İncelemeToyota

TEST SÜRÜŞÜ – TOYOTA C-HR YENİLENDİ

Toyota’nın Sakarya’da ürettiği, ülkede üretilen ilk hibrit  SUV olan, C-HR yenilendi. Toyota’nın kompakt SUV sınıf temsilcisi C-HR makyajlanarak yoluna devam ediyor.

Toyota C-HR’nin artık daha iyi bir aydınlatmaya sahip farları var. LED kullanılan farların daha az enerji harcaması da önemli bir avantaj. Bununla birlikte LED gündüz farlarının da yeri değiştirilmiş. Sis farlarında da artık LED teknolojisi kullanılıyor.

Otomobilin ön tamponunda da makyajın getirdiği yenilikler gözleniyor. Yeni far ve tampon sayesinde C-HR’nin daha modern göründüğünü söyleyebiliriz.

Benzer modernlik hareketi otomobilin arkasında da bizi karşılıyor. Yeni LED stopların aydınlatması daha net görülürken kayar şekilde hareket eden sinyaller de daha net algılanıyor. Stoplar arasındaki spoyler de değiştirilerek daha belirgin sportif bir tasarıma kavuşmuş. Arka tampon altında da değişikliğe gidildiğini görüyoruz.

Otomobilin içerisine geçtiğimizde yenilenen multimedya sistemi dikkatimizi çekiyor. Corolla’da da benzeri kullanılan sistemde artık daha kullanışlı ara yüz sunuluyor. Ekranın konumu biraz daha aşağıya yerleştirilerek görüş açıları iyileştirilmiş. Ekranın etrafına fiziksel düğmeler eklenerek ergonomi arttırılmış.  Gösterge grubu içerisine elektrikli kullanımı takip edebilmek için zaman göstergesi eklenmiş.

İç mekanda malzeme ve işçilik kalitesinde iyileştirmeye gidildiği fark ediliyor. Açık renkli tavan döşemesiyle kabin içi aydınlığı arttırılmış. Sürücü koltuğunda elektrikli koltuk ayarı sunulmaya başlandığını fark ediyoruz. Ön yolcu koltuğunda da artık manuel yükseklik ayarı sunuluyor.

İç mekanda yapılan değişiklikler Toyota C-HR’nin daha modern, ergonomik ve kaliteli hissettirmesini sağlamış.

Fiyat listesinde 1.2 Turbo ve 1.8 Hybrid seçenekleri bulunuyor. 1.2 litre olan seçenek en alt MTV dilimine girmesiyle vergi avantajına sahipken 1.8 litrelik içten yanmalı motora sahip Hybrid seçeneği ise üst vergi dilimiyle yüksek MTV maliyetine sahip. Ancak Toyota’nın bu konuda çok önemli bir kozu var. 1.8 Hybrid ile sunulan yakıt ekonomisi. Fabrika verilerine göre 3,8 lt/100 km olan ortalama yakıt tüketimi normal bir kullanımda 4,6 lt/100 km test tüketimi olarak karşımıza çıktı. Kısa mesafelerde ve düşük hızlarda sadece elektrik gücüyle ilerlenebilen rotalarda ise şaşırtıcı derecede düşük yakıt tüketimi elde edilebiliyor.

Hızlanma performansı ise şehir kullanımı gözetildiğinde gayet yeterli hissettiriyor. Hibrit sistemle sunulan e-CVT şanzımanın bu sistemle çok uyumlu olduğunu görüyoruz. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 11.0 saniye olarak belirtiliyor. Maksimum hız ise 170 km/s.

C-HR’nin yakıt ekonomisi kadar artık çok daha iyi bir yalıtıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hem elektrik enerjisiyle sağlanan sürüş hem de iyi bir ses yalıtımıyla C-HR oldukça konforlu bir otomobil.

Test sürüşümüzün sonunda da Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Müdürü Barış Erdim’in açıklamalarını ekliyoruz. Türkiye’de satılan C-HR’ların yüzde 90’nın hibrit olduğunu belirten Barış Erdim: “Bu rakam Avrupa’da yüzde 80’lerde. Biz hibriti Türkiye’ye sevdiren markayız. Tüm satışlarımızın yarısı hibrit modellerden oluşuyor. Gelmiş olan ve gelecek olan modellerle birlikte Türkiye’nin ileride hibrite gereken değeri fazlasıyla vereceğini düşünüyorum. Satışlarımız da bu yöne doğru gidildiğini teyit ediyor. Dizele oranla çok verimli ve dayanıklı motorlara sahip Toyota hibritler uzun yıllar sıkıntısız kullanılabiliyor. Bu da Türkiye’de bir algı ve altyapının kurulmasında önemli rol oynuyor.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir