FordİncelemeTicari Araç

TEST SÜRÜŞÜ – FORD RANGER 2.0 AVANTAJLI MOTOR

Ford Ranger pikapların şehre inmesiyle yenilenen sürüş karakteri ve tasarımıyla en çok arzulanan modellerden biri olmuştu. Şimdi makyajla birlikte artık daha geniş bir kitleye ulaşabilecek.

Makyajlana Ford Ranger, Wildtrak donanımıyla test konuğumuz oldu. Makyaj sonrasında Ranger’da ön panjur ve tamponun değişmiş. Bu değişiklik büyük bir fark yaratmıyor. Makyaj öncesi ile yan yana geldiğinde değişiklikler fark ediliyor. Makyajın getirilerinde biri de ergonomi avantajı olmuş. Bizim de pick-up sınıfında eleştirdiğimiz konulardan biri yükleme alanın kapağının ağırlığı oluyordu. Ranger’ın yükleme alanını açtığımızda fark ediyoruz ki yeni mekanizması ile yükleme kapağının tek parmakla bile kapatılabilir duruma geldiğini görüyoruz.

Ranger’ın içerisine geçtiğimizde makyajın etkisi olmadığını görüyoruz. Sadece vites kolu farklı görünüyor. İşte bu makyajda, Ranger’ın da kaderini değiştirecek büyük yeniliğin habercisi.

Yeni 2.0 litrelik dizel motora kavuşan Ranger’da 10 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneği sunuluyor. Ford Ranger’ın 2.0 EcoBlue motoru turbo ile 170 HP veya çift turbo ile 213 HP’lik seçenekleri sunuyor. 213 HP olanı Ranger Wildtrak donanımıyla fiyat listesinde bulunuyor.

Wildtrak’ın XLT’den ayrıldığı noktalar arasında, 18 inçlik jantlar, karartılmış arka camlar, tavan rayları, elektrikli katlanabilir sinyalli yan aynalar, Xenon farlar, LED sis farları bulunuyor. İçerisinde, ısıtmalı, yarı deri koltuklar, elektrikli, sekiz yöne ayarlanır, bel destekli sürücü koltuğu, LED ambiyans iç aydınlatmalar, navigasyon, geri görüş kamerası ve 230/240V güç dönüştürücüsü farklılıkları bulunuyor. Bu donanımlar haricinde Ford Ranger’ın güncel güvenlik donanımlarına sahip olduğunu görüyoruz. Acil frenleme, akıllı hız sınırlandırıcı, şerit takip sistemi, çarpışma önleme sistemi ve ön park sensörü standart olarak sunuluyor.

Ranger sürüşümde pikaptan çok bir SUV gibi hissettiriyor. Yüksek sürüş pozisyonuyla trafiğe hakim olmayı kolaylaştıran Ford Ranger yüksek ağırlık merkezine rağmen virajlarda da tedirginlik yaşatmıyor. Kolay kontrol edilebilen Ranger’ın direksiyon sistemi, süspansiyon konforu ve dinamikliği sınıfında referans olablir. Ancak bozuk zeminde ve tümseklerde arka koltuklarda konfor azalıyor.

Ford Ranger Wildtrak 213 HP’lik güç ve 500 Nm’lik maksimum torkla 2316 kg’lik boş ağırlıkla baş etmede zorlanmıyor. Bunun için 10 ileri vitesli otomatik şanzımanın doğru vites zamanlamasının da etkisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir