BMWİnceleme

TEST SÜRÜŞÜ – BMW 320i SINIFININ EN İYİSİ OLABİLİR

 

Karşımızda tamamen yeni, 7’nci nesil BMW 3 Serisi var. Karoser ismi G20 olan otomobilin tasarımında da yeni nesil BMW anlayışı görülüyor. Artık tek parça böbrek tasarımlı ızgara taşıyan 3 Serisi’nde aynı zamanda ilk kez de aktif ön panjur görüyoruz. Elektronik olarak kontrol edilen ön panjur, klima ve motorun taze havaya ihtiyaç duymadığı durumlarda kapanıyor. Bu sayede otomobilin aerodinamiği destekleyerek yakıt ekonomisinin korunmasını sağlıyor.

BMW 3 Serisi’nin yeni model yüzünü oluşturan far ve tampon tasarımı da selefinden çok daha farklı görünüyor. Otomobil 76 mm daha uzun, 16 mm daha geniş ve 1 mm daha yüksek tasarlanırken, dingil mesafesi 41 mm arttırılarak iç hacim genişletilmiş. Boyutlardaki bu değişiklik ve tasarım değişikliği sayesinde 3 Serisi’nin daha ferah ve ergonomik hissedilmesini sağlamış. Aracın içerisinde de geniş bir oturma alanı elde edilmiş.

Test aracımızdaki M Sport paketle gelen öndeki spor koltuklar türünün en rahatlarından biri. Sürücüye dönük tasarlanan ön konsol şık ve kaliteli görünüyor. 12,3 inçlik dijital gösterge grubu ve 10,25 inçlik multimedya ekranları rahat izlenebiliyor. İçeride kullanılan malzemelerle kalite algısı yüksek tutulmuş. İşçilik konusunda da hassas çalışıldığı fark ediliyor.

BMW 3 Serisi Sedan’da motor seçenekleri arasında yeni bir başlangıç seviyesi sunuluyor. Fiyat listesinde 320i modeli, 1,6 litre 170 HP’lik turbo motorla bulunuyor. Yeni nesilde 170 HP 1,6 litre 4 silindirli turbo benzinli motor başlangıç seviyesinde sunuluyor. Arkadan itişli otomobil 8 ileri vitesli Steptronic isimli otomatik şanzımanla sunuluyor. Bu motor, şanzıman ve aktarma üçlüsünü BMW 520i Sedan’da da tanıyoruz. Yeni 320i alt devirlerden itibaren sportif bir sürüş tecrübesi yaşatıyor. Hızlanma isteğiyle keyif veren otomobilin sürüşü kişiselleştirmeye yarayan sürüş modlarıyla da çok daha keyifli olduğunu söyleyebiliriz. ECO PRO modunda gaz pedalı ağırlaşırken Sport modunda ani hızlanma isteklerinde mümkün olan en düşük vitese geçiliyor. Konfor istenildiğinde ise sürüş modları arasındaki Comfort seçeneği, 320i’nin pürüzsüz sürüş tecrübesini yaşatıyor.

Yeni 3 Serisi’nin genel olarak sürüş tecrübesinde konforun arttırıldığını görüyoruz. Ses yalıtımının başarılı seviye sayesinde sessiz sürüş tecrübesinin yanı sıra otomobilin direksiyon yönlendirmesinden, süspansiyon sisteminin çalışmasına kadar birçok noktada konforun selefine göre ilerletildiğini fark ediyoruz. Ağırlık merkezi düşürülen ve 50:50 oranındaki ağırlık dağılımının da etkisiyle otomobilin viraj alma kabiliyeti ve ağırlık transferlerindeki dengeli yapısı sürüş kalitesini arttırıyor.

Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 7,7 saniye olan otomobilin yakıt tüketimine baktığımızda şehir içi trafiğinde, yoğun dur-kalk koşullarında 9,0 lt/100 ortalamalarında tüketim sağladığını gördük. Normal koşullarda ise yol bilgisayarında 8,0 lt/100 km ortalama tüketim değerini gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir