DaciaHaber

Yeni Dacia Sandero ve Sandero Stepway Ne Zaman Gelecek?

Tamamen yenilenen Dacia Sandero ve Sandero Stepway artık daha iddialılar. Yeni bir altyapı kullanılan otomobillerde artık daha güçlü bir tasarım ve daha zengin donanımlar kullanılmış.

Dacia Sandero, önceki nesillerine göre boyu 2 cm’lik artışla 4,9 metreye ulaşırken, aks mesafesi de 1,5 cm’lik artışla 2,60 metreye ulaşmış. Buna karşılık tavan 1 cm alçaltılırken genişlik de 12 cm artarak, 1,73 metreden 1,85 metreye ulaşmış. Tüketicilerin beklediği temel donanım ve güvenilirliğin yanına artık daha fazla modernlik, konfor ve çok yönlülük de sunulacağı belirtilmiş. Yeni bir platforma geçen Dacia Sandero ve Dacia Logan, bu sayede aktif ve pasif güvenlik anlamında da gelişim göstermiş. Artık Renault Grubu’nun yeni nesil motorlar da CMF isimli platform sayesinde kullanabilir hale gelmiş. Yeni Dacia modelleri, yeni bir otomatik şanzıman ve tamamen yeni altı ileri manuel bir şanzımana da kavuşmuş.

Dacia Sandero’da yüksek omuz çizgisi ve belirgin çamurluk çıkıntılarıyla güçlü bir kişilik kazanmış. Daha eğimli bir ön cam ve 1 cm alçaltılan tavan hem daha şık bir görüntü katıyor hem de aerodinamik anlamda daha avantajlı. Yerden yüksekliği değişmeyen Sandero ve Logan buna rağmen daha alçakmış gibi görünüyor.

Yeni aydınlatma gruplarında, Dacia’nın yeni ışık imzası olan Y şeklindeki LED’ler kullanılmış. Standart bir özellik olarak sunulan LED farlar, gece görüşünü iyileştirirken gündüz de daha fazla fark edilerek güvenliği arttırıyor. Yeni modellerde jantlar 15 veya 16 inç olarak seçilmiş. Üst donanımdan itibaren gerçek bir alaşım jantmış gibi görünen Flexwheels kapaklar sunuluyor. Alaşım jantlar ise 16 inç olarak mevcut.

Sandero Stepway daha sportif ve kaslı görünüyor. Otomobilin motor kaputu da daha kaslı tasarlanmış. Stepway’in ön ve arka tamponları, orijinal rengi günlük çiziklerden korumak için tasarlanmış gövde renginde metal koruma plakasına sahip.

Tamamen yenilenen Sandero Stepway, Sandero’ya göre 41 mm daha yüksek bir yapıya sahip. Sandero Stepway’in tavan barları ayarlanabilme özelliği ile 80 kilo yük kapasiteli bir portbagaj haline getirilebiliyor.

Yeni Sandero’nun bagaj hacmi 18 litre artırılarak 328 lt’ye ulaşmış. Bagaja daha kolay erişim için yük eşiğinin 19 mm alçaltılmış olması da önemli bir detay. Sandero’nun küçük eşya gözleri de geliştirilmiş. Orta kol dayama yerinin altında 1.4 lt, ön ve arka kapılarda ve ön koltukların arkasında 21 litreye varan saklama alanı mevcut.

Yeni ön koltukların tasarımı ve şekli ilave konfor ve destek sağlıyor. Mümkün olan en iyi sürüş konumunu bulmak için sürücüler koltuklarının yüksekliğini +/- 35 mm değiştirebiliyor. Direksiyon simidinin yükseklik ve derinlik ayar kapasitesi de geliştirilmiş. Ayrıca kol dayama bölümü de ayarlanabiliyor.

Otomobilin içerisinde de değişim büyük. 8 inçlik bir multimedya sistemi donanıma bağlı olarak sunulacak. Bu sistemin en üst versiyonunda Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları kablosuz olarak da kullanılabilecek. Yine bu ekranın hemen yanında bir cep telefonu tutacağı sunuluyor.

Dacia, yeni modellerinde dizel motor sunmayacak. 1,0 litrelik, 3 silindirli benzinli motor 68 HP güç üretiyor ve 5 vitesli manuel şanzımanla geliyor. Aynı motorun turbo desteklisi 90 HP gücünde. 6 vitesli manuel şanzımanın yanı sıra CVT sürekli değişken oranlı şanzımanla da satın alınabilecek. LPG’li versiyonu da sunulacağı açıklanan bilgiler arasında. Yine aynı motorun 100 HP güç üreten versiyonu fabrikadan LPG ile donatılmış olarak çıkacak. 50 litrelik LPG tankıyla birlikte 50 litrelik benzin deposu da bulunan bu versiyon toplam 1300 km’ye varan menzil iddiasında.

Dacia Sandero ve Sandero Stepway’in 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir