HaberPorsche

Porsche Panamera Yenilendi

Porsche’nin dört kapılı spor otomobili Panamera yenilendi. Daha çarpıcı görünüm ve daha keskin hatlar kazanan Yeni Panamera optimize edilen şasi ve kontrol sistemleri ile daha sportif ve aynı zamanda daha konforlu. Ürün ailesini de genişleten Yeni Panamera model ailesine performans odaklı hibrit bir model de eklendi.

Yeni Porsche Panamera spor otomobil performansını, seçkin sedan otomobillerin konforuyla bir araya getirerek artık daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Porsche, 630 PS Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı iddiasını ortaya koyuyor. 630 HP güç ve 820 Nm tork değerine sahip yeni Panamera Turbo S, içten yanmalı motora sahip önceki amiral gemisi Turbo modele kıyasla 80 HP daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork sunuyor. Bu artış sürüş performansı üzerinde önemli bir fark yaratıyor: Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0 – 100 km/s hızlanmasını yalnızca 3,1 saniye içerisinde tamamlıyor. Weissach’ta geliştirilen ve Zuffenhausen’da üretilen, önceki modellerden aşina olunan 4 litrelik V8 çift turbolu motor, otomobilin 315 km/s’lik maksimum hıza ulaşabilmesi için kapsamlı bir şekilde yenilenmiş. Yeni üç odalı havalı süspansiyon, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Porsche Tork Yönlendirme Sistemi Plus (PTV Plus) dahil olmak üzere denge sistemi Porsche Dinamik Şasi Kontrolü  (PDCC Sport) her bir model için ayrı olarak özelleştirilmiş ve optimize edilmiş. Yeni Panamera Turbo S efsanevi Nürburgring Nordschleife pistinde 20,832 kilometre uzunluğundaki turu tam olarak 7:29.81 dakikada tamamladı, böylece Panamera “executive otomobiller” sınıfında yeni bir resmi rekora imza attı.

Panamera GTS modelindeki V8 çift turbolu motor, güç sağlama odaklı olarak optimize edilmiş. Yeni Panamera GTS 480 HP ve 620 Nm güç değerleriyle bir önceki versiyonuna göre 20 HP daha fazla güç üretiyor. Güç çıkışı, motor hız sınırına doğru sürekli olarak artış gösteriyor. Bu bakımdan, güç üretimi atmosferik motora sahip klasik spor otomobillerle benzerlik taşıyor. Asimetrik olarak konumlandırılmış arka susturucuların yer aldığı yeni standart spor egzoz sistemi sayesinde geleneksel V8 ses özellikleri artık daha fazla ön plana çıkıyor.

Yeni Panamera ve Panamera 4 modelleri artık dünyadaki tüm pazarlarda, önceki modellerden aşina olunan 2,9 litre V6 çift turbolu motor ile donatılmış. 330 HP ve 450 Nm üreten otomobilin performansında bir değişiklik olmadı.

Şasi ve kontrol sistemleri, tüm yeni Panamera modellerinde daha sportif, aynı zamanda daha konforlu bir karakter sunmak üzere yapılandırılmış. Bazı sistemler sıfırdan uygulamaya koyulmuş. Örneğin, revize edilmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sönümleme konforunda fark edilebilir gelişmeler sağlarken, Porsche Dinamik Şasi Kontrolü Sport (PDCC Sport) elektrik yalpa stabilizasyon sistemi gövde stabilitesinin artmasını sağlıyor.

Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile daha performans odaklı şarjlı hibrit model sunuyor. Sekiz vitesli, çift debriyajlı PDK şanzıman ve 440 PS güç üreten 2,9 litre V6 çift turbolu motora entegre edilmiş 100 kW (136 HP) elektrikli motorun akıllı kombinasyonu toplamda 412 kW (560 HP) değerinde bir güç çıktısı ve 750 Nm’lik toplam sistem torku sunuyor. Bu bakımdan, performans değerleri oldukça etkileyici: standart Sport Chrono Paket ile kombine edildiğinde, 0 – 100 km/s hızlanması 3,7 saniyede tamamlanıyor. Otomobil 298 km/sa maksimum hıza ulaşabiliyor. Toplam batarya kapasitesi, optimize hücreler kullanan önceki hibrit modellere kıyasla 14,1’den 17,9 kWh değerine yükseltilmiş ve daha da verimli bir enerji kullanımı elde etmek için sürüş modları optimize edilmiş. 4S E-Hybrid, tam elektrikli modda WLTP EAER City’ye göre (NEDC: 64 km’ye kadar) 54 km’ye varan menzile sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir