HaberSkoda

Skoda Scala da Oyuna Dahil Oldu

Skoda’nın yeni kompakt hatchback temsilcisi Scala yollara çıktı. Skoda’nın VISION RS konseptinden ilham alarak geliştirilen Scala, aynı zamanda markanın ileriye doğru attığı büyük bir adım temsil ediyor. Scala ismi, Latince “basamak“ veya “merdiven“ anlamına geliyor.

Volkswagen Grubu’nun MQB A0 platformu üzerinden yükselen Scala 2636 mm dingil mesafesine sahip. Aracın uzunluğu 4362 mm, genişliği 1793 mm ve yüksekliği ise 1471 mm. Aerodinamik tasarımı sayesinde ise rüzgar direnci katsayısı sadece 0.29 cd olarak açıklanıyor. 467 litrelik bagaj hacmi koltuklar katlandığında ise 1410 litreye çıkıyor.

Türkiye’de Elite ve Premium olmak üzere iki farklı donanım seçeneğiyle satışa sunulan Scala’nın Elite donanım seviyesinde LED ön arka aydınlatmaları, 16 inç alaşım jantları, 6 hava yastığı, anahtarsız çalıştırma sistemi, E-Call (Acil Durum Çağrı Sistemi), 8 inç Bolero multimedya sistemi ve SmartLink gibi özellikler yer alıyor. Premium donanım seviyesi ise Elite donanımlarına ek olarak Top LED arka aydınlatmalar, 3D Dinamik arka sinyal lambaları, uzatılmış arka cam, çift bölgeli otomatik klima, beyaz ambiyans aydınlatması, Suedia/kumaş döşemeler ve 8 hoparlörlü ses sistemi gibi özelliklere sahip. Taşınabilir çöp kutusu, ön kapılarda 1.5 litrelik pet şişe gözü gibi sayısız Simply Clever; yani Akılcı Çözümler sunan SCALA, segmentinde ilk kez elektrikli bagaj kapağı sunan model olarak öne çıkıyor.

Scala’nın giriş seviyesi motor seçeneği olarak 115 HP güce sahip 1.0 TSI turbo benzinli motor yer alıyor. Daha fazla performans isteyenler için 150 HP’lik 1.5 TSI ACT bulunuyor. Bununla birlikte Scala’yı dizel motorla almak isteyenler için 115 HP’lik 1.6 TDI güç ünitesi yer alıyor.

Skoda Scala’nın Karaköy’de Galataport İstanbul’da gerçekleştirilen basın lansmanında konuşan Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, markada model çeşitliliğinin artmasıyla birlikte yükselen bir trend içinde olmaya devam ettiklerini ifade ederek, “Son dönemde Skoda markası, model çeşitliliğini önemli oranda artırdı. Bildiğiniz gibi SUV modellerimiz, yenilenen SUPERB ve yakında aramıza katılacak yeni Octavia ile genç bir ürün gamına sahibiz. Bugün yakından tanıyacağınız Scala en yeni modellerimizden biri olarak müşterilerimize sunuluyor. Rekabetin çok büyük olduğu hatchback segmentinin vazgeçilmez modellerinden biri olacağını düşündüğümüz Scala, markanın yükselen trendinde temel taşlardan biri olacak” dedi.

“Skoda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyüme hedefleri olan bir markadır. Bu hedefler doğrultusunda Türkiye‘de her geçen gün artan satış adetlerimiz ile pazar payımızı yükseltiyoruz. Scala da bu hedeflerimize ulaşma yolunda bize destek olacak önemli bir modelimiz. Skoda markası olarak 2020’nin başında belirlediğimiz satış hedefimizi değiştirmedik ve minimum 25 bin adetlik hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Böylelikle pazarın üzerinde bir büyüme oranı yakalama hedefindeyiz. Yeni Scala modelimizin de getireceği sinerji ile bu hedeflere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Yeni Scala için 2020 yılı satış hedefimiz ise 7.000 adet. Bu sayede yıl sonunda en çok satan ilk iki modelimizden biri olacak ve önümüzdeki dönemde ilk 5 marka arasına girip yüzde 7 pazar payı alma hedefimize önemli destek sağlayacak modellerden biri olacak. Bununla birlikte bu hedefimize ulaşmamızı sağlayacak yeni Octavia’nın da gelişiyle birlikte tüm segmentlerdeki temsil oranımızı yüzde 92’ye çıkararak, her türlü beklentiye sahip kullanıcılar için alternatif modeller sunacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir