HaberOpel

YENİ OPEL MOKKA VE MARKA YÜZÜ

PSA Grubu içerisinde yer alan Alman otomobil üreticisi Opel, kompakt SUV modeli Mokka’nın ikinci neslini tanıttı. Yeni nesille birlikte PSA Grubu içerisinde de yeni bir tasarım dili başlayacağını Yeni Mokka ile görüyoruz.

Yeni Mokka, aynı zamanda Opel’in Opel Vizor olarak adlandırdığı yeni ve benzersiz marka ön yüzünü kullanan ilk model olarak dikkat çekiyor. Aracın ön tarafında motor kaputunun altı boyunca uzanan ve en güncel IntelliLux LED matrix ön farlar ve LED gündüz farları ile birlikte Opel’in efsanevi logosunu da içinde alan Opel Vizor yatay konumlu modern bir tasarım modülü. Tasarım Başkan Yardımcısı Mark Adams ve ekibi tarafından tasarlanan Opel Vizor 2020’ler boyunca yeni Opel modellerinde kullanılmaya devam edecek. Opel CEO’su Michael Lohscheller “Cesur ve Saf mottomuz olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu. Opel tarihinde bir ilk olarak model ismi olan Mokka bagaj kapağının ortasında yer alıyor.

Otomobilin tasarımında eğlence ve modernliğin harmanlandığı belirtilirken Yeni Mokka’da sıfır emisyonlu elektrikli sürüş imkanı da düşünülerek tasarlandığı belirtiliyor. Yeni model aynı zamanda ön ızgarada Opel Vizor ve iç tasarımda Opel Pure Panel olmak üzere gelecekteki marka yüzünü ve yeni nesil tamamen dijital kokpiti içeren ilk model olmasıyla da dikkat çekiyor. Yatay olarak konumlandırılan gösterge paneli iki geniş ekrandan oluşuyor. Opel tasarımcıları; sürücü yola odaklanırken sezgisel kullanım sağlamak amacıyla  temel işlevler için kumanda düğmeleri kullanmaya devam etmiş ve alt menülerle kullanımı karmaşık hale getirmekten kaçınmış.

Yeni Mokka, Opel’in daha üst sınıf modellerinde kullanılan yenilikçi teknolojileri daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Buna ACC (Advanced Cruise Control) gibi gelişmiş sistemler dahil. Söz konusu sistem dur-kalk fonksiyonu ile sıkışık trafikte sürücünün yükünü hafifletiyor ve daha güvenli bir sürüş vaat ediyor.

Yeni Mokka, Opel tarihinde bir ilk olarak satışa sunulduğu ilk günden itibaren tamamen elektrikli bir versiyona da sahip olacak.  Elektrikli Mokka-e, fren veya gaz pedalında herhangi bir işlem yapmadan kendini otomatik olarak öndeki aracın hareketlerine göre ayarlayabiliyor. Bunun dışında Aktif Şerit Konumlandırma sistemi yeni Mokka’yı otomatik olarak şeridin ortasında tutuyor. Yeni Opel Mokka elektrikli versiyon dışında yüksek verimlilik seviyesine sahip benzinli ve dizel motorlarla da sunulacak

Opel CEO’su Michael Lohscheller yapmış olduğu değerlendirmede: “Yeni Mokka bir öncü ve markamızın algısını değiştirecek. Mokka ile Opel’i yeniden tanımlıyoruz ve önümüzdeki 10 yıllık tasarım yaklaşımımızı ortaya koyuyoruz. Markanın bugün olduğu kadar gelecekte de temsil edeceği her şeyi gözler önüne seriyor. Yeni Opel Mokka her açıdan eğlenceli, verimli ve yenilikçi bir otomobil. Yeni Mokka ayrıca; Alman, heyecan verici ve erişilebilir nitelikleriyle Opel marka değerlerini en iyi şekilde yansıtıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir