BMWHaber

Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition Ağustos’ta Türkiye’de

BMW’nin, limitleri zorlayan yüksek performans odaklı spor sedanı M5 yenilenmiş şekilde Türkiye’de yollara çıkmaya hazırlanıyor. Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition, Ağustos itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacak.

Yüksek performansı ile sıra dışı bir sürüş deneyimi yaşatmak için tasarlanan Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition’ın kaputunun altında yarış otomobillerinden gelen tecrübeyle geliştirilen 4.4 litrelik V8 motor yer alıyor. Yeni BMW M5, 600 HP güç üretirken, M5 Competition ise 625 HP güç üretiyor. Her iki seçenekte 750 Nm’lik maksimum torka ulaşabiliyor. Yeni BMW M5’e göre yere 7 milimetre daha yakın olan M5 Competition’ın 0-100 km/s hızlanması sadece 3.3 saniye sürerken M5’tee 3.4 saniyede hızlanıyor.

Performans kadar otomobilin yenilene tasarımı da çok konuşulacak gibi görünüyor. Yenilenen, daha dar tasarlanan, tek parça olarak üretilen BMW Böbrek Izgara’nın ön kısımında yer alan ve BMW M detayı göze çarpıyor. Yenilenen farlarda da dar bir L şeklinde gündüz aydınlatmalarıyla saldırgan bir bakış elde edilmiş. Yeni LED farların ise aydınlatma konusundaki iddiası daha da güçlenmiş. Yeni BMW M5’e özgü çift egzoz  çıkışları otomobilin gücüne dair ipuçları verirken, büyük arka difüzör ve üç boyutlu LED stoplar ise tasarımı tamamlayan diğer detaylar arasında yerini alıyor.

Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition , her zamankinden çok daha sürücü odaklı bir kabin ve 12,3 inçlik merkezi ekranla geliyor. BMW M8’den ilham alan orta konsoldaki iki yeni düğme gösterge paneli ve Head Up Display’deki çeşitli ayarlara daha hızlı erişilebilmesine olanak sağlıyor. Sürücünün motor, süspansiyon, direksiyon ve M xDrive sistemi için farklı ayarlar seçebilmesini sağlayan kumandalara erişim dokunmatik ekran veya iDrive ile yapılabiliyor. M imzalı, çok işlevli direksiyon simidindeki vites değiştirme kulakçıklarının yanındaki iki kırmızı renkli M1 ve M2 düğmesi ise menüler arasında hızlı hareket edilebilmesine imkan sağlıyor.

Standart olarak sunulan, kısa vites geçiş süreleriyle sekiz ileri M Steptronic şanzıman ve daha iyi bir yol tutuşuna olanak sağlayan M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition’ın gücünü büyük bir uyum içerisinde yola aktarıyor. Değişken dört tekerlekten çekiş moduna (4WD) alternatif olarak, sürüş özellikleri arkadan itiş 2WD moduna dereceli olarak da ayarlanabilen Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition, bu sayede performans tutkunlarına farklı dinamiklerde sürüş keyfi yaşatabiliyor. Yeni egzoz sistemiyle birlikte V8 motorun hırıltıları, sürücüler için adeta bir müzik ziyafetine dönüşmesi sağlanmış. M Ses Kontrolü düğmesiyle daha sade bir egzoz sesi de sunabilen sistem, böylelikle daha konforlu yolculuklara da imkan sağlıyor. Yeni BMW M5 Competition’da yer alan TRACK modu ise, aracın limitlerini zorlamak isteyenlere unutulması güç bir pist deneyimi sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir