HaberVolkswagen

VW GOLF R

Şimdiye kadar üretilen en güçlü Golf, Golf R tüm detaylarıyla ortaya çıktı. 320 PS( 315 HP) güç üreten ve 420 Nm’lik maksimum tork üreten 2.0 litre turbo benzinli motora sahip.

Volkswagen, sekizinci nesil Golf model yelpazesinde, GTI, GTI Clubsport, GTE ve GTD’nin ardından, şimdi de en sportif versiyon Yeni Golf R’ı yollara çıkartamaya hazır. Golf R serisinin beşinci nesli olan otomobilin 0-100 km/s hızlanması sadece 4,7 saniye sürüyor. Makimum hızı ise 250 km/s olarak belirtiliyor. Golf R’ın maksimum hızı 270 km/s olan opsiyonel bir R-Performance paketi de sunuluyor.

Yeni Golf R dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Arka aksta tekerlekler arası seçilebilir tork dağıtımına sahip yeni ve geliştirilmiş dört tekerlekten çekiş (4MOTION) sistemi gücün yalnızca ön ve arka akslar arasında değil, aynı zamanda iki arka tekerlek arasında da dağıtılmasını sağlıyor. Bu sayede Golf R’ın viraj alma kabiliyeti arttırılmış. Dört tekerlekten çekiş sisteminin, dünyada ilk kez bir Araç Dinamikleri Yöneticisi (VDM) aracılığıyla elektronik diferansiyel kilitleri (XDS) ve adaptif şasi kontrolü DCC gibi diğer çalışan dişli sistemleriyle ağ üzerinden bağlantı kuruyor. 

 

Yeni modelin son deneme sürüşleri, Almanya’daki efsanevi Nürburgring Nordschleife yarış pistinde yapıldı. “R-Performance” paketine sahip Golf R otomobiller, Nürburgring için özel olarak hazırlanmış, “Special” sürüş profiliyle sunuluyor. Special sürüş profilinde, ilk kez R-Performance Tork Dağıtımı özelliğine sahip yeni 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi de dahil olmak üzere tüm ana tahrik sistemi parametreleri Nordschleife için yapılandırılmış. Test sürüşlerinde, standart olarak 7 vitesli, çift kavramalı şanzıman (DSG) ile donatılmış Golf R, Nürburgring Nordschleife’de selefine göre 17 saniyeye kadar daha hızlı performans sergiledi. R-Performance paketinin bir diğer özelliği ise halka açık yollardan uzakta tamamen yeni bir sürüş dinamiği seviyesi yaratan ve direksiyon başındaki deneyimi daha da eğlenceli hale getiren Drift profili. Yeni Golf R, Kasım ayının sonundan itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir