BMWHaber

BMW 5 Serisi Tüm Detaylarıyla Karşımızda

Makyajlanan BMW 5 Serisi tüm detaylarıyla karşımıza çıktı. Özellikle ön ve arka tasarımında farklılıklar olduğu görülen makyajlı 5 Serisi, kardeşi 3 Serisi’ne benzer bir yüze kavuştu.  

Daha geniş ve tek parça olarak tasarlanan yeni ızgara tasarımı, yeni ön tamponlar ve daha modern görünen farlar ön bölüme taze bir görünüm kazandırırken, tıpkı 3 Serisi’nde olduğu gibi L formuna sahip üç boyut efektli stoplar da markanın çizgisine uygun bir arka tasarım sağlıyor.

5 Serisi’nin kabininde ise çok az değişiklik bulunuyor. İçerideki en önemli yenilik BMW’nin son nesil bilgi-eğlence sistemi olan iDrive 7 olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca standart olarak sunulan 12.3 inçlik dijital gösterge panelinin de güncellendiği, grafiklerin yenilendiği ve otomobildeki dokunmatik kontrol panellerin de artık daha iyi tepki süresi sunduğu açıklanıyor.

2021 yılında motor gamına eklenecek olan 530e plug-in hybrid ve ilk defa sunulan 540i mild-hybrid seçenekler ise en verimli 5 Serisi versiyonları olacak. Temmuz ayından itibaren Türkiye yollarıyla buluşacak olan makyajlı 5 Serisi, ülkemizde 170 HP güç üreten 1.6 litrelik 520i benzinli, 252 HP güç üreten 2.0 litrelik 530i xDrive benzinli ile 190 HP güç üreten 2.0 litrelik 520d xDrive dizel motor seçenekleriyle sunulacak. Her ne kadar şu an için ülkemize ithal edilip edilmeyeceği netlik kazanmış olmasa da 5 Serisi motor gamında 530i, 530e plug-in hybrid, 540i ve M550i xDrive versiyonları da bulunuyor. 

335 beygir gücündeki 540i versiyonunda sunulan 48V mild hibrit sistemiyle ekonomi ve performans yakalanırken, 530e’de ise iki litrelik dört silindirli motor ile elektrik motorundan oluşan bir plug-in hibrit teknolojisine yer verilmiş. 288 HP güç ve 420 Nm tork verileri sunan 530e’de ayrıca 10 saniye boyunca devreye alınarak performansı artıran “XtraBoost” adlı bir özellik de bulunuyor. Makyajlı 5 Serisi’nin en performanslı versiyonu ise makyajlı M5 gelene kadar M550i xDrive olacak. 523 HP güç ve 723 Nm tork verileri sunan 4.4 litrelik çift turbolu V8 motora sahip olan M550i 0’dan 100 km/s hıza 3.7 saniyede ulaşıyor.

Yeni BMW 5 Serisi Türkiye’de, standart olarak sunulan Adaptif LED Farlar, Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu Akıllı Telefon Arayüzü, gelişmiş özelliklere sahip Sürüş ve Park Asistanlarına ek olarak Harman Kardon Ses Sistemi, BMW Live Cockpit Professional, Kablosuz Şarj özellikli Akıllı Telefon Bağlantı sistemini içeren “Special Edition” yapısıyla satışa sunulacak. Sürüş Asistanı ile gelen Şerit Terk Uyarısı ve yola paralel alanlara otomatik olarak park edilmesini ve paralel park yerlerinden otomatik manevra yapılarak çıkılmasını sağlayan Park Asistanı, modelin işlevselliğini artıran özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, direksiyon hareketlerini kaydeden ve daha sonra aracı 50 metre boyunca sürücünün müdahalesine gerek duymadan sıkışık ya da karmaşık alanlardan kolaylıkla çıkarabilen Geri Sürüş Asistanı, Yeni BMW 3 Serisi ve Yeni BMW 1 Serisi’nin ardından Yeni BMW 5 Serisi’nde de sunuluyor. Gösterge paneli çevresinin yeni üç boyutlu tasarımı, sürücü destek sistemlerinin durumu ve olası eylemler hakkında gelişmiş bir genel bilgi sağlarken, genişletilmiş işlevselliğe sahip BMW Akıllı Kişisel Asistan, artık Yeni BMW 5 Serisi’nde standart bir özellik olarak yer alıyor. Akıllı Telefon Entegrasyonu işlevi de artık hem Apple CarPlay hem de Android Auto ile uyumlu çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir