HaberToyota

Toyota Yaris Cross

Toyota’nın B Segmenti tecrübesini SUV tarihiyle birleştirdiğini belirttiği Yaris Cross gün yüzüne çıktı. İlk kez Cenevre’de tanıtılması planlanan ancak pandemi önlemleri nedeniyle fuarda gösterimi gerçekleştirilemeyen Toyota’nın tamamen yeni modeli Yaris Cross, online Dünya Prömiyeriyle tanıtıldı. GA-B platformu üstüne inşa edilen Yaris Cross, SUV müşterilerinin beklentisine cevap veren yerden yüksek karoser ve dört tekerlekten çekiş ile birlikte Toyota’nın dördüncü nesil hibrit teknolojisiyle geliyor.

Toyota, yeni Yaris Cross ile birlikte ürün gamını genişleterek C ve D segmentlerine ek olarak B segmentinde de SUV model sunacak. Otomobilin uzunluğu 4180 mm, genişliği 1765 mm, yüksekliği 1560 mm ve dingil mesafesi 2560 mm olarak açıklanıyor. Yaris’e göre 90 mm daha yüksek olan Yaris Cross’un genişliği de 20 mm daha fazla.

Otomobilin tasarımında Toyota C-HR ile benzerlikler olduğu görülüyor. Keskin ve köşeli çizgiler Toyota’nın modern SUV tanımlamasına cevap veriyor. LED aydınlatmalar kullanılan araçta hem daha iyi bir aydınlatma hem de daha düşük enerji sarfiyatı elde ediliyor. Yaris Cross, etkileyici ve şehir hayatına uyum sağlayacak gövde renkleriyle de büyük bir beğeni toplayacak. Bu amaçla renkler konusunda, altına ve değerli metallere artan ilgiyi yansıtan ama aynı zamanda daha doğal ve şehirli bir renk ortaya koyuldu. Altın rengine ince yeşil dokunuşlar yapan tasarımcılar, lansman rengi olarak karoserdeki detayları ortaya çıkaran “Brass Gold” isminde özel bir renk elde ettiler.

Hibrit sistemde 3 silindirli, atkinson çevrimiyle çalışan, içten yanmalı, 1,5 litre atmosferik motor bulunuyor. 116 HP’lik sistemin Avrupa’da vergilendirme sistemi için önemli olan CO2 salınımı 90 gr/km, AWD olanda ise 100 gr/km olarak açıklanıyor.

Yaris Cross’u SUV olarak konumlandıran Toyota, pratikliğe ve çok yönlülüğe ayrı bir dikkat gösterdi. Eller dolu olduğunda elektrikli olarak açılan bagaj kapağı, yüksekliği ayarlanabilir veya isteğe göre bölünebilen bagaj alanı, esnek kayış sistemleriyle bagajdaki ekipmanların sabit kalmasını sağlayan özellik gibi birçok pratik unsur sunulacak.

Yaris Cross, pratik olduğu kadar geniş bir yaşam alanına da sahip ve koltuklar normal pozisyondayken büyük bir bagaj hacmi sağlıyor. Bununla birlikte daha fazla yükleme kapasitesi gerektiğinde arka koltuklar 40:20:40 oranında katlanarak, daha fazla alan da elde edilebiliyor.

Yaris Cross ile sunulan akıllı dört tekerlekten çekiş zorlu yol koşulları ve sürüş güvenliği için önemli bir donanım. AWD-i günlük sürüşlerde ve kötü hava koşullarında daha fazla denge ve çekiş sağlayacak. Elektrikli bir sistem olarak mekanik dört çeker ünitelere göre ağırlık ve boyut avantajı da bulunan Yaris Cross Hybrid AWD-i, dört çeker B-SUV rakiplerine göre daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı elde edilmesinin önünü açacak. Normal sürüşlerde önden çekişle hareket eden Yaris Cross AWD-i, düşük yol tutuş tespit edildiğinde arka tekerleklere de otomatik olarak güç göndererek sürüş çekiş kaybını da en az indirmiş olacak.

Avrupalı tüketiciler için tasarlanan Yaris Cross’un Toyota’nın Fransa fabrikasında yılda 150 bin adetten fazla üretilmesi planlanıyor. 2021 yılında yollara çıkması planlanan otomobilin B SUV sınıfında rekabeti arttıracağı söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir