HaberİncelemeRenault

TEST SÜRÜŞÜ – Renault Clio

Beşinci nesil Renault Clio Türkiye’de satılmaya başladı ve biz de sınıfının en çok satılan bu modelin direksiyonuna geçtik. Beşinci nesil Clio, artık sınıfının malzeme ve işçilik kalitesiyle en iddialı modellerinden biri.

Bunun için yeni nesil Clio’da Nissan-Renault-Mitsubishi ittifakının ortak ürünü olan CMF-B isimli platform da etkili olmuş. İlk kez Clio’da kullanılan yeni platform sayesinde otomobilin park ve manevra avantajına sahip boyutları da korunabilmiş. Clio selefine göre 12 mm kısalmış. Beşinci neslin karoseri öncekine göre daha alçak ve daha dar görünüyor. İçerisindeki düzenlemelerle öncekine göre daha rahat olduğunu görüyoruz. Yeni direksiyon kolonu tasarımı sayesinde sürücü için daha ferah oturma pozisyonu sunuluyor. Yeni koltuk tasarımıyla daha fazla vücut desteği sağlanmış. Bagaj tasarımı da değiştirilen otomobilde eşyaları daha rahat yerleştirmek için bagaj kapak daha geniş tasarlanmış. 330 litrelik bagaj hacmi de 391 litreye genişletilmiş.

Yeni Clio’nun tasarımında önceki neslin izleri görünse de detaylarla farklılaşıyor. Yeni Clio’nun daha modern ve dinamik olması için çalışılmış. Motor kaputunun üzerindeki ütü izleri, keskin hatlarla şekillenen ön tampon, daha büyük olan ızgara ve en önemlisi tampona kadar uzanan C formundaki LED gündüz farlarıyla daha genç ve dinamik görünüyor. Stolarda da LED aydınlatma kullanılarak daha iyi görünmesi sağlanmış.

Otomobilin içerisinde artan malzeme kalitesi hemen fark ediliyor. Artık daha fazla yumuşak plastik kullanılarak sınıfındaki rakiplerinin önüne geçilmiş. Yüksek kalite algısının yanı sıra 7 inçlik, dijital gösterge grubu ve 9,3 inçlik dokunmatik multimedya ekranıyla da modern ve değerli görünüyor.

Clio’nun motor seçenekleri arasında, 1.0 SCe 72 HP, 1.0 TCe 100 HP manuel ve X-Tronic, 1.3 TCe 130 HP EDC olmak üzere üç adet benzinli ve 1.5 Blue dCi 85 HP ve 115 HP olmak üzere iki adet dizel motor bulunuyor. Dizel motorla artık otomatik şanzıman alınamıyor.

Test sürüşünde 1.3 TCe EDC ile yol aldık. İlk kalkış anında biraz sakin yapıdaki motor kısa sürede beklenilen canlılığa kavuşuyor. Sollamalarda ve ani hızlanma isteklerinde yeteri kadar atak olabilen 1.3 TCe motorun çift kavramalı otomatik şanzımanla uyumlu yapısı hızlanma ve konfor konularını destekliyor. Özellikle yokuş yukarı araç sollama durumunda EDC şanzımanın hızlı vites geçişleri sürüş güvenliğini arttırıyor.

Genel olarak sürüş karakteri de konforu destekliyor. Direksiyon kolay yönlendirilebilen yapıda. Süspansiyon sistemi de konforu destekleyen yapıya sahip. Bozuk zeminlerde de darbe emişi konforu arttırıyor. Özellikle ses yalıtımında yapılan iyileştirmenin Clio’nun konforunu arttırmasını sağlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir