FiatHaftanın Otomobili

Fiat 500L Wagon

Yok olmaya başlayan bir sınıfın tutkunları adeta karanlıkta mumla MPV arayışındalar. Onlar için bir müjdemiz var. Fiat bu konuda onlara ulaşılabilir fiyat, fonksiyonel kabin ve zengin donanımla cevap verebiliyor.

Şehir otomobili denildiğinde akla gelen modellerden Fiat 500. Bu model serisi hem tasarımı hem de amaca hizmet konusunda çok başarılı. Her biri şehir kullanımın gerekleri ön planda tutularak geliştirilen aile, üç kapılı 500, 5 kapılı 500L, crossover temsilcisi 500X ve 7 koltuklu 500L Wagon modellerinde oluşuyor. 500L Wagon ise en az bilinen seçenek. Aslında belki de en kıymetli olanı. Çünkü kompakt MPV sınıfında şimdilik rakipsiz.

Otomobilin boyutlarına baktığımızda 4375 mm uzunluğa, 1784 mm genişliğe, 1667 mm yüksekliğe ve 2612 mm dingil mesafesine sahip. Yeteneğiyle öne çıktığı nokta ise, bu kompakt sınıf standartlarındaki ölçüler içerisinde üç koltuk sırası sunabilmesi. Üçüncü sıra koltuklar katlıyken 168 litre olan yükleme alanı üçüncü sıra yatırıldığında 416 litreye ulaşıyor. Kızaklı olan ikinci koltuk sırası ileri konumdayken bagaj hacmi 493 litre, koltuklar yatırıldığında 1428 litreye ulaşıyor. İkinci koltuk sırası öne doğru katlandığında ise hacim 1509 litreye ulaşıyor. Yani istenildiğinde 7 kişiye kadar yolcu taşınabilirken ihtiyaçlara göre esnetilebilen bir yükleme alanı sunuyor. 500L Wagon’un boyutlarını anlamak için kompakt sınıftaki, Skoda Karoq,Nissan Qahsqai ya da VW Tiguan ile kıyaslayabiliriz.

Fiyat listesinde sadece 1.3 Multijet 95 HP turbo dizel motor ve MTA isimli otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla bulunuyor. Bu şanzıman aslında robotize bir sistem ile debriyaj pedalını sürücü yerine yönetiyor. Sistem tam otomatik şanzımanlar kadar hızlı, pürüzsüz veya zamanlama konusunda kusursuz değil. Ancak uygun fiyatla otomatik şanzımana ulaşmanın bir yöntemi olduğu için üreticiler tarafından tercih ediliyor. Gecikme ya da zamanlama konusunda sıkıntı hissedildiğinde debriyaj pedalı olmayan otomobil manuel olarak da 5 ileri vitesin yönetilmesine izin veriyor. Bu tercih ile yeteri kadar hızlı vites değiştirip daha pürüzsüz bir sürüş elde edilebiliyor. Bu şanzımanın türünün en iyi çalışan örneklerinden olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle sürücüyü debriyaj pedalından kurtarmasının yanı sıra yakıt ekonomisi konusunda da çok katkılı.

1.3 lt’lik turbo dizel motor, Multijet II adını aldı. Standart olarak gelen Start/Stop sistemiyle ve ECO fonksiyonuyla yakıt ekonomisi iddiasında. Fabrika verilerine göre ortalama 4.3 lt/100 km ortalama tüketim sağlayan otomobilin şehir içinde ortalama 5.0 lt/100 km civarında yol alabildiğini söyleyebiliriz. Hızlanma konusu ise 500L Wagon’un zayıf yönü. 0-100 km/s hızlanması 16.2 saniye olan otomobilin şehir içi kullanımında sakin bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Otoyolda, yüksek hızlarda ani hızlanma talepleri ise cevap bulamıyor. Direksiyon ve süspansiyon konforuyla keyif veren 500L Wagon tam bir şehir otomobili. Donanımları arasındaki 7 inçlik dokunmatik ekran, Apple Carplay/Anroid Auto, geri görüş kamerası, çift bölgeli otomatik klima ve 16 inçlik hafif alaşımlı jantlar gibi donanımlarla keyifli ve yetenekli bir otomobil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir