İncelemeVolvo

TEST SÜRÜŞÜ – VOLVO S80 HAKKINDA HER ŞEY!

2008 – 2016 yıllarında üretilen en son nesil Volvo S80, 2013 yılında makyajlandı. Bu makyaj premium sınıfta ciddi rakipleri Audi, BMW ve Mercedes’i yakalamak adına atılmış bir adımdı. İkisi de dört silindirli olan turbo dizel D4 ve turbo benzinli T5 bu makyajla birlikte seçenekler arasına eklendi.

 

TASARIM

Geniş ve alçak

Ön ve arka tamponlar daha geniş ve alçak görünen bir S80 için makyajla elden geçirildi. Çizgiler keskinleştirildi. Krom detaylar arttırıldı. Ön tampon üstündeki ızgaraya ve arka tampon üstüne krom çıtalar eklendi. Ön sis farları dairesel formdan köşeli tasarıma geçirildi. Yeni gündüz farları eklenip S80’nin bakışı değiştirildi. Yeni 19 inçlik jantlarla da tasarımın şıklığı arttırıldı. Stopların iç aydınlatması daha şık görünmesi için değiştirildi.

 

Lüks iç mekan

Yeni ön koltuklar, yeni vites topuzuyla iç mekandaki  lüks algısı arttırılmak istenilmiş. Isıtmalı koltuklarda daha yumuşak deri kullanılmış. Kapı içleri, kol dayama ve ön konsolda da daha kaliteli deri döşemeye yer verilmiş. Gösterge grubu yenilendi. TFT ekranda Elegance, Eco ve Performance olarak adlandırılan kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor.

Ses sistemi geliştirildi

Volvo’nun otomobil ses sistemleri konusunu da boş geçmediği bir makyaj bu. Premium Sound system isimli yeni standart sistem 5x130W amfi ve yeni yazılım Dirac Live ile daha güçlü. 12 hoparlörlü sistem yeni bir woofer ile güçlü baslar sağlıyor. Daha iyisini isteyenler için yeni Harman Kardon ses sistemi sunuluyor.

Yeni güvenlik donanımları da eklenen makyajla yaya güvenlik kamera sistemi bisikleti de tanıyıp güvenli bir fren için çalışıyor. 50 km/s hıza kadar şehir içi güvenliği için çalışan sistem sürücünün frenlemede geç kalması durumunda fren yapıyor.

MOTOR VE ŞASİ

S80’de üç şasi tipi sunuluyor. Konfor, alçaltılmış spor ve Four-C şasi tipleri otomobilin sürüş karakterini farklılaştırıyor.

T6 benzinli motor 3,0 litreden turbo sayesinde 304 HP güç ve 440 Nm tork üretiyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 9.9 l/100 km olarak açıklanıyor. Dört tekerlekten çekiş AWD ile gelen otomobil ikinci nesil altı ileri vitesli Geartronic şanzımanla sunuluyor.

Drive-E T5 motor makyajla birlikte sunuldu. Dört silindirli turbo benzinli motor 245 hp güç ve 350 Nm tork sağlıyor. 8 ileri otomatik vitesli otomobilin ortalama tüketimi 6,2 l/100 km olarak açıklanıyor.

D5 215 hp

Volvo’nun beş silindirli motor efsanesinin son temsilcilerinden biri de D5. 215 HP güç ve 440  Nm tork üretiyor. AWD çekiş sistemi, otomatik şanzımanla birlikte ortalama 5.9 lt/100 km tüketim iddiasında.

 D4 181 HP

Makyajla gelen yeni D4 motor 181 hp güç ve 400 Nm tork sağlıyor. t i-ART teknolojisi sayesinde yakıt ekonomisi iddiası yüksek. İlk kez kullanılan bir teknolojiyle adaptif yakıt enjeksiyon sistemi sayesinde verimli ve ekonomik yanma için çalışıyor. Manuel şanzımanla 3.9 lt/100 km yakıt tüketimi iddiası var. Yeni 8 ileri otomatik şanzımanla tüketim ise 4,3 lt/100 km olarak açıklanıyor. 

Test aracımız D2

Bizim direksiyonu başına geçtiğimiz D2 Türkiye pazarı için en önemli avantaja sahip seçenek. Dört silindirli turbo dizel motor 115 HP gücünde. Önceliği hızlanma performansı olmayan motor S80’i hareket ettirirken çok atak olamıyor. Durumu kurtaran motorun önceliği 1,6 litrelik silindir hacmi sayesinde düşük vergi dilimine girmesi ve yakıt ekonomisi iddiası. Manuel şanzımanla 4.1 lt/100 km iddiası otomatik şanzımanla dabenzer tüketim verisi ilan edildi. Test sırasında otoyol ve şehiriçi kullanımında 6,5 lt/100 km’lik yakıt tüketimi elde ettik.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir