve renkleri ile ambiyans aydınlatması tercihleri bulunuyor. Megane’da normal şartlarda oldukça hafif ve yumuşak olan direksiyon sistemi manevralarda konforlu hissettiriyor. Sürüş moduyla istenildiğinde daha sert hale bürünmesi biraz daha güvenli hissettirmesini sağlıyor. Süspansiyon çalışma karakterleri de konfor odaklı ayarlara sahip olması Megan’ın genel karakterin konforlu olmasını sağlamış.

Motor kaputu altındaki 1,5 litre dizel motor 110 HP güç ve 1750 d/d’de 250 Nm maksimum tork verileri sunuyor. Fabrika ölçümlerine göre Megane’ın 0-100 km/s hızlanması 12,5 saniye olarak açıklanıyor. İlk kalkış anında oldukça sakin hızlanan Megane, akıcı şekilde ilerliyor. 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanın hızlı çalışması ve başarılı vites geçişleri sürüş konforu ve kalitesini destekliyor. Genel değerlendirmemizde Megane Sedan 1.5 dCi EDC’nin konforlu sürüş özelliklerine sahip, ekonomik tüketim sağlayabilen bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir