İncelemeVolkswagen

TEST SÜRÜŞÜ – VW Golf R 2.0 TSI 4MOTION DSG

VW Golf R makyajla yeni far ve stoplara kavuşurken yeni multimedya sistemi ve dijital gösterge grubu sunmaya başladı. Makyajla 10 HP güçlenen ve 20 Nm torku artan motor ve 7 ileri DSG ile büyük fark yaratır mı?

Spor otomobil yeniliklerinde büyük beklentiyi teknik değişikler oluşturuyor. Ama ilk önce makyajın tasarıma neler getirdiğine bakalım. Golf R’ın yeni far ve stopları özel hissettirmesini sağlarken, yeni ön tamponuyla daha etkileyici görünüyor. Artık dijital olan gösterge grubu etkileyici görünüyor. Rahat izlenebilen ekranda istenilen bilgiler göz önünde yer alıyor. Orta konsolda kendine yer bulan yeni multimedya, içeriği ve ekran çözünürlüğüyle başarılı.

Golf R’ın artık ne kadar daha hızlı? 250 km/s’lik maksimum hız makyaj sonrasında artmadı. Makyaj öncesinde 4,9 saniye olarak belirtilen 0-100 km/s fabrika verisi, makyaj sonrasında 4,6 saniye olarak geliştirilmiş. VW Golf R’ın makyaj öncesinde 1495 kg’lık boş ağırlığının artık 1505 kg olmasına rağmen hızlanmadaki ilerleme başarıya işaret ediyor. Motor 10 HP daha güçlü ve torku 20 Nm daha fazla.

2.0 TSI, 2000 d/d ile 5400 d/d arasında 400 Nm maksimum torka ulaşabiliyor. Makyaj öncesinde 1800 d/d ile 5500 d/d arasında 380 Nm maksimum tork üreten Golf R, daha alt devirde ve geniş bir devir aralığında yüksek torku sürdürüyordu. Makyajla artan tork daha güçlü bir şanzıman gereksinimi doğurdu. Islak kavramalı 6 ileri vitesli DSG, 350 Nm’ye kadar tork için tasarlanırken, daha yüksek tork için geliştirilen 7 ileri vitesli çift ıslak kavramalı DSG makyajlı Golf R’da yer bulmuş. Hızlanmadaki artışta motordaki güncelleme kadar şanzımanın da etkisi olmuş.

Otomobilin sürüş dinamikleri ise makyaj öncesinde olduğu gibi, hala çok sıkı. Süspansiyon ve direksiyon sistemleri sürücüyü yormayacak kadar konforlu ama spor otomobillerden beklenildiği kadar çevik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir