HaberLand Rover

YENİ RANGE ROVER YENİ STANDARTLAR

Lüks SUV sınıfında Rolls Royce ve Betley ilk sıralarda yer alırken yeni Range Rover’ın ortaya çıkmasıyla onların bile tahtı sallanmaya başladı. Standart ve Uzun şasi seçeneklerini sunmaya devam eden Beşinci nesil Range Rover, şık ve ince planlanmış detaylara sahip. Kapılara gizlenen kollar ve bagaj kapağı üstünde tasarıma entegre edilmiş LED stop aydınlatmaları da bunlardan sade bir kaçı. Çift parçalı, elektrikli bagaj kapağı ergonomiyi arttıran bir detay.  Dijital LED far teknolojisi sayesinde farlar, yaklaşık 500 metrelik alanı aydınlatarak daha geniş bir görüş alanını kullanıcısına sunuyor. Dijital LED far teknolojisi, milyonlarca mikro aynadan oluşan bir filtre kullanarak ışık hüzmesini istenilen noktaya yüksek çözünürlükle iletiyor.

Yeni Range Rover, 4, 5 ya da 7 koltuk seçenekleriyle de farklı ihtiyaçlara hitap etmeye devam ediyor. MLA-Flex isimli yeni bir platforma sahip olan Range Rover, standart gövdesiyle 2997 mm dingil mesafesine sahip. Standart gövde tipi 5052 mm uzunluğunda olan otomobili uzun dingil mesafeli LWB versiyonu ise 3197 mm dingil mesafesi 5252 mm uzunluğunda. Bu versiyon 7 kişilik kabin opsiyonu da sunuyor. Üçüncü koltuk sırasındaki diz ve baş mesafelerinin yetişkinleri dahi rahat ettirebilecek seviyede olduğu açıklanıyor. 7 kişilik kullanımda 312 litre olan bagaj hacmi, 5 kişilik versiyonda ise 725 litreye.

Land Rover’ın modern tasarım felsefesi doğrultusunda Yeni Range Rover’da görülen sofistike yüzey ve çizgiler; gözü yormayan, yalın ve modern bir görüntü sunarken aynı zamanda aracın 0,30 cd’lik sürtünme katsayısına da katkıda bulunuyor. Markanın MLA-Flex olarak adlandırdığı esnek modüler mimarisi, kullanıcısına daha geniş yaşam alanıyla birlikte daha dinamik bir sürüş deneyimi sunuyor. Ayrıca Land Rover’ın Entegre Şasi Kontrol Sistemi, bugüne kadar Land Rover’ın geliştirdiği en yetenekli ve teknolojik şasi olma özelliğine de sahip.

Dışındaki şık ve sade tasarım yaşam alanında da devam ediyor. Düğmeler azzaltılıp çoğunlukla dokunmatik ve sesli konut sistemleri geliştirilmiş. Öyle ki WiFi özelliği, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısındaki Amazon Alexa2 entegrasyonuyla da evinizde destekleyen tüm cihazları otomobilin içerisinden kontrol etmek de mümkün olabiliyor.

Yeni 13,7 inçlik dijital gösterge grubu ile 13,1 inçlik multimedya ekranı da içeriye ergonomi ve fonksiyonellik kazandırmış. 32 hoparlör ve 1600 Watt çıkış gücü sunan Meridian ses sistemi opsiyonu ise Range Rover’ın üst düzey bir müzik ziyafeti iddiası oluşturuyor. Arka Koltuk Eğlence Sistemi, Yeni Range Rover’ın First Edition ve Uzun Aks Aralığı (LWB) versiyonlarında standart, diğer donanım paketlerinde ise opsiyonel olarak sunuluyor. Bu ekranları ve aracın arka bölümünde yer alan birçok özelliği kontrol etmek için 8 inç boyutunda Dokunmatik Ekran Kumandası da bulunuyor. Autobiography ve First Edition donanım paketlerinde Executive Sınıf Koltuklar ile birlikte standart olarak sunulan bu kumanda paneli, HSE donanımında ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. 

Özellikle “Special Vehicle” biriminin elinden çıkan SV versiyonunda, uzun şasi seçeneği kullanılıyor. SV versiyonlarında kapıların elektrikli olarak kapatılmasından, bagaj içerisinde katlanabilir extra iki seyir koltuğu sunulmasına kadar kişiselleştirme seçenekleriyle oldukça zengin. İçeride deri döşemeler kadar artık seramik olan kontrol düğmeleri de dikkat çekici kalitede. Yeni Range Rover, Kabin Hava Temizleme Sistemi Pro ile lüks SUV segmentine yenilik getiriyor. Dual-NanoeTM X teknolojisini kullanan sistem, kokuları ve virüsleri önemli ölçüde azaltırken, PM2.5 Kabin Hava Filtrelemesi ile hava kalitesini de en üst seviyeye çıkarıyor.  

Uzun şasi seçeneğinde benzinli motor seçeneği olarak 3.0 MildHybrid 360 HP, 400 HP ve 4.4 V8 530 HP sunuluyor. 3.0 Dizel 350 HP de motor seçenekleri arasında yer alıyor. 510 HP ve 440 HP gücünde iki adet de plug-in hibrit motor sunuluyor. Bu motorlar 100 km’ye kadar sadece elektrikli yol alabiliyor.

Normal şasi seçeneğinde; 3.0 MHEV 360 HP, 3.0 MHEV 400 HP ve 4.4 V8 supercharger 530 HP sunuluyor. 3.0 MHEV Dizel 249 HP, 300 HP ve 350 HP üretim bantlarından iniyor. Bu üç dizel seçenek MHEV yani Mild Hibrit olmadan da üretiliyor.

Yeni Range Rover’ın 2022’nin ilk aylarında satılmaya başlanması planlanıyor. ABD başlangıç fiyatı 104.000 dolar. 2024’de ise elektrikli seçeneğin sunulması planlanıyor.

Yeni Range Rover, 3 litre hacmindeki 350 bg güç üreten, Mild Hybrid teknolojili dizel motoruyla Borusan Otomotiv Yetkili Satıcılarında standart ve uzun aks aralığı seçenekleri ile 2022 yılında yerini alacak. HSE ve Autobiography’ye ek olarak Yeni Range Rover, lansman senesine özel First Edition donanım paketi ile de sunulacak.

Yeni Range Rover’ın Türkiye’deki anahtar teslim başlangıç fiyatı ise 5.468.000TL olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir