FiatHaber

YENİ FIAT EGEA

Egea model ailesi, 225 milyon dolarlık yatırımla yenilendi. Aile yollara çıkmaya başladığı ilk günden bu yana Türkiye pazarında toplam 240 bin adetlik satış performansına ulaştı.
Yenilenmeyle birlikte Sedan, Hatchback ve Station Wagon gövde seçeneklerine ek olarak model yelpazesine aileyi Crossover sınıfında temsil etmeye hazırlanan “Egea Cross” eklendi.
Egea’da yenilenen ön ızgara ve yeni logo dikkat çekiyor. Yeni Fiat 500’den sonra bu logoyu taşıyan ilk Fiat modeli Egea oldu. Otomobilin farları da yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada LED teknolojisi kullanılıyor. Önde Full LED far ile sürüş güvenliğine katkı sağlarken, aynı zamanda otomobilin enerji tüketimini azaltılması amaçlanmış.
Krom detaylarla zenginleşen ön tamponun alt bölümü de yeni bir görünüm elde edilmiş. Aracın yenilenen tasarımı daha modern bir görünümlü ve elmas kesimli yeni 16 ve 17 inç alaşım jantlarla destekleniyor.
Fiat Egea’nın daha önce kullanılan göstergenin yerini tamamen yenilenen 7 inçlik dijital gösterge paneli alıyor. Yeni dijital gösterge, 10.25 inç dokunmatik ekrana sahip tamamen yeni UConnect 5 multimedya sistemi ile kombine ediliyor. Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarıma yer verilmiş.
Yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor. Yeni Fiat Egea model ailesi, Okyanus Mavisi ve Paprika Turuncusu isimli iki yeni renk seçeneğiyle de zenginleştiriliyor.
Tofaş Fabrikası’nda üretilen Fiat Egea ailesinin yeni üyesi Egea Cross tamamen yeni bir hedef kitleye yönelik bir crossover olarak tasarlanmış. Egea Cross’un yerden yüksekliği, diğer gövde seçeneklerine göre 4 cm artıyor. Daha güçlü görünümmesi için daha büyük lastikler kullanılmış. Yeni Egea Cross, “crossover” detaylarının da etkisiyle Hatchback’ten 7 cm daha yüksek tasarlanmış.
Otomobile özel crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile vurgulanmış. Cross için özel tasarlanan kaslı ön ve arka tampon, yan marşpiyeler ve Cross gövde tipine özel tavan rayları da güçlü ve gösterişli görünümü beraberinde getiriyor.

Egea Model Ailesi’nde yenilenen tasarımının haricinde; teknoloji açısından da yenilendi. En güncel Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatılan Egea’da Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Hız Asistanı, Şerit Takip Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Adaptif Uzun Far, Kör Nokta Uyarı Sistemi, anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj gibi özelliklerle rekabete daha güçlü devam ediyor.

İlk olarak yeni Egea, yeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik GSE T3 motorla sunuluyor. Yeni üç silindirli turbo benzinli motor mevcut 1.4 litrelik motordan farklı olarak 1500 d/d’den itibaren 190 Nm gibi yüksek bir torku kullanıma sunuyor. Multijet dizel motorlar, 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 130 HP (daha önce 120 HP) olmak üzere iki farklı güç seçeneği sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir