Hyundaiİnceleme

TEST SÜRÜŞÜ: Hyundai i20

HAFTANIN OTOMOBİLİ Hyundai i20

İzmit’te üretilen Hyundai i20 tamamen yeni bir platformun üstünden yükselmiş olarak yoluna devam ediyor. Artık çok daha modern görünen yeni i20’nin aydınlatma grubunun LED teknolojiye geçmesiyle tasarımda da özgür olunmuş. İnce geniş farlar köşelere iyice yaklaştırılmış. Aradaki büyük boşluğa ise oldukça büyük bir ızgara yerleştirilmiş. Girintili çıkıntılı yapısı olan parlak siyah renkli ön ızgara ile kalite hissi arttırılmış. Otomobilin ön tamponu yere yakın tasarlanırken uzun motor kaputu da aşağıya konumlandırılmış. Otomobile yandan bakıldığında hem kaputunu uzunluğu, hem de tamponun yere yakınlığı daha net ortaya çıkıyor. Derin çizgilerle tasarıma hareket kazandırılmış. Arkada da öndeki gibi iddialı tasarım çizgileri kullanılmış. Geniş stop tasarımı sayesinde otomobil olduğundan geniş görünüyor. İçlerinde Z şeklindeki yanan LED aydınlatmalar yeni model imzası niteliği taşıyor. LED aydınlatma Style Plus ve Elite donanımlarında sunuluyor. Stopların arasındaki kırmızı renkli plastik kaplama stopların devamı gibi görünmesini sağlıyor. Hemen üstündeki siyah kaplı plastik malzeme sayesinde arka camla birlikte geniş bir parlak yüzey elde edilmiş. Bu da şıklığı arttıran bir seçim olmuş.

Otomobilin içerisinde de modern çizgiler hakim. Özellikle en üst donanım paketinde, Elite Plus’da 10,25 inçlik dijital gösterge ve multimedya ekranı i20’ye değer kazandıran, sınıfında dikkat çekici olmasını sağlayan yenilikler arasında yer alıyor. Havalandırma ızgarası tasarımıyla da yenilikçi çizgiler tercih edilmiş. İç mekandaki bu hareketli tasarımda yumuşak plastik malzemeye pek yer verilmemiş. İç mekan genişliği dört yetişkinin rahat edebileceği büyüklükte. Arka koltuklarda üç yetişkin için çok rahat olmasa da üç adet “küçük” yolcular rahat edecektir. 352 litrelik bagaj arka koltuklar yatırıldığında 1165 litreye ulaşıyor.

Hyundai i20’nin fiyat listesinde artık dizel motor seçeneği bulunmuyor. Başlangıç fiyatı seviyesinde 100 HP’lik 1.4 MPI benzinli atmosferik motor 6 ileri vitesli manuel şanzıman ve otomatik şanzıman seçenekleriyle alınabiliyor. Turbo benzinli 1.0 T-GTDI motor da 100 HP gücünde. 1.0 T-GTDI sadece 7 ileri vitesli çift kavramalı DCT otomatik şanzımanla alınabiliyor. Bir de bu motorun 48V elektrik motor destekli, yarı hibrit sisteme sahip seçeneği bulunuyor. Yeni platformla birlikte otomobilin elektrik geleceğine yatırım yapılması sağlanmış. Bunun ilk örneği olan 48V’lik yarı hibrit sistemin 0,44 kWh’lik bataryaları yedek lastik yuvasında bulunuyor. 48V’lik yarı hibrit sistem üç silindirli turbo benzinli motoru destekliyor.

Hyundai i20 hibrit ile yola çıktığımızda ilk dikkatimizi çeken üç silindirli benzinli motorun kendine özgü sesini oluyor. İlk kalkış anından itibaren otomobilin gaz tepkileri yeteri kadar hassas cevap veriyor. i20 1.0 T-GDI şehir içi hız sınırları sınırlarında atak olduğu söylenebilir. Hyundai i20 ile gelen 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanın da hızlı çalışma yapısı ve sarsıntısız çalışma karakteri Hyundai i20’nin sürüş kalitesini arttırıyor. Gaz pedalına küçük tepkiler yapıldığında net geri dönüşler elde ediliyor. Bu durumda i20’nin verdiği tepki içten yanmalı bir motor gibi gecikmeli değil, elektrikli motor gibi hızlı oluyor. 48V’luk hibrit sistemin etkisi bu gibi durumlarda hissediliyor. Hızlanma ihtiyaçlarında içten yanmalı motora destek olan hibrit sistem hızlanma ve yakıt ekonomisi konusunda avantaj edilmesini sağlıyor.

Yeni i20’nin sürüş tecrübesi öncekine göre çok daha keyif verici. Direksiyon, şanzıman ve motor tepkilerinin kişiselleştirilmesini sağlayan Eco, Normal ve Sport sürüş modları arasında Sport seçildiğinde direksiyon daha sert ve sportif hissettiriyor. Genel olarak geri bildirimleri ve isteklere cevap verme hızı başarılı. Süspansiyon sistemi de sportif sürüş isteklerine cevap verecek dinamizme sahip.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir