HaberToyota

TOYOTA YARIS ARTIK DAHA SPORTİF

Şehir otomobillerin birer ihtiyaç ürünü olmaktan çıkıp artık yaşam tarzı haline gelmesiyle Toyota’da bu akımı şekillendirmek üzere, B segmenti temsilcisi Yeni Yaris ile ortaya çıktı.

Öncelikle bu segmentin gerekliliklerinden biri olan kolay park yeteneği Yeni Yaris geliştirilirken de ön planda tutulmuş. Toyota’nı Global mimarisi TNGA kullanılarak geliştirilen Yeni Yaris, GA-B platformunu kullanıyor. Otomobilin uzunluğu 5 mm arttırılırken, dingil mesafesi ise 50 mm gibi şaşırtıcı bir uzunlukta arttırılabilmiş. Bu sayede park sırasında avantajını korurken artık daha ferah bir iç mekan sunabilmesi mümkün olmuş. Yüksekliğinin de 40 mm azaltılmış olması Yaris’in ağırlık merkezini düşürüp yol tutuşunu iyileştirirken daha sportif bir duruş kazandırmış. Buna rağmen baş mesafesinden ödün verilememesini yeni platforma borçlu oldukları açıklanan bilgiler arasında.

Bu platform üstünde ilk kez kullanılan TNGA 3 silindir motor teknolojisi ve hibrit sistemin dördüncü nesliyle çok iddialı bir Yaris karşımıza çıkıyor.

Otomobilin motorlarıyla birlikte karoserinde de dayanıklılığı arttırıldığı belirtiliyor. Ses yalıtımı ve titreşimleri izole etmesi konusunda geliştirilen otomobilin 320 Nm/derece olan yuvarlanma direnci 580 Nm/dereceye çıkartılmış. Bu da otomobilin daha dinamik olmasını sağlıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir