HaberHaftanın OtomobiliHonda

2021 HONDA CIVIC SEDAN FİYATLARI

Honda, Civic Sedan modelinin tamamen yenilenen 11’inci neslini, ilk kez 1.5 litre VTEC Turbo LPG’li motor seçeneği ile 13 Kasım 2021 tarihinde Türkiye yollarına çıkartıyor.

Yeni Civic’te daha dikkat çekici ve kaliteli bir algı yaratmak için A-sütunlarını 50 mm kadar geride konumlandırırken; motor kaputunun boyu uzatıldı. Ön çamurluklardan stop lambalarına kadar devam eden kesintisiz ve yatay hat dinamik bir görünüm yaratıyor. Önde ve arkada otomobilin genişlik algısını güçlendiren yatay bir tasarım mimarisi uygulanırken; tekerleklerin boyutu vurgulanarak dengeli bir duruş ve performans algısı güçlendiriliyor. Yan aynalar görüş açılarının iyileştirilmesi için kapı sacına monte edilirken; daha ferah bir iç mekan elde edilmesi için arka koltuk yolcusunun omuz hizasındancam çizgisi 5 mm kadar alçak olarak konumlandırılıyor. Güçlü yatay çizgiler ile daha uzun aks mesafesi, olgun ve dinamik bir siluet için katkı sağlıyor.

Yeni Civic’in far ve ön ızgara tasarımı, yatay bir tasarım mimarisi sergiliyor. Motor kaputu tasarımı üst ön ızgarayı görsel olarak öne doğru iterken, ızgaranın farlardan biraz daha alçak konumlandırılması ile otomobilin genişlik vurgusu daha da güçleniyor. Geniş tampon altı ızgarası ise keskin bir görünümü beraberinde getiriyor. Yeni nesil Civic’in arka iz genişliği 12 mmartarken; otomobil daha dengeli bir duruş sergiliyor ve bagaj kapağının yukarıya doğru kıvrımlı tasarımı ile genel aerodinamikdaha da vurgulanıyor. Ana farlar, gündüz sürüş farları, arka stoplambaları ve sis farları da dahil olmak üzere aydınlatma birimlerinin büyük bölümünde LED teknolojisi kullanılan yeni Civic Sedan’daLED farlar aynı zamanda tasarım açısından da fark yaratıyor.

İç mekanda geniş camlar, sürücü ve yolcuların çevreye hakim bir görüşe sahip olmasına olanak tanırken; aynı zamanda kabin içinin daha aydınlık ve ferah olmasına katkı sağlıyor. Kullanıcı dostu iç mekan,“fonksiyon akışı” yaklaşımıyla araç içi kumanda ve kontrolleri olabildiğince basitleştirerek sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Düğme ve kumandaların konumunun, şekli ve işlevi sürücünün dikkatini dağıtmadan tüm fonksiyonlara hakim olmasını sağlayacak şekilde özenle tasarlanırken; alçak omuz çizgisi ve düzenli kabin mimarisi ferahlık hissini güçlendiriyor. Böylelikle, geleneksel Civic tasarım yaklaşımı iç mekanda devam etmeyi başarıyor. Geri çekilen A sütunları, alçak motor kaputu, yatay mimarili ön konsol ve gizli ön cam silecekleri yanlara doğru kıvrımlı ön camla birlikte panoramik bir görüş açısı ile önceki Civic nesline kıyasla daha başarılı bir yatay görüş açısı sunuyor.

 

Ön konsol boyunca bir kapıdan diğerine uzanan metal petek dokulu tasarım dikkat çekerken; aynı zamanda ön konsolun üst bölümündeki gösterge ve alt bölümdeki kumanda bölümlerini birbirinden ayıran görsel bir işlev üstleniyor. Ön konsolun düzenli ve akıcı görünümü havalandırma ızgaralarını gizleyen yeni tasarımile tamamlanırken; havalandırma ızgaralarının yönlendirme kumandaları kalite hissini artırmak için yeniden dizayn edildi. Orta konsol ise sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara kolayca erişim sağlayabilmesi için tasarlanırken; yüksek kalite algısı için döşeme ve iç mekanda kullanılan renkler özenle seçildi. Vites kolu sürücüye doğru 5 derece eğilerek büyük boy bardak tutucuların vites kolunun sağında konumlandırılması sağlandı. Vites kolunun önünde, akıllı telefonları barındıracak şekilde tasarlanan ve kablosuz şarj özelliği de sunan geniş bir alan bulunuyor. Konsolun önündeki standart USB bağlantı noktası, gece sürüşlerinde erişimi kolaylaştırmak için aydınlatılıyor.

 

Tüm Civic versiyonlarında sürücü ve ön yolcu için yeni gövde dengeleyici koltuklar sunuluyor. Çok katmanlı yapılarıyla yeni koltuklar, gelişmiş vücut desteği ve buna bağlı olarak uzun yolculuklarda da konfor sunuyor. Tasarımıyla vücudu destekleyen koltuklarda kullanılan kumaş ve deri dışında kırışmayan malzemeler, şık görünürken; aynı zamanda işlevsellik sağlıyor. Yeni Civic Sedan’ın 512 litrelik geniş bagaj hacmi, kullanıcılara kullanım pratikliği ve kolaylığı sunuyor.

Yeni Honda Civic Sedan, 1.5 litre VTEC Turbo motoru ile uyumlu çalışan CVT şanzımanı, yenilenen dinamik sürüş performansı ile öne çıkarken; çekici dış tasarım çizgileri, aydınlık ve sade kabin içi tasarım ayrıntıları, Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu gelişmiş multimedya sistemi, Honda SENSING’in aktif güvenlik donanımları ve sürüş destek teknolojileri ile kullanıcılarına daha konforlu bir yolculuk deneyimi sunuyor.

Standart 7 inç renkli dokunmatik ekran ve yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekran olmak üzere iki yeni sistem bulunuyor. Her iki bilgi-eğlence sistemi ekranı da kullanım kolaylığı ve daha rahat bir görüş için yaklaşık 4 inç daha yüksekte konumlandırılırken; ses düğmesi dahil fiziki düğmeler ve basitleştirilmiş menü yapısıyla sistem, pratik ve rahat bir kullanım sunuyor. Yeni nesil Civic’in tüm versiyonları, 7 inç renkli TFT ekrana sahip dijital göstergelerle donatılıyor. Executive+ versiyonun benzinli motor seçeneğinde ise Civic’te ilk kez sunulan tamamen dijital LCD gösterge sunuluyor. 10,2 inçlik yüksek çözünürlüklü tam renkli LCD ekran, tamamı direksiyon simidinden kişiselleştirilebilen çeşitli bilgileri gösteriyor. Civic’in Premium ve Elegance versiyonları standart olarak 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bir ses sistemi ile donatılırken; Executive+ versiyonunda tamamen yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Civic Sedan’ın standart olarak tüm donanım paketlerinde Apple CarPlay® ve Android Auto™ uyumlu olan bilgi-eğlence sistemi sunulurken; ayrıca Executive+ versiyonunda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Executive+ donanım paketinde, ön konsolda iki adet USB girişi bulunuyor.

Yeni Civic Sedan; 1.5L VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d’de 182 PS (134 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork üretirken; 1.5L VTEC Turbo ECO (LPG) 5.500-6.000 d/d’de 129 PS (95 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 180 Nm tork değerine sahip iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 11’inci nesil Civic Sedan’ın 1.5 VTEC Turbo motoru 151 gr/km (WLTP) CO2emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,7 lt/100 km (WLTP) değerleri sunarken; 1.5 VTEC Turbo ECO motoru ise 148 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,5 lt/100 km (WLTP) değerleri ile yakıt verimliliği sağlıyor. Yeni nesil CivicSedan, Turbo LPG motor seçeneğine sahip olması ile dikkat çekiyor.

Yeni nesil Civic’te turbo beslemeye yönlendirilen egzoz, türbin çarkı, giriş ve çıkış noktalarındaki boru tasarımındaki iyileştirmeler sayesinde verimlilik artırıldı ve daha kısa tepki süresi ile yüksek güç üretimi sağlandı. Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) ile kombine edilen motor seçenekleri ile yeni Civic Sedan, daha akıcı ve verimli bir sürüş için birçok noktada iyileştirildi. G-Design vites değiştirmesayesinde farklı sürüş koşullarında, otomobil sürücünün gaz kelebeği komutlarına bağlı olarak aracın hızlanmasını iyileştiriyor.CVT, geleneksel otomatik şanzımana benzer sürüş hissi sağlamak üzere motor devrini kademeli şekilde ayarlıyor. Normal ve Ecosürüş modları dışında Elegance ve Executive+ versiyonlarında,kullanıcı tarafından seçilebilen yeni bir Spor modu sunuluyor. Spor modu için kullanılan özel CVT vites, yüksek tork hissi ve hızlanma tepkisi sunuyor. Yakıt tüketimini düşürmek üzere programlanan Ecomodu, sürücü agresif bir sürüş tarzı otaya koysa bile yakıt verimliliğini korumak için pedal tepkilerini ayarlıyor. Normal modise yakıt tasarrufu ve performans arasında bir denge sağlıyor.

11’inci nesil Civic’in temelini; artırılmış rijitlik ile sağlamlık içinçok sayıda iyileştirme, geliştirilmiş bir yapı ve daha güçlü bir gövde oluşturuyor. Tüm bunlar, Civic’in sürüş, yol tutuşu ve çarpışma performansına katkı sağlarken; yeni Civic, önceki nesil ile kıyaslandığında burulma rijitliğinde yüzde 8 ve bükülme rijitliğindeise yüzde 13 daha sert yapısıyla dikkat çekiyor. Şasi, mevcut süspansiyon ve direksiyonda uygulanan çok sayıda iyileştirme ile Civic’in sürüş performansı ve yol tutuşu daha da geliştirildi. Aksmesafesi 35 mm ve arka iz genişliği 12 mm artırılırken;direksiyonda yapılan optimizasyon sayesinde şerit değiştirme ve viraj alma esnasında daha senkronize ve kendinden emin bir his veriyor. Üstün yol tutuş ve sürüş konforu için yeni Civic’te süspansiyon ve direksiyonun sistemi kalitesini ve hissini iyileştirmek amacıyla sürtünme miktarını azaltmaya yönelik önlemler alındı. Çok kollu arka süspansiyon, hem normal sürüşte hem de ani sert manevralarında dengeli ancak kıvrak bir yol tutuşa katkı sağlarken; darbe sertliğini azaltmak ve sapma tepkisini optimize etmek için süspansiyon burçlarında değişiklikler yapıldı.

Yeni nesil Civic Sedan’da, bir önceki nesil ile benzer bir yapıya sahip elektronik kontrollü hidrolik direksiyon, daha iyi geri bildirim ve gelişmiş düz gidiş dengesi için yeniden ayarlandı. Sürücünün direksiyon eforunu ölçen tork sensörü ve bir motor kontrol ünitesine kadar elektromotor desteği gerektiğini belirliyor. Tüm Civic donanım seçeneklerinde; Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD) ve Fren Yardımcısı ile birlikte 4 tekerlekten disk frenler standart olarak sunuluyor. Sistem, düşük hızlarda konforlu ve yumuşak, otoyolda öngörülebilir ve kullanımı kolay sürüş deneyimi sunarken; virajlı yollarda sportif ve eğlenceli, acil durumlarda ise güçlü ve güven veren bir his sağlıyor.

Civic’te yan perde hava yastıkları ve hem sürücü hem de ön yolcu için yan hava yastıkları olmak üzere toplam 6 hava yastığı bulunuyor. Pasif güvenlik önlemlerinin yanı sıra 11’inci nesil Civic Sedan sunulan Honda SENSING teknolojisi ile önceki nesilden iki kat daha geniş (50 derece yerine 100 derece) alanı tarayan ön kamera kullanılıyor. Kamera açısı sayesinde yolun daha ilerisini görülebilirken; araç ve yayaların özellikleri, nesnenin boyutundaki değişim, değişimin süresi ve aracın hızına bağlı olarak nesnelerin mesafesi ve konumu belirleniyor. Kameralı sistem aynı zamanda beyaz çizgileri, yol sınırlarını, diğer araçları, yayaları, bisikletlileri ve yol işaretlerini tanımlıyor. Yeni Civic Sedan’da sunulan ve otonom sürüş opsiyonu bulunan Honda SENSING özellikleri kapsamında; Honda’nın gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS), Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDW), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Şerit KorumaDestek Sistemi (LKAS), Otomatik Dur/Kalk özelliğine sahipUyarlanabilir Hız Sabitleyici (LSF), Hız Sabitleyici (ACC) veAktif Uzun Far Kontrol Sistemi ile güvenli bir yolculuk deneyimi sunuluyor. Tüm bu güvenlik donanımlarına ek olarak Executive+ paketinde sunulan ve sağ yan ayna altına monte edilen kamera ile çalışan Lanewatch özelliği sayesinde yolun sağ tarafı multimedya ekranında görüntülenirken; Civic Sedan ile yolculuk güvenliği üst seviyeye çıkıyor.

VTEC Turbo ECO (LPG)

Premium ECO – 374 bin TL

Elegance ECO – 410 bin TL

Executive ECO – 440 bin TL

 

VTEC Turbo (Benzin)

Elegance – 402 bin TL

Executive – 435 bin TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir