HaberPeugeot

VW GOLF’ÜN TAHTINA ADAY: Peugeot 308

Peugeot 308, 7 milyon adedin üzerinde satışıyla kompakt segmentin başarılı modellerinden biri oldu. Şimdi bu başarıyı zirveye taşımak üzere yenilediği 308’I ortaya çıkarttı.

TASARIM

Markanın yeni logosunu taşıyan 308 artık daha yenilikçi görünüyor. Marka imzası niteliğindeki far ve stop tasarımlarının evrildiği 308’de sert ve köşeli çizgiler hakim. Ön farlar baz donanım seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılıyor. Farlar görsel olarak ön tampondaki aslan dişi şeklindeki gündüz farlarıyla uzatılıyor. Bu ışık imzası, hem gündüz hem de gece henüz ilk göz temasında fark ediliyor. GT / GT Pack donanım seviyelerinde, Full LED farlar daha da ince bir tasarıma sahip ve günlük kullanımda daha fazla verimlilik ve güvenlik için Peugeot Matrix LED teknolojisiyle donatılıyor. Stoplarda modern, markaya özgü bir ışık imzası için 3 pençe görünümüne sahip Full LED far teknolojisi kullanıyor.

Yeni Peugeot 308, 7 farklı gövde rengiyle sunuluyor: Spor Yeşil, Vertigo Mavi, Elixir Kırmızı, İnci Beyaz, Buz Beyaz, Tekno Gri, İnci Siyahı.

İÇ MEKAN

Peugeot i-Cockpit markanın artık karakteristik bir yapısı. Geliştirilen tasarımda göz hizasında konumlandırılan göstergeler, Active donanım seviyesinden itibaren 10 inçlik dijital bir gösterge ekranı üstünden yansıyor. GT donanımı ile birlikte devreye 3 Boyutlu bir gösterge giriyor. Tamamen yapılandırılabilir ve kişiselleştirilebilir olan dijital ekranda, doğrudan kumanda kolundan değiştirilebilen; TomTom bağlantılı Navigasyon, Radyo/Medya, Sürüş Destek Sistemleri, Enerji Akışı vb olmak üzere çeşitli bilgiler görüntüleniyor. Dijital göstergeden biraz daha alçakta olan standart 10 inçlik merkezi dokunmatik multimedya ekranını sürücüye daha yakın ve sürücünün elinin altında konumlandırılmış.

Yeni Peugeot 308, Allure donanım seviyesinden başlayarak, fiziksel klima panelinin yerini alan tamamen yapılandırılabilir sanal i-toggle panel ile donatılıyor. Merkezi ekranın karşısına açık bir kitap görünümü sunacak şekilde konumlandırılan panel segmentte benzersiz bir görünüm ve ileri teknoloji düzeyi vadediyor.

Orta konsol, yeni iklimlendirme ünitesinin kazandırmış olduğu alanı değerlenirken otomobilin tüm dinamik kontrolleri sürücü tarafındaki bir kavis üzerine yerleştirilmiş. Geri (R), Boş (N) ve Sürüş (D) olmak üzere şanzımanın modları dışında Park ve Manuel olmak üzere iki ayrı buton ile 8 ileri tam otomatik şanzıman için yeni bir kumanda sunulurken motor seçeneğine bağlı olarak Elektrikli, Hibrit, Eko, Normal ve Spor sürüş modu butonu da bulunuyor.

 

BOYUTLAR

Yeni Peugeot 308, EMP2 (Verimli Modüler Platform) çoklu enerji platform üstüne inşaa edildi. Bu platform aynı gövdede içten yanmalı motorlar kadar tamamen elektrikli versiyonlar da sunma olanağı tanıyor. Bu platformla, daha fazla verimlilik, güvenlik, sürüş keyfi ve konfor için yeni yapısal unsurlar sunulabilmiş.

Yeni Peugeot 308’in Uzunluğu 4,36 m (+11 cm) artarken, dingil mesafesi de 55 mm artarak 2.675 mm’ye ulaşmış. Daha eğimli bir ön cam tasarımı kullanlırken 20 mm daha alçak olan otomobilin, yüksekliği 1,44 metre olarak açıklanıyor. Bagaj hacmi 412 litre olan 308’de ayrıca bagaj zeminin altında 28 litre daha bölmeli bir saklama alanı bulunuyor. Arka koltuk sırtlıkları katlanarak bagaj hacmi 1.323 litreye kadar çıkıyor.

MOTORLAR

Yeni Peugeot 308’de, plug-in hibrit, benzinli ve dizel olmak üzere farklı  motor seçenekleri ile sunuyor.

HYBRID 225 e-EAT8, önden çekişli / 180 HP (132 kW) PureTech benzinli motor ve e-EAT8 otomatik şanzımana entegre 81 kW electromotor. 59 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş menzili sunuyor.

HYBRID 180 e-EAT8 150 HP (110 kW) PureTech benzinli ve e-EAT8 otomatik şanzımana entegre 81 kW elektromotor ile 60 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş menzili vaat ediyor.

12,4 kWh kapasiteye ve 102 kW güce sahip lityum-iyon bataryanın standart olarak 3,7 kW tek fazlı şarj cihazı ve isteğe bağlı olarak 7,4 kW tek fazlı şarj olmak üzere iki farklı entegre şarj çözümü farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılıyor. Wall Box (32 A) 7,4 kW ile tek fazlı (7,4 kW) entegre şarj cihazıyla tam şarj için 1 saat 55 dakika, Güçlendirilmiş priz ile (16 A), tek fazlı (3,7 kW) entegre şarj cihazıyla tam şarj için 3 saat 50 dakika, Güçlendirilmiş priz ile (8 A), tek fazlı (3,7 kW) entegre şarj cihazıyla tam şarj için 7 saat 05 dakika şarj süresi ön görülüyor.

Yeni Peugeot308, 117 gr/km’den başlayan CO₂ emisyon değerlerine sahip aşağıdaki içten yanmalı motorlarla sunuluyor. Motorlar WLTP (Dünya Genelinde Uyumlaştırılmış Hafif Araçlar Test Prosedürleri) protokolüne göre onaylanıyor en güncel Euro 6 emisyon normunu karşılıyor. Benzinli, 1,2 litre hacimli 3 silindirli: PureTech 110 S&S MT6, PureTech 130 S&S MT6, PureTech 130 S&S EAT8 seçeneklerinden oluşuyor. Dizel, 1,5 litre hacimli 4 silindirli: BlueHdi 130 S&S MT6 ve BlueHdi 130 S&S EAT8’den oluşuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir