Hondaİnceleme

TEST SÜRÜŞÜ – Honda Jazz 1.3 i-VTEC

Küçük boyutlarına sıra dışı bir yaşam alanı sığdıran Honda Jazz,esnek yükleme alanıyla otomobil dünyasının özel modellerinden. Jazz’ın, 1.3 benzinli motor ve manuel şanzımanla test incelemesinde sonuç ne olacak?

Dream, Premium ve Elegance donanımlarıyla satılan Jazz’da şehiriçi aktif fren sistemi, araç denge kontrol sistemi, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, ön, yan ve perde havayastıklarını var. Premium donanımdan itibaren çarpışma uyarı, şerit takip ve trafik işaretleri tanıma sistemleri standart olarak sunuluyor.

Honda Jazz’ın içerisinde Premium donanımdan itibaren 7 inçlik dokunmatik renkli ekran olduğu görülüyor. Arka koltuklarda oturma alanının sınıfını aştığını görüyoruz. Yüksek tavan sayesinde çok ferah. Düz zemin hem oturma konforunu arttırıyor hem de bu koltuklar boşken yükleme esnekliği sağlıyor.

Geniş camlar ile ön görüş açıları sorunsuz. İnce A sütunları ve kapılara yerleştirilen aynalar çapraz görüş açılarını iyileştiriyor. Kısa motor kaputu manevralarda avantaj sağlıyor.

Gelelim sürüş özelliklerine. Yumuşak direksiyon kolay yönlendirme sağlıyor. Geri bildirimleri de başarılı olan elektrik destekli direksiyon sürücünün isteklerine hızlı cevap veriyor. Yumuşak süspansiyon zemindeki bozuklukları yolculara fazla yansıtmıyor. Ses yalıtımı, direksiyon ve süspansiyon konforu genel olarak başarılı.

İlk etapta sadece 1,3 litrelik benzinli motor ile 6 ileri manuel ya da CVT şanzıman seçilebilen Honda Jazz rakipleri karşısında turbo motor eksiği yaşatıyor. Manuel şanzıman ile hızlanma ve yakıt tüketimi sonuçları iyi. Ortalama 5,0 lt/100 km’lik tüketim neredeyse dizel motor verimliliğinde. 6 ileri manuel şanzımanın vites yolları belirgin. Yumuşak debriyaj pedalının da etkisiyle vites geçişlerinde yorulmuyorsunuz. Vites değiştirme göstergesi de daha verimli vites geçişi için için destekleyici oluyor. 12,0 saniyelik 0-100 km/s hızlanma için çok atak tanımı yapılamasa da bunun bir şehir otomobili olduğu düşünüldüğünde elde edilen veri yeterli olarak nitelendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir