HaberNissan

Nissan Qashqai’nin Yeni Motoru Nasıl Çalışıyor?

2022 yılının ikinci yarısında tanıtılması beklenen yeni Qashqai e-POWER, kullanıcıları, şarj etmeyi düşünmeden elektrikli araç sürüş deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

e-POWER sistemi, 1.5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 hp benzinli motor, jeneratör, invertör ve Nissan’ın elektrikli araçlarındakine benzer boyut ve güç çıkışına sahip 140 kW (188 kE) güç üreten elektrik motorundan oluşuyor. e-POWER, elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve dolayısıyla anlık ve doğrusal tepki vermesiyle benzerlerinden ayrışıyor. Böylece e-POWER, sürücülerin hibrit otomobil kullanma deneyiminde karşı karşıya kaldıkları eksiklikleri ortadan kaldırıyor ve daha keyifli bir sürüş karakteri sunuyor. Yeni Qashqai e-POWER sistemi bu özellikleri ile şarj etmeye gerek kalmadan %100 elektrikli bir sürüş deneyimi sunuyor.

%100 elektrik motoru tahriki sayesinde, ani hızlanma durumunda motor devrinde ani bir artış yaşanan geleneksel bir hibrit aracın aksine tork iletiminde gecikme olmuyor. Yüksek hızlarda performansı en üst seviyeye çıkarmak için 1.5 litrelik motor tarafından üretilen elektrik gücünü invertör aracılığıyla elektrik motoruna iletiyor. Yavaşlama ve frenleme anında yakalanan kinetik enerji geri kazanılıp verimliliği optimize etmek için yeniden kullanılmak üzere aküye yönlendiriliyor. 

Tekerleklere iletilen tamamen elektrikli tahrik sayesinde hızlanma anında gerçekleşiyor ve güç aktarımını kesecek bir vites kutusu bulunmuyor.”

Bu uygulama için özel olarak geliştirilmiş 1.5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı değişken sıkıştırma oranına sahip benzinli motoru ilk olarak Nissan’ın premium markası Infiniti için kullanıldı.

Sistem motorun yüküne bağlı olarak hem optimum performans hem de tasarruf sağlayarak sıkıştırma oranının ayarlamasına imkan tanıyor.

Sabit hız ve bataryanın şarj durumunun yeterli olduğu düşük güç gerektiren durumlarda sıkıştırma oranı yükseliyor; bu sayede yakıt tüketimi ve emisyon azalıyor. Bataryayı şarj etme veya motora direkt güç iletme gibi yüksek güç gerektiren durumlardaysa motorun gücünü maksimuma çıkaran düşük sıkıştırma oranına geçiş yapılıyor. Bu geçiş işlemi kesintisiz bir şekilde gerçekleşirken sürücünün herhangi bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

“Linear Tune” adı verilen teknoloji ile otomobil hızlandıkça 1.5 litrelik motorun devrini kademeli şekilde arttırıyor ve bu şekilde sürücünün sürüş hissiyatı ve motor sesi arasında “ilişki yokmuş” gibi hissetmesinin önüne geçiyor. Motor devri ile yol hızı arasındaki fark, sürücülerin ve yolcuların rahatsız edici bulduğu bir olgu ve e-POWER için özel geliştirilen “Linear Tune” teknolojisi bu durumu ortadan kaldırıyor. 

e-Pedal Step, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak aracı hızlandırması ve yavaşlatmasını sağlıyor. Sistemin önce orta konsoldaki düğme ile etkinleştirilmesi gerekiyor. Sistem devreye girdiğinde gaz pedalı her zamanki gibi hızlanmayı sağlıyor. Sürücü ayağını gazdan çektiğinde e-Pedal Step otomobili 0.2 g kuvveti ile yavaşlatıyor ve bu esnada fren lambalarını yakarak güvenlikten de ödün vermiyor. Sistem sayesinde araç tamamen durmak yerine belirli bir hıza kadar yavaşlıyor, bu da sürüş sırasında manevraları olabildiğince yumuşak hale getiriyor.

Qashqai modeline e-POWER versiyonunun eklenmesi, Nissan severler için ürün seçeneklerini genişletiyor. Mevcut 1,3 litre hafif hibrit motor, 158 hp (116kW) gücünde düşük yakıt tüketimi sunan ve düşük emisyon sağlayan güç çıkışı seçeneğine sahip. Üçüncü nesil Nissan Qashqai crossover, çarpıcı tasarımı, gelişmiş teknolojileri, iyileştirilmiş araç içi ambiyansı ve tatmin eden verimli sürüş dinamikleri ile orijinal Qashqai özelliklerini taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir