HaberMercedes-Benz

Yeni Mercedes-Benz E Serisi Coupe ve Cabrio

İhtiyaçlar değil duyulara hitap eden otomobillerden, Mercedes-Benz’in üst orta sınıf spor otomobili E Serisi Coupe ve Cabrio makyajlanarak daha cazip yeniliklere kavuşmuşlar.

Öncelik otomobilin yüzünün daha “taze” göründüğünü söyleyebiliriz. Far, panjur, tampon ve hatta motor kaputu küçük dokunuşlarla daha sportif ve modern bir hale getirilmiş. Otomobilin dış ve iç aydınlatmaları üzerinde de yeniden çalışılmış. Yeni renk ve jant seçenekleriyle de E Serisi Coupe ve Cabrio’nun seçenekleri arttırılmış.

Cabrio karoserin de konforunu arttırmak isteyen Alman üretici, rüzgar ve yol sesini azaltmak için ekipmanlarını elden geçirmiş. Aircap ismini verdiği ön cam üstündeki elektrikli rüzgar deflektörü, Airscarf isimli koltuklara entegre boyun ısıtma sistemi ve akustik yumuşak tavanıyla, cabrio keyfini üst seviyeye çıkartıyor.

Otomobilin içerisinde de yeni trim kaplamaları ve döşemeleri sunuluyor. Özellikle Cabrio seçeneği için sunulan güneş ışığını yansıtan döşeme konfor açısında iyi düşünülmüş bir detay. Bununla birlikte en çok dikkat çeken yenilik ise multimedya sistemi ve gösterge grubunun da yenilenmiş olması. Artık 10.25 inçlik dijital gösterge grubu ve multimedya ekranı standartken, 12.3 inçlik olan da seçeneklere eklenmiş. Yeni direksiyon simidi tasarımı görsel olarak otomobile tazelik kazandırırken üstündeki yeni düğme ve kontrol panelleriyle ergonomisi ve fonksiyonelliği arttırılmış. Direksiyon sisteminin de yenilenmesi hem sürüş güvenlik yardımcılarını, hem de sürüş kalitesini iyileştirmiş.

Bununla birlikte önemli bir yenilik de adaptif sürücü koltuğu. Sürücü boyunun ölçüsünü Mercedes me ile sisteme girdiğinde ideal sürüş pozisyonu için otomatik olarak koltuğunun ayarlanması da lüks ve konforda yeni bir boyut kazandırmış.

Artık her bir yenilik ve makyaj haberinde görmeye alıştığımız, elektriklendirilmiş motor seçenekleri, E Coupe ve Cabrio’da karşımıza çıktı. 2.0 litre 265HP’lik dört silindirli OM 654 M isimli dizel motorla 48 volt elektrik sistemi sunulan otomobilde, daha dinamik, daha ekonomik ve daha düşük egzoz emisyon salınımı elde etmesi sağlanmış. EQ Boost ismi verilen sistem, motor çalıştığı andan itibaren otomobile 15 kW güç ve 180 Nm tork kazandırıyor.

Mercedes-Benz, E Serisi Coupe ve Cabrio’nun “normal” versiyonlarını makyajlarken Mercedes-AMG için de çalışmayı ihmal etmemiş. Yeni E 53 4Matic+ Coupe ve Cabrio karoserlerde 9.1 lt/100 km ve 8.9 lt/100 km ortalama yakıt tüketimiyle çok iddialı. Bu otomobillerin, yakıt tüketiminden çok daha fazla merak edilen kısmı, performansları. 3.0 litre benzinli motor, çift turbo ve elektrikli kompresör ile birlikte 435 HP güç ve 520 Nm tork sunuyor. 48 volt elektrik sisteminin beslediği EQ Boost sistemi anlık olarak, fazladan 16 kW (22 HP) güç ve 250 Nm güç kazandırıyor. AMG Speedshift TCT 9G otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi de standart olarak geliyor. Maksimum hız 250 km/s’de elektronik olarak limitlense de “AMG Driver’s Package” alındığında limit 270 km/s’ye ulaşıyor. Coupe’nin 0-100 km/s hızlanması 4.4 saniye, cabrio ise 4.6 saniye olarak açıklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir