HaberHondaHyundaiMercedes-BenzTofaşToyota

KORONAVİRÜS HANGİ OTOMOBİL MARKALARINI DURDURDU?

Çin’in Wuhan şehrinde patlak veren Corona Virüsü sonrasında COVID-19 tüm dünyaya yayıldı. Yayılmasının önüne geçmek için toplu alanlar tecrit ediliyor.

Global anlamda neredeyse tüm üretim dururken Türkiye’de de koronavirüs’ün yayılmaması için alınan tedbirler sebebiyle üretime ve hizmete geçici olarak ara veren markalar hangileri?

Türkiye Otomotiv Endüstrisi sadece iç pazar değil tüm dünya için önemli üretim merkezlerinden. Honda Türkiye Şekerpınar fabrikasını 23 Mart-6 Nisan arasında, geçici olarak üretime kapattığını ilan eden markalardan. Bununla birlikte Toyota 21 Mart-5 Nisan tarihleri arasında üretimi durduruyor. Temsa, Mercedes-Benz ve Ford Otosan da geçici olarak üretim faliyetlerine ara verirken, evden çalışabilenler için “home ofis” uygulamalarını kullanıyorlar.

Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikalarından Renault Oyak ve Hyundai Assan fabrikalarının henüz üretime ve ofis çalışmalarına ara vermemiş olmasına rağmen önümüzde hafta, 23 Mart haftası itibariyle bu konudaki planlarını açıklamaları, üretime ara vermeyi ilan etmeleri bekleniyor.  Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları-Fiat-FCA fabrikalarından ise şimdilik bu konuda bir adım atılacağı sinyali verilmedi. Avrupadaki fabrikalarını kapatan FCA fabrikalarını oluşturduğu boşluk sebebiyle Bursa’daki üretim devam ediyor. Üretime ara vermek yerine sosyal mesafeyi koruyan ve dezenfektenin arttırıldığı bir üretim sistemine geçildiği belirtildi. Ofis çalışanlarının ise evden çalışabileceklerin evde kalmaları sağlandı.

PSA’nın açıklamasında; “Üretim tesislerinin yakınlarında COVID-19 vakalarında görülen ciddi artış, büyük tedarikçilerle ilgili tedarik sorunları ve otomobil pazarlarındaki ani düşüş sebebiyle, Yönetim Kurulu Başkanı ve kriz departmanı üyeleri, aşağıdaki çizelge uyarınca 27 Mart tarihine kadar araç üretim tesislerini kapatma kararı almıştır.” açıklamasını yapıp, tarih planını açıkladı.

  • 16 Mart: Mulhouse (Fransa), Madrid (İspanya)
  • 17 Mart: Poissy, Rennes, Sochaux (Fransa), Zaragoza (İspanya), Eisenach, Rüsselsheim (Almanya), Ellesmere Port (Birleşik Krallık), Gliwice (Polonya)
  • 18 Mart: Hordain (Fransa), Vigo (İspanya), Mangualde (Portekiz)
  • 19 Mart: Luton (Birleşik Krallık), Trnava (Slovekya)

Türkiye’de üretim yapmayan markalar arasındaki Volvo evden çalışmaya başlayan ilk şirketlerden biri oldu. Borusan Otomotiv, Volkswagen, Skoda, Audi, Porsche, Nissan, Kia ve PSA (Peugeot-Opel-Citroen-DS) markaları da evden çalışabilecekleri “home ofis” sistemine dahil etti.

Araç satış ve servis noktalarında tedbir alan Toyota çalışanların ve müşterilerin sağlığını en üst düzeyde korumak amacıyla “randevulu çalışma sistemine” geçiyor. Buna göre; bayilerin çalışma saatleri yeniden düzenlendi, satış ve servis ekiplerinin farklı gruplara ayrılmasıyla, bayi çalışanlarının günlük çalışma saatleri de yarıya indirildi. Toyota’nın Türkiye’ye yayılmış 59 bayisinde devreye alınan sisteme göre showroom ve servis kabul alanlarına aynı anda en fazla 2 müşteri kabul edilecek ve müşteriler arasında en az 1 metrelik mesafenin korunmasına dikkat edilecek. Bayilerde gerçekleştirilecek işlemler sırasında tüm araçlar periyodik olarak dezenfekte işleminden geçecek ve çalışanlar ile müşteriler arasında en az 1 metrelik sosyal mesafe korunacağını açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir