HaberHaftanın OtomobiliToyota

YENİ 1.5 LİTRE MOTORLU COROLLA

Toyota Corolla’da motor değişikliğine gidildi. 1,6 litre ve 1,2 litrelik benzinli motorlar yerine emisyon normlarına uygun olarak tasarlanan 1,5 litrelik benizinli motor artık görev yapıyor. Hibrit olandaki 1,8 litrelik motor şimdilik görev yapmaya devam ediyor.

Yeni motor manuel şanzımanla 211.700 TL’den, CVT şanzımanlısı ise 220.750 TL’den satılıyor. Bizim konuğumuz olan Toyota Corolla Sedan 1.5 Passion X-Pack Multidrive ailenin en güçlü donanım paketiyle 351.500 TL’den satılıyor. Bu donanımla üç boyutlu TFT ekranın standart olarak geliyor. Sürücü koltuğunda bel desteği, ambiyans aydınlatması, geri manevra trafik uyarı sistemi, kör nokta uyarısı, ön ve arka park sensörü standart olarak sunuluyor.

Corolla sürüş tecrübesiyle sınıfının makul üyelerinden biri. Yönlendirme hassasiyeti başarılı olan ve kolay yönlendirilebilen direksiyonuyla rahat hareket etmesini sağlıyor. Benzer rahatlık çok kollu arka aksa sahip süspansiyon konusunda da sınıf standartlarında konforu sağlayabiliyor. Genel olarak Corolla sedan tok bir sürüş tecrübesi yaşatıyor.

Yeni üç silindirli 1,5 litrelik benzinli atmosferik motor, yerini aldığına göre yüzde 17 daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi iddiasına sahip. sunuluyor. Hızlanma konusunda biraz hantal kalan 1,5 litre benzinli motorun şehir kullanımı için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ani hızlanma ve otoyolda araç sollama gibi durumlarında ise zayıf kalıyor. Yeni 1,5 litrelik benzinli atmosferik motorla daha iyi hissettiren bir sürüş sunuyor. Artık, sanal olarak 10 ileri vites oranı sunabilen CVT, manuel kullanımda pürüzsüz çalışıyor. Spor modu da bulunan şanzıman biraz daha sportif bir hızlanma için destek sağlıyor. Motor freni kullanılmak istenildiğine de yine manuel kullanımın avantajı ortaya çıkıyor.Öne çıktığı nokta ise yakıt ekonomisi sağlayabilmesi. Toyota’nın açıkladığı WLTP ölçümlerine göre 6,2 lt/100 km’lik ortalama tüketim sunan Corolla Sedan 1.5 Valvematic Multidrive S ile 7,0 /100 km tüketim elde etmek zor olmuyor. Artık Toyota’nın garanti süresinin 5 yıl/150 bin km’ye çıkartılmış olması da Corolla’nın avantajlı olmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir