Klasik

Mercedes-AMG TARİHİ

 

Almanya’nın küçük bir şehrinde 45 yıl önce iki mühendisin motor sporlarına duyduğu büyük tutku, özel bir şirket olan Mercedes-AMG’nin kuruluşu ile taçlandı.

 

Aufrecht’in A’sı, Melcher’in M’si ve Großaspach’ın G’si; bu harflerin ardındaki isimler, iki kişilik bir çalışmanın hızla küresel bir markaya dönüşmesinin başlangıcını temsil ediyor. Hikâye 1960’lı yıllarda başlıyor: Hans Werner Aufrecht ve Erhard Melcher adlı iki mühendis, ‘Daimler-Benz Geliştirme bölümünde  yarış motoru üzerinde çalışıyordu. İki mühendisin çalışmaları, şirketin tüm motor sporları aktivitelerini durdurmasına kadar sürdü.

 

Ancak, Aufrecht ve Melcher’in kalbi motor sporlarındaydı; tutkularının peşinden giden iki arkadaş, boş zamanlarını Aufrecht’in Großaspach’taki evinde motorun performansını artırmak için çalışmaya ayırdı. 1965 yılında Daimler’deki iş arkadaşları Manfred Schiek, ‘German Touring Car Championship’te Aufrecht ve Melcher tarafından geliştirilen 300 SE motoruyla ‘Start’ çizgisine geldi ve yarışları 10 kez kazandı! Schiek’in başarısı, Aufrecht ve Melcher’in Mercedes-Benz araçlarının performansını sürdürme ve iyileştirme konusundaki uzmanlıklarına dayanıyordu.

Bu şöhret Aufrecht için yeterli değildi; onun hedefi, bu başarılı yarış arabasına dayanan otoyol araçları geliştirebilmekti. Aufrecht, 1966 yılının sonlarında Mercedes-Benz’den ayrıldı ve Melcher’i bir iş ortaklığı kurma konusunda ikna etti. 1967 yılında ‘Aufrecht Melcher Großaspach Ingenieurbüro, Konstruktion und Versuch zur Entwicklung von Rennmotoren’ (‘Aufrecht Melcher Großaspach Mühendislik Firması, Yarış Motorlarının Geliştirilmesine Yönelik Tasarım ve Test İşleri”) şirketini kurdular. Şirketin merkezi, Burgstall’deki eski bir fabrika oldu. Çok hızlı bir şekilde orada revizyondan geçirilen motorlar, özel yarış takımları için bir zaruret haline geldi.

Yarışlar açısından ilk kilometre taşı, 1971 yılında, şirket açısından tarihi sayılacak, ‘24 Hours of Spa’ sırasında konuldu: AMG Mercedes 300 SEL 6.8, hem kendi klasmanında şampiyon oldu hem de genel sıralamada ikincilik derecesi aldı. Bu ağır lüks sedan, yarıştaki daha hafif arabaları bir bir geçiyordu; bu başarı bir sansasyon yarattı ve AMG ismi tüm dünyada yayıldı.

 

Mercedes modelini yüksek performanslı teknoloji ile donatarak, büyüdüğü yıllar.

Bu başarıyı AMG’nin, her geçen gün daha fazla Mercedes modelini yüksek performanslı teknoloji ile donatarak, büyüdüğü yıllar takip etti. Daha o yıllarda AMG ekibi için yabancı bir kelimeye dönüşen “imkânsız”, bugün de markanın ana hedefini oluşturuyor. 1970’li yılların başında yeni bir disiplin ortaya çıktı: Uyarlama. Bu çekici iş segmenti AMG’nin, gittikçe artan yabancı müşterisi ile birlikte orta ölçekli bir şirkete dönüşmesine imkân verdi. 1976 yılında AMG, yaklaşık bir düzine çalışanıyla birlikte, Affalterbach’te özel olarak inşa ettirdiği atölye ve ofisine taşındı.

AMG, 1984 yılındaki bir yenilik sonucunda bir motor üreticisine dönüştü: Melcher, silindir başına dört valfe sahip, tamamen bağımsız bir silindir başı geliştirdi. 1986 yılında AMG, bir E Sınıfı coupé içerisinde 5.0 litrelik bir V8 motor yerleştirdi ve bu araç dünyanın her yerinde ünlü “The Hammer” (Çekiç) adıyla anılmaya başlandı. Araç AMG’nin bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde bir efsane olmasına yol açtı. 1980’lerin sonlarında Daimler-Benz ve AMG, resmi yarış ortağı olarak birlikte çalışmaya başladı.

 

Yarış pistinden aileye katıldı

 AMG’nin kilometre taşlarından en önemlilerinden biri, 1990 yılında Daimler-Benz AG ile yapılan işbirliği anlaşması oldu. Müşterilerin gösterdiği talep ve markanın yüksek derecede kabul görmesi AMG ürünlerine büyük bir ivme kazandırdı. İşbirliği anlaşması AMG’nin, Mercedes-Benz’in tüm dünyadaki satış ve hizmet, satış ve servis ağları içerisinde satılmasına ve bakımlarının yapılmasına imkân sağladı.

Daha fazla genişleme sonucunda 1990 yılında üçüncü fabrika açıldı ve marka 400 çalışana sahip bir işgücü oluşturdu. 1993 yılında ise şirket, işbirliği anlaşması sonucunda ilk defa ortak geliştirdikleri Mercedes-Benz C 36 AMG’yi çıkardı. Aynı yıl bir başka gelişme ise Patent Ofisinin AMG’yi artık çok iyi bilinen bir isim olduğu gerekçesiyle bir ticari marka olarak kabul etmesiydi.

1999 yılında DaimlerChrysler Group ile birleşti

Hans Werner Aufrecht, 1 Ocak 1999 tarihinde, istikrarlı bir şekilde büyüyen şirketin çoğunluk hissesini DaimlerChrysler AG’ye devretti. 1 Ocak 2005’te ise DaimlerChrysler hisselerin %100’ünü aldı. Bu sayede yeni Mercedes-AMG GmbH şirketi kuruldu ve grubun kaynaklarından ve küresel pozisyonundan daha da fazla yararlanma imkânını sağladı. Ayrıca 1999 yılında motor sporları departmanı, şirketin kurucusu Hans Werner Aufrecht’in H.W.A. GmbH şirketine devredildi (şu anki ismiyle H. W. A. AG). Mercedes-AMG GmbH’ye yakın olan bu şirkette 200’ün üzerinde personel Mercedes-Benz Motorsport ile birlikte çalışıyor ve iki şirketin ‘German Touring Car Championship’ (DTM) yarışlarındaki uzun mevcudiyetini yönetiyor.

 

Günümüzde AMG

Mercedes-AMG GmbH, günümüzde Affalterbach fabrikasında 1100’ün üzerinde çalışanıyla faaliyetlerine devam ediyor. AMG’nin profesyonelliğinin altında yüksek performans, kesinlik ve verimlilik arayışı yatıyor. AMG’nin tüm yüksek performanslı otomobilleri üstün performans, heyecan verici sürüş keyfi ve en küçük detaylara kadar kaliteyi sunuyor. “AMG Performance 50” stratejisi kapsamında her bir yeni AMG modeli yakıt tüketimi ve emisyonlar açısından pazar lideri olmayı hedefliyor. Birçok AMG aracı hâlihazırda tüketim, emisyonlar, azami performans ve tork söz konusu olduğunda “sınıfının en iyisi” statüsüne sahip.

Genişleyen araç yelpazesi 

AMG modelleri artık sadece çok daha geniş bir yelpazeye ve çeşitliliğe sahip değil, aynı zamanda müşterilerin farklı istek ve beklentilere göre de hazırlanıyor. Sunulan modeller 20’nin üzerinde AMG yüksek performanslı araçlarından oluşuyor ve bu araçlar 280 kW’dan (381 hp) 552 kW’ya kadar (751 hp) güce sahip. Modeller arasında saloon, coupé ve SUV’un haricin
de roadster’lar, ayrıca Mercedes-AMG tarafından bağımsız olarak üretilen ilk araç olan SLS AMG de bulunuyor.

Her bir AMG modeli üstün gücü, şaşırtıcı motor sesi, mükemmel yol tutuşu ve harika sürüş tepkisi ile heyecan veren tam bir performans aracı. Meşhur özgünlüğünün yanı sıra otomobiller, mükemmel kalitesi ve işçiliği ile öne çıkıyor. Tüm AMG modelleri, markaya has bir mühendislik ve işçilik seviyesine sahip.

 

Yarış pistlerinin başarılı markası

 Motor sporlarına dayanan kökleri ile AMG performans markası, on yıllardır yarış pistlerinde yer alıyor. DTM tarihindeki en başarılı marka olması, SLS AMG GT3 ile küresel motor sporlarına en üst seviyede odaklanıyor olması bunun kanıtı. ‘FIA GT3 European Championship’te 26 kez galip gelen SLS AMG GT3, 2011 motor sporları sezonundaki en başarılı yeni model olarak göze çarpıyor.

AMG markası ayrıca MERCEDES AMG PETRONAS ekibi ve motor üreticisi Mercedes AMG High Performance Powertrains motor üreticisi tarafından Formula 1’de de 2012 yılında temsil edildi. Bunların yanı sıra, 1996 yılından bu yana Formula 1 Güvenlik arabaları ve Formula 1 Sağlık Hizmetleri arabalarını AMG sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir