HaberSkoda

Skoda Fabia: Artık Daha Genç

Skoda’nın, B segmentindeki hatchback temsilcisi Fabia dördüncü nesliyle Türkiye’de satılmaya başlandı. Lansmana özel 379.900 TL’den başlayan fiyatlarla showroomlarındaki yerini aldı. Otomatik şanzımanlı 110 HP DSG seçeneği 427.400 TL’den satılıyor.

Artık daha genç bir tüketici kitlesine de ulaşabilen yeni Skoda modelleri arasına Fabia da eklendi. Modern tasarımıyla artık daha güçlü görünüyor.Yeni Fabia, B segmentinde bir rekor olacak şekilde 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaşmayı başardı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürdü.

“FABIA, yeni müşteri portföyü oluşturmamızı sağlayacak “

Yeni modelin basın toplantısında konuşma yapan Yüce Auto-ŠKODA Genel Müdürü Zafer Başar, FABIA’nın gelişinden heyecan duyduklarını belirterek, “Ülkemizde de sınıfının en beğenilen modellerinden biri olan FABIA showroomlarımızda satışa sunuldu. FABIA’nın da gelmesiyle pazardaki temsil oranımız yüzde 92.8’e çıktı. Bir tek elektrikli modellerimiz kaldı. Onlarda 2024 yılında aramızda katılacak ve o zamana kadar tüm bayi teşkilatımız altyapısını oluşturmuş olacak. Kısaca bugün için her segmentte aracımız var diyebiliriz. ŠKODA olarak pazara sunduğumuz her yeni modelde markanın tasarım, donanım ve teknolojide geldiği noktayı bir adım daha ileri götürüyor. Türkiye’de oldukça önemli bir sınıf olan B segmentinde FABIA’nın da birçok müşteriyi markamızla ilk kez tanıştıracağına inanıyoruz. 2014 yılında satışa çıkan FABIA’nın 3.ncü neslinin müşteri portföyü 39,5 yaş ortalamasındaydı. 4. nesil FABIA’nın öne çıkan üstün özellikleri ve sürüş dinamikleri ile yaş ortalamasını 35-36’lara çekmesini bekliyoruz” dedi

Volkswagen Grubu’nda kullanılan modüler MQB-A0 platformu kullanılarak üretilen Yeni Fabia, 4,108 mm uzunluğu ile önceki nesle göre 111 mm daha uzun. Dingil mesafesi 94 mm artarak 2,564 mm olurken, 48 mm artışla genişliği 1,780 mm’ye ulaştı. Artan ölçüleriyle birlikte sınıfının en cömertlerinden biri olan Fabia’nın bagajı da 50 litre arttırılarak 380 litreye ulaştırılmış. Koltuklar katlandığında 1.190 litre hacim sunuyor.

Yeni bilgi-eğlence sistemi, 8 inç boyuta kadar çıkabiliyor. Dijital göstergeleri 10.25 inç ölçüsünde de olarak tercih edilebilecek. “Dijital Gösterfe Paneli” sayesinde sürücüler beş farklı temadan seçim yapabiliyor.

Motor seçenekleri arasında 1,0 TSI motor seçeneğini iki farklı güç çıkışı ile sunuyor. 95 PS gücündeki versiyon, 5 ileri manuel şanzımana sahip ve 175 NM tork üretiyor. Bu versiyon, atmosferik motorlara kıyasla dinamik bir sürüş karakteri ortaya koyarak yüksek sürüş keyfi sunmak konusunda iddiasıyla öne çıkıyor. Yalnızca 7 ileri DSG şanzımanla tercih edilebilen 1,0 TSI motorun üst versiyonu ise 110 PS güç ve 200 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlayan bu ünite, 100 km’de ortalama 4,6 litre yakıt tüketerek verimlilik konusunda da iddialı değerler ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir